Вибираємо правильний мед

16 липня 2015

Бджолиний мед - справжнє диво природи. У результаті кропіткої роботи комах ми одержуємо унікальну за своїми властивостями корисну солодкість.

ЧИМ КОРИСНИЙ МЕД?

У меді міститься кілька десятків різних речовин, нагадує «Росконтроль». В основному це вуглеводи - глюкоза і фруктоза. З мінеральних речовин до складу меду входять солі кальцію, натрію, магнію, заліза, сірки, йоду, хлору, фосфору. Також мед містить мікроелементи: марганець, кремній, алюміній, бор, хром, мідь, літій, нікель, свинець, олово, цинк, осмій та інші, містить у собі ряд органічних кислот (яблучну, винну, лимонну, молочну, щавлеву) і вітаміни.

Вживання натурального меду піднімає життєвий тонус організму, зміцнює імунітет і поліпшує травлення, приводить до природного балансу вміст кальцію та фосфору в крові. З огляду на те, що ферменти меду прискорюють обмін речовин, тим, хто хоче схуднути розумно відмовитися від цукру на користь меду. Калорійність меду - 350 кілокалорій на 100 грам залежно від сорту. Це приблизно стільки ж, скільки в цукрі, але мед набагато корисніший.

Зрозуміло, у лікувальних або косметичних цілях варто вживати тільки натуральний мед.

ЯКИЙ БУВАЄ МЕД?

Найчастіше мед класифікують за ботанічним його походженням, тобто за видом рослин, з яких був зібраний нектар. Потрібно пам'ятати, що мова завжди йде про перевагу певного нектару в складі, тому що змусити бджіл літати на конкретні квіти нікому поки не вдалося. 

Існує кілька умовних категорій меду, наприклад гречаний (темний і прозорий), липовий (густий і світлий), акацієвий (рідкий і світлий), кипрійний (білий), квітковий - увесь інший.

Вірогідно, відповідно до Держстандарту визначаються тільки мед акації і бавовнику, це робиться за вмістом пилка їхніх квітів у меді. Варто обережно ставитися до, наприклад, обліпихового і м'ятного меду; ці рослини - дуже слабкі медоноси. Згадування їх на етикетці говорить про те, що мед містить добавки. 

За товарним виглядом мед розділяють на відцентровий і стільниковий. 

Відцентровий мед одержують при викачуванні його з комірок стільників за допомогою медогонки. Краще, якщо мед витягають «холодним» способом, дозволяючи йому просто стікати, гірше якщо нагрівають. Але за зовнішнім виглядом визначити спосіб викачування неможливо, потрібний хімічний аналіз. Найчастіше під словом «мед» мають на увазі саме відцентровий мед. 

Стільниковий мед — мед, не витягнутий з воскових стільників, продається рамками або невеликими прямокутними вирізками. Усередині стільників мед може бути як рідким, так і «сівшим», тобто кристалізованим. Стільниковий мед нечасто зустрінеш на наших прилавках, що пояснюється його більш високою ціною, незручністю транспортування і складністю одержання, зате дійсність його не викликає сумнівів. Якісний стільниковий мед повинен мати суцільну печатку (всі комірки запечатані восковими кришечками суцільно). Білого або ясно-жовтого кольору повинна бути не тільки печатка меду, але й власне кожний стільник.

ЯК ПОВИНЕН ВИГЛЯДАТИ ЯКІСНИЙ МЕД? 

Купуючи мед, особливо на ринках або ярмарках, потрібно почати з оцінки його зовнішнього вигляду. Якісний мед має бути мутнуватим і грузлим. В'язкість меду оцінюється ложкою. Гарний мед при кімнатній температурі намотується на ложку і стікає цівкою без розривів, утворюючи гірку на поверхні.

«Зацукровування», тобто кристалізація - це природний для гарного меду процес. Для розрідження такого меду банку з ним потрібно помістити в теплу воду.

У проміжку від липня до листопада зацукровується весь мед, крім акацієвого і каштанового, які містять багато фруктози. Тому якщо вам пропонують кристалізований мед улітку, він може бути торішнім. І навпаки, після листопада мед, що не загустів, може бути підробкою. 

Іноді при зберіганні меду виявляються два шари, знизу - що закристалізувався, а зверху - сиропоподібний. Це значить, що мед незрілий, з підвищеною вологістю. Його викачали, не чекаючи, поки бджоли завершать загустіння меду і запечатають стільники. Такий мед непридатний для тривалого зберігання. Консистенція справжнього меду ніжна і тонка, натуральний мед легко розтирається пальцями й усмоктується в шкіру. А при розтиранні штучного меду на ваших пальцях залишаться грудочки.

Нормальна вага одного літра меду при кімнатній температурі - близько 1400 грамів без урахування тари. 

Якщо мед важче - варто замислитися про його якість. Додавання до меду прополісу, перги, пилка, маткового молочка та інших продуктів бджільництва залишимо на совісті продавця і смаку покупця. У меді, що відповідає ДСТ, сторонніх домішок бути не повинно.

ПОРІВНЮЄМО СМАК

При покупці варто пробувати тільки той мед, що сподобався за всіма зовнішніми ознаками. Тому що якщо ви не тренований дегустатор - після 4-6 проб деталі смаку ви вже не розрізните. Пробуючи мед, крім особистих переваг, варто враховувати, чи досить різкий його смак. Натуральний мед злегка подразнює слизову оболонку рота і створює відчуття пощипування. Якщо ж мед просто солодкий - він, швидше за все, розведений цукром.

ЯК ВАС МОЖУТЬ ОБДУРИТИ ПРОДАВЦІ?

На жаль, на ринку безліч способів підробити мед, тому при покупці потрібно бути дуже уважними. 

Змішаний мед. Несумлінні пасічники «підгодовують» бджіл, виставляючи до вуликів цукровий сироп або торішнє варення. Як правило, у суміші з природним нектаром це непомітно, але мед виходить менш запашним. 

Добавки для ваги. Додавання до натурального меду крохмалю збільшує його вагу, відповідно розбавляючи всі його корисні якості. Іноді замість крохмалю використовують желатин, що теж мед не поліпшує. Збільшення ваги меду можливе і за рахунок цукру або цукрового сиропу.

Сироп замість меду. І гірше за все так званий штучний мед, у створенні якого бджоли взагалі не приймають ніякої участі. Це цукровий сироп зі штучними ароматизаторами та загущувачами, у найкращому разі варення з квіток бузини або калини (для додання аромату) також згущене крохмалем або желатином. Від уживання такого продукту ніякої користі, крім того хімічні компоненти можуть викликати алергію, а у дітей - діатез.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6015 Подобається: 1 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Куточок споживача»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс