Що таке пелети
Пелети (паливні гранули) - екологічно чисте паливо, яке активно використовується для одержання теплової енергії, під час спалювання його у твердопаливних котлах. Деревні паливні гранули належать до поновлюваних джерел енергії, їх виробляють методом пресування відходів деревообробки.
ІСТОРІЯ ПЕЛЕТ
Уперше деревні гранули були зроблені баварцем Руді Гуннерманом, який живе в США. Він застосував відому технологію гранулювання для економії на перевезенні відходів. Потім у США знайшли застосування гранулам і для опалення.
У Європі першовідкривачем вважається Швеція, де в 1984-1988 роках починають виготовляти гранули із залишків деревообробки і після їх використовують для опалення. З початку 90-х років у Швеції почався бум і промислове виробництво деревних гранул. Потім стрімкий розвиток одержує виготовлення гранул у Канаді, Данії, Австрії, Голландії, Фінляндії, Норвегії, Англії, Франції, Італії. Виробництво гранул у Німеччині почалося в 1998 році.
У цей час підприємство з виробництва паливних гранул установлюють поруч із лісозаготівельними або деревообробними виробництвами, і це виробництво працює 24 години на добу цілий рік.
ЦЕ НЕОБХІДНО ЗНАТИ
Деревні гранули (пелети) розглядаються сьогодні як паливо майбутнього, як найбільш екологічно чисте паливо. Сировиною для виробництв пелет є відходи деревообробки: тирса, стружка, а також дрібні бруски деревини хвойних і листяних порід.
Роблять пелети з відходів сільського господарства (кукурудзи, соломи), відходів круп'яного виробництва, лузги соняшника, торфу і т.д.
Деревні гранули відрізняються від звичайної деревини високою сухістю (вологість 8- 12%, а вологість сирих дров 30 -50%) і вищою щільністю - приблизно в півтора рази, чим у дров. Перевагою деревної гранули є дуже низький відсоток попелу, не більше 3%.
У виробництві технічних пелет також використовуються відходи з корою або сама кора, ця гранула призначена для котлів великої потужності. В опаленні приватного будинку використовують побутову гранулу (білу), світлого або кремового кольору, що також має приємний солодкуватий запах, виробляється винятково зі свіжої, сухої тирси з вологістю не більше 12% без домішок кори, гілок.
Гранула характеризується низьким рівнем попелу й максимально високим показником калорійності і теплоти згоряння - ці якості забезпечують високу теплотворну здатність, у порівнянні з тріскою або дровами (при спалюванні 1 тонни деревної гранули виділяється приблизно 3500 квт/год тепла, що в півтора рази більше, ніж у звичайних дров).
Використання й застосування деревних гранул найрізноманітніше: опалення приватних житлових будинків, складських приміщень, адміністративних споруджень твердопаливними котлами; розведення багаття в природних умовах (пікніки); як деревний наповнювач для котячого туалету; як підстилка для свійських тварин (кроликів, шиншил, хом'яків та ін).
Як бачимо, пелета має кілька видів застосування, можливо ви використаєте паливні гранули для інших потреб.
Гранули великих розмірів називаються брикетами.
ЯК ВИРОБЛЯЮТЬСЯ ПАЛИВНІ ПЕЛЕТИ
Гомогенізація деревини - складний процес, що необхідний для додання пелетам ідентичних характеристик. У першу чергу мова йде про вологість деревини й розміри стружки. Бук є твердою породою, тому при пресуванні пелет застосовують більш високий тиск, чим при пресуванні м'яких або хвойних порід деревини.
Стружка попередньо сушиться в барабанній або стрічковій сушарці з можливістю регулювання залишкової вологості. Потім, прогнавши стружку через магнітний сепаратор і вловлювач каменів - для видалення важких домішок, її відправляють у молоткову дробарку. У дробарці відбувається здрібнювання сировини до необхідних для преса розмірів. Із цього моменту його прийнято називати борошном.
Із дробарки борошно направляється в циклони, у яких відбувається відділення борошна від повітря. Далі борошно подається шлюзовими затворами в шнековий транспортер, а з нього потрапляє в бункер гранулятора.
Основними складовими елементами деревини є целюлоза і лігнін. Лігнін під впливом тепла стає клейким і обволікає целюлозні волокна. Тому в процесі виробництва пелет не використовуються сторонні в'язкі матеріали.
Температура й вологість стружки мають бути постійними, для того, щоб пресування пелет було якісним. Ці показники регулярно виміряються в процесі виробництва. При необхідності, борошно воложиться парою або водою.
Зі змішувача зволожене борошно виводиться в прес-гранулятор. У камері пресування борошно затягується між обертовою матрицею і вальцями, що пресують, і продавлюється в отвори матриці, де під високим тиском формуються гранули. Видавлені з отворів гранули натрапляють на нерухомий ніж і обламуються.
Гранули, що виходять із преса, мають високу температуру та неміцні, тому вони транспортуються в охолоджувальну колонку. Тут через шар гранул вентилятором циклона всмоктується повітря, що охолоджує гранули. У процесі охолодження вологість пелет зменшується, вони здобувають необхідну твердість, вологість і температуру.
Зазвичай пелети зберігаються в бункерах і транспортуються розсипом. Однак для виключення втрати якості рекомендується робити розфасовку в біг-беги - великі мішки. Найбільш якісні пелети для приватного споживача можуть поставлятися в 20-ти кілограмових мішках.
ПЛЮСИ, МІНУСИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ
Отже, переваги пелет такі: низький ризик самозапалювання; не містять пилу і спор, тобто нешкідливі для людей, що страждають від алергії; екологічна чистота, адже при спалюванні гранули пелети виділяють до 3% попелу; висока продуктивність тепла; велика щільність, що полегшує транспортування гранул; протягом тривалого строку зберігання не втрачають своїх властивостей і не гниють.
Але цей вид палива має й істотний мінус, і це - висока вартість при покупці малої кількості палива. Погодьтеся, не кожному доступна можливість приїхати до виробника й купити відразу вантажівку гранул.
У 2010 році університет Wageningen представив дослідження в області біопалива. У найближчі 25 років, відповідно до дослідження, попит на деревні гранули збільшиться в Європі до 200 млн тонн на рік. До 2020 року Китай має намір виробляти 50 млн тонн гранул щорічно. До 2020 р. уряд Великобританії планує збільшити споживання пелет у два рази (зараз це 600 тис. тонн на рік).
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5689 |
|
© Газета Домовик 2012-2023