Як вибрати мультиварку?
Мультиварка на багатьох кухнях країни стала найголовнішим приладом, пише видання «Росконтроль». Готує швидко, смачно, корисно і майже без участі людини. Як зробити перший крок до здорової їжі та вибрати підходящий пристрій?
НАВІЩО КУПУВАТИ МУЛЬТИВАРКУ?
Варильна поверхня, духова шафа, мікрохвильовка, гриль, пароварка - усі ці домашні помічники гарні по-своєму. І погані однаково - всі разом вони займають занадто багато місця на кухні. У тому випадку, якщо ви хочете купити прилад для готування різних страв і продуктів без втрати їхніх живильних властивостей, котрий володіє мінімумом деталей, простий у використанні, тоді вам варто зупинити свій вибір на мультиварці. У ній можна варити, смажити, тушкувати, готувати на парі та навіть пекти булочки.
ЯКІ ВИДИ МУЛЬТИВАРОК ІСНУЮТЬ?
Сьогодні на ринку представлене велике різноманіття видів і марок мультиварок. Комусь важливі їхні конструкторські особливості. Але ми, розповідаючи про типи мультиварок, все-таки зупинимося на їхньому приципі роботи. Саме цей параметр найбільш сильно впливає на ціну та функціональні можливості мультиварки.
Мультиварки без тиску. Класична версія пристрою. У ній можна варити, смажити, тушкувати і готувати на парі різні страви. Являє собою вдосконалену версію кашоварок і рисоварок, з додаванням нових функцій. Має єдиний нагрівальний елемент, що знаходиться прямо під дном мультиварки. І це є причиною очевидної функціональної незручності. Справа в тому, що нагрівання поверхні ємкості відбувається нерівномірно, відповідно страви також нерівномірно піддаються термічній обробці. Наприклад, пиріг у режимі випічки зверху не зарум'янюється (верхня скоринка залишається блідою), тому його треба перевертати й допікати. У цілому, при готуванні страв у даному типі мультиварок потрібна мінімальна кількість масел і жирів.
Плюси: низька ціна, відносно компактний розмір, легка кришка. У процесі готування їжі можна додавати інгредієнти.
Мінуси: обмежений функціонал, повільна швидкість готування їжі, нерівномірний розподіл тепла у ємкості.
Рекомендується для тих, хто не любить або не вміє готувати, а також, у кого мало часу для роботи на кухні. Підійде покупцям, які не готові переплачувати за швидкість готування їжі.
Мультиварки з 3D нагріванням. За принципом своєї роботи майже нічим не відрізняються від класичних мультиварок, з однією лише різницею. Нагрівальні елементи в таких пристроях розташовані з усіх боків ємкості: унизу, з боків і навіть на кришці. Відповідно, при готуванні їжа прогрівається більш рівномірно, завдяки чому страви виходять смачнішими, а випічка рум'яною.
Нагрівання в мультиварці 3D буває двох типів - індукційне і за допомогою стандартних нагрівачів. Більш дорогий, індукційний метод забезпечує безконтактне нагрівання по всій поверхні. При цьому технологічному рішенні заощаджується час і енергія на нагрівання чаші приблизно на 30% у порівнянні з більш дешевими, стандартними нагрівачами.
Плюси: відносно низька ціна, компактний розмір, рівномірний розподіл тепла у ємкості.
Мінуси: підвищене енергоспоживання, відносно повільна швидкість готування їжі, обмежений функціонал.
Рекомендується для тих покупців, хто з одного боку не вміє/не любить готувати, а з іншого боку - має досить високі вимоги до якості страв, особливо це стосується випічки.
Мультиварки високого тиску. Дану категорію товару іноді називають «мультиварками-скороварками» і ця назва відображає функціональні особливості пристрою. Готування різних страв у ній відбувається не тільки за рахунок нагрівання робочої чаші, але й за рахунок високого тиску, завдяки чому в каструлі-ємкості підтримується особливий мікроклімат. Гаряча пара (температура в приладі може підніматися вище 1000C) ефективно прогріває будь-який продукт, при цьому не впливаючи на його природний колір і структуру та максимально зберігаючи всі корисні властивості. При такій технології істотно скорочується час готування будь-якої їжі: м'яса, птаха, овочів, риби та супів. У цілому, сам процес готування страв теж істотно спрощується, у порівнянні з іншими видами мультиварок. Як правило, у цей тип пристрою продукти можна закладати, попередньо їх не разморожуючи. Прилад прекрасно підходить для швидкого варіння продуктів, які зазвичай дуже довго готуються, наприклад, квасолі, буряка, кукурудзи в качанах, м'ясного бульйону, яловичини. У мультиварці-скороварці можна тушкувати продукти без додавання води й масла, тільки у власному соку.
Плюси: максимальна функціональність, висока швидкість готування їжі, економія електроенергії.
Мінуси: висока ціна, великий розмір, важка кришка. У процесі готування їжі інгредієнти додавати не можна.
Рекомендується для тих споживачів, яким потрібно готувати смачно на «швидку руку», підійде тим, хто часто приймає вдома несподіваних гостей.
ЩО ВМІЄ МУЛЬТИВАРКА?
У число програм мультиварки можуть входити:
- «молочна каша» (підходить також для варіння каш на воді),
- «плов» (для готування різних страв з рису - плов, ризото та ін.),
- «гречка» (універсальний режим для розсипчастих круп),
- «паста» (страви з макаронів і спагеті),
- «йогурт»,
- «пастеризація»,
- «джем»,
- «холодець»,
- «копчення» і т.д.
У тому випадку, якщо ви визначилися з вашими перевагами, бюджетом і типом пристрою, при покупці мультиварки варто звернути увагу на наступні характеристики та функції.
НА ЩО ВАЖЛИВО ЗВЕРНУТИ УВАГУ
Обсяг. Зазвичай обсяг ємкості мультиварки варіюється від 1,5 до 10 літрів. 5-6 літрів буде достатньо щоб нагодувати за раз 7-10 чоловік.
Потужність. Чим вона більша, тим швидше буде приготовлена страва. Для 5-літрової ємкості мультиварки буде достатньо 800 Вт.
Набір функцій. Мультиварка повинна мати набір з як мінімум 8 функцій: «рис» (крупа, гречка), «каша», «суп», «випічка», «тушкування», «смаження», «варіння на парі», «йогурт».
Кришка й ручки мають бути виготовлені з теплоізоляційних матеріалів.
Герметичний клапан кришки виключить можливість випадкового зняття кришки, для запобігання опіків.
Книга рецептів від виробника дозволить легше пристосуватися до специфіки готування їжі в новому пристрої та докладніше довідатися про його можливості.
Кнопки повинні легко піддаватися натисканню, бути не тугими (у випадку механічних кнопок) і реагувати на натискання коректно (у випадку сенсорних кнопок).
Дисплей має бути добре читаємим, меню пристрою має бути русифікованим.
БАЖАНО, ЩОБ БУЛО
Режим розігріву та під-тримки тепла дозволяє підтримувати протягом деякого часу температуру страви.
Система випуску гарячої пари рятує від очікування скидання тиску, розблокування кришки.
Індукційне нагрівання прискорює готування їжі, заощаджує електроенергію.
Функція відкладеного старту дає можливість відстрочити час, через який почнеться готування страви.
Функція «Мультиповар» дозволяє вручну регулювати час, температуру готування страв.
ЯКЕ ПОКРИТТЯ ВИБРАТИ ДЛЯ ЧАШІ МУЛЬТИВАРКИ?
Покриття чаші мультиварки може бути декількох видів:
1. Керамічне. Основні плюси цього покриття в тому, що воно рівномірно прогрівається, тримає тепло та легко миється. Правда, зношується воно теж достатно інтенсивно і вимагає дбайливого поводження. Цей посуд не підходить для миття в посудомийній машині. Щоб продовжити термін служби такого покриття рекомендується використовувати тільки дерев'яні або силіконові лопатки.
2. Тефлонове покриття. У мультиварках воно є найпоширенішим. Це покриття досить міцне, але теж піддане появі подряпин при використанні металевих приладів. Через це мікрочастинки металу з ушкоджених ділянок можуть потрапляти в їжу, а зіпсована поверхня поступово втрачає функцію «антипригарної». Тефлон миється досить добре, однак позбутися запаху їжі, що в’ївся, буває проблематично.
3. Багатошарове покриття. Цей вид може мати у своєму складі п'ять і навіть дев'ять шарів, у тому числі мати мармурове напилювання. Зазвичай в його склад входять такі матеріали, як нержавіюча сталь, алюміній, праймер (спеціальна ґрунтовка), мармурове напилювання і тефлон. На такій поверхні можуть проявлятися потертості, але це практично не впливає на споживчі якості покриття. Мінус у тому, що це збільшує вартість чаші, а значить і мультиварки в цілому.
4. Покриття із природного каменю. Воно також наноситься на металеву форму та має безліч плюсів. Покриття відрізняється невибагливістю, рівномірно прогрівається, підходить для томління їжі. Правда, таку чашу краще не роняти, вона досить крихка і коштує недешево.
5. Медична сталь (сплав заліза з нікелем або хромом) має підвищену стійкість до механічного впливу - не боїться металевої лопатки та посудомийних машин. Це найбільш довговічне та безпечне покриття. Мінус у тому, що воно тьмяніє при тривалому використанні, особливо при взаємодії із соляними розчинами і нагрівається нерівномірно.
6. «Невизначене антипригарне покриття». Деякі виробники не вказують конкретний тип покриття і це має насторожувати. Наскільки така поверхня здатна протистояти стиранню залишається тільки ворожити. Товари з таким маркуванням купувати не рекомендується.
РІЗНИЦЯ МІЖ МУЛЬТИВАРКОЮ І СКОРОВАРКОЮ
Мультиварка недарма має приставку «мульти», вона призначена не тільки для готування на парі та тушкування, у ній відмінно виходить випічка та навіть смажені котлети. У скороварки послужний список більш скромний, він включає: варіння, тушкування та готування на парі.
Швидкість готування страв у скороварці вища, ніж у мультиварці. У скороварці страви готуються під великим тиском, у мультиварці ні. У скороварку інгредієнти закладаються одночасно, у мультиварку можна поступово. У скороварки нагрівальний елемент знаходиться між корпусом і чашею, а в мультиварці - знизу. У скороварці можна: варити, тушкувати, готувати на парі. Мультиварка більш функціональна, у ній можна: варити, тушкувати, готувати на парі, смажити та випікати.
ВІДМІННІСТЬ ПАРОВАРКИ ВІД МУЛЬТИВАРКИ
Пароварки складені з декількох контейнерів, завдяки чому одночасно можна готувати відразу кілька страв, смачних і при цьому корисних, а мультиварка, що включає в себе й готування на парі, може виконувати ще й безліч інших функцій. Але треба пам'ятати, що на сто відсотків замінити пароварку вона не може, тому що вміє практично все, тільки потроху. Крім того, велика кількість їжі за один раз у ній не виходить - судочок для готування за обсягом невеликий. Пароварка ж збереже вітаміни і при цьому може готувати швидше, у великих кількостях і кілька страв одночасно. Мультиварку можна ще назвати аналогом російської печі: готує вона нехай і повільно, але дуже смачно, тільки не дуже зрозуміло, що ж відбувається з вітамінами.
Їжа з пароварки рекомендована й педіатрами, і дієтологами, а при наявності в родині маляти вкрай зручно одночасно з готуванням стерилізувати і пляшечки для дитини. Багато неньок саме через це віддають перевагу пароварці. Зате всім іншим чудово підійдуть мультиварки.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 8805 |
|
© Газета Домовик 2012-2023