Як спробувати керувати нітратами

14 травня 2014

Нітрати - учасники круговороту азоту, що необхідний для синтезу білків і нуклеїнових кислот. Безнітратних продуктів у природі не існує і присутність нітратів у рослинах є нормальним явищем, однак збільшення їхньої кількості методом добрив є небажаним, тому що вони токсичні для людини.

Коли нітрити потрапляють в організм, починається їхня взаємодія з гемоглобіном. У результаті цієї взаємодії утворюється метгемоглобін, який не здатний переносити кисень. 

Підсумок - порушення дихання клітин і тканинна гіпоксія, а також накопичення молочної кислоти та різкий занепад кількості білка. Нітрати знижують кількість вітамінів у їжі, а при тривалому надходженні в людський організм виникає проблема із щитовидною залозою, тому що нітрати зменшують вміст йоду. Також доведено, що нітрати можуть губити кишкову мікрофлору і розвивати пухлини в шлунково-кишковому тракті. 

В організм людини нітрати потрапляють, в основному, через їжу. Їхній вміст в овочах є більш частим випадком, трохи рідше зустрічаються нітрати у фруктах, хлібобулочних виробах і молочних продуктах. Тваринна їжа також містить нітрати, однак у натуральному вигляді та ж м'ясна або рибна продукція містить меншу їхню кількість. Нітрити (більш отруйні речовини, що утворюються з нітратів) і нітрати додають у вже готову продукцію, наприклад сирокопчену або варену ковбасу. Навіть той же тютюн може бути переносником нітратів, тому що деякі сорти тютюну їх містять. 

Овочі, фрукти та плоди діляться на наступні групи за вмістом нітратів:

1. Ті, у яких міститься мало нітратів (10-80 мг): горох, щавель, квасоля, брюссельська капуста, картопля, ріпчаста цибуля, ягоди та фрукти.

2. Ті, у яких міститься середня кількість нітратів (300-600 мг): кабачки, ріпа, гарбуз, цвітна та білокачанна капуста, редька, морква, огірки й хрін.

3. Ті, які містять високу кількість нітратів (до 5000 мг): шпинат, буряк, зелена цибуля, редис, листяна капуста, салат, диня й кавуни.

Найбільше нітратів накопичується в овочах, вирощених у закритому ґрунті - парниках, теплицях. 

Нітрати в овочах і фруктах здебільшого перебувають у шкірочці.

У стиглих плодах нітратів менше, ніж у зелених.

Нітратів більше в судинопровідних системах рослин. Тобто, у стеблі тієї ж петрушки нітратів більше, ніж у її листях.

У серцевині моркви на 80% більше нітратів, чим у навколишній її поверхні.

Нітрати в кавунах і динях містяться в незрілій м'якоті, що прилягає до кірки.  

В огірках, редьці та буряку нітрати знаходяться на обох кінцях плодів.

Крім фактів, які вказують на наявність нітратів у тому або іншому продукті, існує ще один спосіб визначити кількість отруйних речовин - скористатися нітратоміром. Даний прилад здатний за кілька секунд показати рівень нітратів, що містяться у продукті. Найпоширеніший нітратомір - нітрат-тестер "Соекс", прилад розміром з мобільний телефон, однак його ціна близько 2 тис. грн.

ЯК УБЕРЕГТИ СЕБЕ ВІД ОТРУЄННЯ НІТРАТАМИ?

Ніколи при виборі овочів для покупки не купуйте найбільші та великі овочі - вони явно будуть містити шкідливі нітрати. Крім цього, також зверніть увагу на запах, властивий такому овочу. Він не повинен бути яскраво вираженим, але також не має бути і досить слабким. Варто обходити стороною продавців, товар яких можна відчути здалеку за запахом. 

Необхідно звертати свою увагу і на зовнішній вигляд овочів, котрі ви вибираєте для покупки, і особливо на їхній колір. 

Дуже яскравий колір буде свідчити про те, що овочі явно піддавалися підживленням шкідливими речовинами. 

Огірки не мають бути яскраво-отрутного зеленого кольору, а морква повинна бути рівного жовтогарячого кольору, без зелених і жовтих вкраплень, і тим більше вона не повинна бути червоною. Картопля ж, у свою чергу, зазвичай має білу м'якоть або ж трохи жовтувату. У буряка наявність нітратів визначається за закрученим коренем плода, у гарбузі про те ж саме стануть свідчити нерівні хвилясті смужки на поверхні. 

Також варто звернути увагу на вагу плода. Якщо при зважуванні однакові за розміром плоди мають різну вагу, то краще придбати той, що важче, у ньому нітратів буде менше. 

Ніколи не купуйте залежані овочі, навіть якщо їхній вигляд анітрошки від такого тривалого зберігання не постраждав. Намагайтеся не зберігати довго овочі, виключення становить тільки картопля. 

Пам'ятайте і про те, що разом з променями сонця шкірка плодів відмінно поглинає різні шкідливі речовини. Тому намагайтеся вживати в їжу ретельно очищені від шкірки овочі.

Зберігайте овочі та будь-які плоди в холодильнику, тому що при низькій температурі нітрати не зможуть перетвориться на нітрити.

Вміст нітратів можна зменшити, якщо овочі і фрукти ретельно мити та чистити. Можна мити содовим розчином - 1 ст. ложка на літр води, а потім обполоскати звичайною водою. Моркву й огірки потрібно обрізати з обох боків на 1 см, у редиски та помідорів зрізати «попки». Крім цього, у моркви та буряка потрібно видаляти серцевину, а у капусти - качан і прожилки листя. 

Купуйте овочі-фрукти в офіційній торговельній мережі - гастрономах, супермаркетах, обладнаних ринках. Є надія, що там овочі і фрукти все-таки перевіряють. Якщо ж сумніваєтеся, то у продавця можна попросити сертифікат якості (його видає санепідемстанція), де зазначено, що в продукті припустима кількість нітратів. 

Овочі ж, куплені "з землі", крім нітратів, можуть містити солі важких металів та інші шкідливі речовини з вихлопних газів. 

Якщо замочити зелень на 2 години у воді, то з неї вимиється 20% нітратів. Те ж саме стосується моркви, буряка, картоплі і капусти - година у воді і мінус 25-30% нітратів. Правда, при цьому «вимокнуть» і вітаміни. 

Варто вживати тільки листя салату, кропу, петрушки - у стеблах накопичується найбільша кількість нітратів.  

Овочі варто варити. Картопля - мінус 80% нітратів, капуста та морква - 70%, буряк - 40%. Якщо овочі тушкувати, то вміст нітратів знизиться на 10%.

Усі свіжовижаті соки з овочів і салати вживайте відразу, тому що їхнє зберігання забезпечить народження нітритів з нітратів.

У майонезі та сметані, якими заправляються салати, стрімко розвивається мікрофлора, що сприяє утворенню нітритів з нітратів.

Якщо робите овочеві заготівлі, то вони мають перебувати у прохолодному і темному місці, до приходу весни нітрати в них знизяться на 20-30%.

При перших декількох днях після консервування, соління, маринування або квашення утворюється сильний союз нітритів і нітратів, тому вживати такі заготівлі рекомендується не раніше, ніж через 15 днів. 

Таким чином ми можемо трохи керувати вмістом нітратів у продуктах споживання, але варто пам'ятати, що разом з нітратами ліквідуються й вітаміни. Уведіть у свій раціон ягоди та фрукти, які є висячими плодами - у них нітратів мало. Вживання зеленого чаю може нейтралізувати нітрати, які вже потрапили в організм. Особливо гарний у захисті вітамін Е.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5037 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Куточок споживача»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс