Ялина канадська Коніка: догляд у домашніх умовах
Зараз стало популярним дарувати на Новий рік незвичайні подарунки. Саджанець ялини канадської Коніки (Picea glauca Conica) - це чи не самий безпрограшний варіант для тих, у кого немає земельної ділянки, але дуже хочеться мати таку кімнатну рослину? Можливо, але варто відразу ознайомитися з основними правилами догляду за ялиною в домашніх умовах, адже вирощувати її вдома не так вже й просто.
Ялина канадська Коніка (Picea glauca Conica) - це карликова хвойна рослина, що має правильну конічну форму крони. Варто знати, що молодий саджанець не має конічної форми й хвоя в нього досить рідка. Але з кожним роком Коніка буде ставати усе густішою й згодом придбає необхідну конусоподібну форму!
Хвоя у Коніки м’яка, світло-зеленого кольору.
Річний приріст у відкритому ґрунті у висоту 4-10 см, завширшки - 3-5 см. В 35 років деякі екземпляри Коніки досягають висоти в 3,6 метра при діаметрі крони в 2 метра, а в 60 років - 4 метрів.
У домашніх умовах вона буде давати максимум 4-5 см річного приросту.
ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ВИРОЩУВАННЯ
Світло - за деяким даними, світлолюбна, але легко переносить півтінь. Добре набирає ріст у сонячних місцях, але дуже схильна до сонячних опіків (із сонячної сторони без укриття або притінення буде підгоряти). Як правило, у розсіяному світлі або півтіні Коніка росте набагато краще, чим при яскравому освітленні.
Волога - чутлива до посухи.
Ґрунт - погано переносить ущільнення й перезволоження ґрунту (застій вологи).
Догляд і захист - потрібен захист від сильного вітру й від зимових-ранньовесняних сонячних променів (інакше кажучи, слід укривати).
Морозостійкість - дуже морозостійка (USDA зона 3 - до -37.2..-39.9 градусів С).
ЧИ МОЖНО ВИРОЩУВАТИ ЯЛИНУ ГЛАУКУ КОНІКУ В ДОМАШНІх УМОВАХ
Незважаючи на те що ялина канадська Коніка з’являється в продажу в листопаді-грудні (перед Новим роком) - це не домашня ялинка, яка зможе благополучно рости в домашніх умовах. Це винятково вулична, а не кімнатна рослина.
Варто розуміти, що горщикові Коніки, які продають в супермаркетах - це тимчасові декоративні ялинки, що є предметом новорічної комерції й звичайно використовуються, як одноразові рослини.
Для вирощування в саду або як контейнерну рослину, краще купувати саджанці в спеціальних розплідниках навесні.
Однак багатьом ентузіастам з відносним успіхом вдається вирощувати канадську ялину Коніку в домашніх умовах (принаймні з метою збереження до весняного висадження у відкритий ґрунт). Тим більше, якщо у вас немає вибору, і вам нікуди її висадити, а викидати шкода.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Для вирощування в домашніх умовах Коніка не дуже підходить ще по одній причині - у неї потенційно досить великі розміри. Для цієї мети більше підійде, наприклад, ялина канадська Дейзі Уайт (у віці 10 років досягає всього 80 см у висоту). Але знову ж, ялинам місце в саду, а не у квартирі!
УТРИМУВАННЯ КОНІКИ В ДОМАШНІХ УМОВАХ
Якщо ви все-таки купили ялину Глауку Коніку або вам її подарували на Новий рік, то можна, й навіть потрібно, спробувати зберегти її взимку в домашніх умовах. Для цього вам необхідно буде створити певні умови, максимально наближені до вуличних. А навесні дуже бажано висадити Коніку у відкритий ґрунт.
ПЕРЕСАДЖЕННЯ В НОВИЙ ГОРЩИК
Після придбання бажано незабаром (краще навіть відразу) пересадити ялину в горщик побільше. В об’ємному горщику земляна грудка буде підсихати помітно повільніше, а випар вологи на хвою буде йти по всьому об’єму.
Варто враховувати, що Коніка не любить пересаджень. Тому, якщо ви збираєтеся вирощувати її в домашніх умовах, то відразу виберіть горщик, який буде постійним місцем проживання хвойника на кілька років!
Тим більше не можна навесні висаджувати ялину у відкритий ґрунт, а на зиму забирати додому, пересаджуючи в горщик.
Звісно, не варто забувати, що земля для хвойника потрібна певного складу й структури, а саме - вона повинна бути кислою. Тому вам підійде готовий субстрат для фіалок або глоксиній, а також спеціальна земля для азалій, рододендронів або хвойників (вона завжди кисла). Втім, ви можете накопати такої кислої землі й у хвойному лісі.
Не забудьте зробити дренажні отвори в горщику й викладіть невеликий (2-3 см) дренажний шар, наприклад, з керамзиту. Звісно, горщику буде потрібний піддон, куди будуть виливатися надлишки вологи.
Пересаджувати потрібно обов’язково разом із земляною грудкою, оптимально - методом перевалки. До пересадження полити й дати так постояти хоча б півгодини (у принципі, можна полити з вечора, а пересаджувати наступного дня). Потім витягти ялину разом із грудкою й швидко перемістити в іншій, більший за розміром горщик. Після цього засипати землею. У жодному разі не треба отряхувати землю з коріння. Якщо ви ушкодите кореневу систему, то рослина навряд чи зможе прижитися, тим більше в домашніх умовах.
Будьте готові до того, що після пересадження Коніка скине частину своєї хвої. Вона досить тривалий час буде стояти тьмяною й блідою, а молоді кінчики свіжих гілочок засохнуть.
Якщо ви помітили, що Коніка перебуває в стадії активної вегетації, інакше кажучи, у неї дуже багато молоденьких пагонів (або раніше набряклих бруньок), які мають яскраво-салатове забарвлення, то таку рослину слід взяти на особливий контроль (пересадити й/або забезпечити максимально підходящі умови). Давати «потомство» узимку воно не повинне. Очевидно, що рослина не перебуває в періоді спокою, а виходить, йому збили життєвий ритм (цикл), і в такий спосіб воно намагається вижити, даючи життя новим пагонам, які починають відтягувати все, що можна, у старої хвої, що починає жовтіти.
МІСЦЕ У КВАРТИРІ Й ТЕМПЕРАТУРНІ УМОВИ
Варто розуміти, що взимку у всіх хвойних культур час спокою, і його можна забезпечити тільки низькими температурами. Тому місце, де буде стояти ялина, повинно бути прохолодним. Необхідно, щоб було хоча б +15 градусів (а краще ще менше - до +12 градусів, ідеальний діапазон - +5..+12 градусів). Якщо температура підніметься вище, то це негативно позначиться на хвойній рослині: вона почне обсипатися й поступово вмирати.
Важливо! Якщо ви поставите ялину в кімнаті, де температура близько +25..+28 градусів, то як би ви її не воложили, рослина миттєво почне марніти й засохне протягом 1-2 тижнів.
При цьому місце повинно бути світлим, але не відкритим (оптимально - розсіяне світло). Прямі сонячні промені - це останнє, що потрібно хвойнику. Отже, ніяких південних підвіконь, адже домашні умови для рослини - і без того сильний стрес і перевірка на живучість.
І не забувайте періодично повертати ялину різними сторонами до світла, інакше хвоїнки, яким не буде діставати світла, можуть пожовкнути, засохнути й обсипатися.
Бажано знайти місце на утепленому й заскленому балконі, лоджії, веранді або спеціальному приміщенні для кімнатних квітів, де немає опалення (у крайньому випадку - саме прохолодне підвіконня у квартирі або між віконний простір). Однак там не повинно бути мінусової температури, інакше земля у квітковому горщику миттєво промерзне й рослина загине. Як варіант, можна утеплити горщик від промерзання. Це взимку. А в інші пори року (навесні, улітку й восени), коли за вікном плюсова температура, Коніку потрібно тримати на відкритому повітрі: на тому ж балконі або лоджії, не забуваючи притіняти від яскравого сонця, наприклад, обертаючи білою марлею або іншою білою б/п тканиною.
При низькій, але не мінусовій температурі (+2..+5 градусів), потреби у фотосинтезі мінімальні, тому теоретично можна зберегти ялину до весни навіть у темному приміщенні. При цьому важливо привчати рослину до холоду поступово. Звісно, у такому випадку додаткові обприскування й поливи не потрібні. Так, хвоя небагато сполотніє, але коли ви повернете її на світло, то вона поступово відновить яскраво-зелене забарвлення. Але все-таки краще, щоб температура була трохи вище й на рослину попадало небагато світла.
ПОЛИВ І ВОЛОГІСТЬ
Поливати ялину потрібно часто, інакше кажучи, постійно підтримувати земляну грудку хвойної рослини в помірковано мокрому стані, пересихати вона у жодному разі не повинна (але й не перезволожити, щоб волога не застоювалася).
Для поливу й обприскування ялини ідеально використовувати м’яку воду, наприклад, з фільтра. Також, звісно, підійде дощова й потала вода.
Узимку вологість повітря у квартирі, у якій працює центральне опалення, дуже низька (повітря сухе), тому, крім поливів, вам доведеться регулярно обприскувати хвойник водою (2-3 рази в день). Вологість повітря повинна бути не нижче 50%, а краще - 60-75%.
Оптимально поставити біля горщика з ялиною ємності з водою, щоб вода випаровувалася й осідала на хвої. Або класти на батарею мокрі рушники.
Для того, щоб підтримувати високу вологість в домашніх умовах, коли на вулиці сильний мороз, а в приміщенні щосили сушать повітря гарячі батареї опалення, можна зробити для своєї ялини домашню тепличку. Поки деревце маленьке, його можна накривати обрізаною 5-6 літровою пластиковою пляшкою. Коли воно підросте, спорудити справжню міні-теплицю - зробити каркас і на ньому закріпити плівку. А потім 2-3 рази в день розпорошувати усередині теплиці воду. Стояти така теплиця повинна у найхолоднішому місці у квартирі!
І не забувайте, що всі хвойні дуже люблять свіже повітря, тому приміщення, де буде знаходиться ваша Коніка, потрібно періодично провітрювати.
ПІДЖИВЛЕННЯ
Ялина Коніка в обов’язковому порядку вимагає регулярних підживлень (особливо навесні й на початку літа) спеціальними добривами для хвойних рослин. Як правило, вони продаються в рідкому виді (але бувають і в сухому), вам потрібно буде тільки їх розвести по інструкції й полити під корінь.
Зовсім необов’язково використовувати спеціальні дорогі добрива для хвойників, цілком підійдуть і самі стандартні. Так, навесні потрібні ті, що містять азот, тобто можна використовувати сечовину (карбамід) або аміачну селітру, а краще - настій коров’яку або кінського гною (зараз навіть у готовому виді продають). Восени можна калійні, наприклад, сульфат калію (сірчанокислий калій).
Не слід підживлювати ялину (як і будь-які інші хвойники) узимку (у період спокою) і відразу після пересадження (адже субстрат і так уже досить живильний). Підживлювати потрібно тільки тоді, коли рослина достатньо забезпечена світлом, тобто пізно навесні - улітку - ранньої осені.
ШКІДНИКИ Й ХВОРОБИ
Дуже важливо відразу після покупки або трохи пізніше, але обов’язково ще взимку, провести обробку Коніки від шкідників.
На ялині в зимові місяці, часто в сплячому стані, сидить зелена попелиця, яка за місяць може з’їсти всю хвою. На тих пагонах, де побувала попелиця, хвоя жовтіє й обпадає. У боротьбі з попелицею може допомогти слабкий розчин «Актари» (під корінь і по хвої) або інші схожі інсектициди. Через день після обробки потрібно потрусити ялинку, щоб з неї опали всі висохлі шкідливі комахи. Зелена попелиця - це дуже підступний шкідник, тому що має малесенький розмір і зливається із хвоєю. Виявити її можна, тільки якщо добре подивитися через лупу - у попелиці червоно-бурі вічка.
Якщо помітите на хвої білий наліт, знайте, - це хермес. Для боротьби із цим шкідником слід використовувати наступні препарати (інсектициди): «Актара», «Фітоверм», «Конфідор», «Іскра», «Фуфанон» і схожі.
Іноді на нижніх пагонах може з’явитися білий міцелій, що свідчить про наявність такого грибкового захворювання, як сніжний шютте. Для боротьби з ним буде потрібна обробка препаратами, що містять мідь - фунгіцидами, наприклад, «Оксіхом», «Хом» або мідний купорос (1%). Після обробки рослину бажано накрити поліетиленовим пакетом і якийсь час так потримати.
ЧОМУ ЯЛИНА ЖОВТІЄ, ОБСИПАЄТЬСЯ, ЛИСІЄ
Як ви вже зрозуміли, низька температура (+5..+15 градусів), висока вологість (60-65%), достатня кількість світла й живлення - от 4 основних складових вашого успіху для тимчасового утримування ялини в домашніх умовах. Адже канадська ялина Коніка - це не кімнатна рослина, а вулична. І якщо ви її придбали в магазині на новорічному розпродажі, то не слід забувати, що це типова рослина для тимчасового декору.
Варто розуміти, що в кімнатних умовах триває ріст, який вимагає гарної освітленості й живлення. Інакше крона усередині лисіє й обсипається.
Також ялина починає жовтіти й обсипатися через:
- тепло й перепади температур;
- сухе повітря (низьку вологість);
- сильне підсихання ґрунту, а потім виконаного рясного поливу.
Щоб урятувати хвойник, можна спробувати кілька разів (3-4 рази з інтервалом в 3-4 дня) обприскати його «Епіном». Однак допомагає рідко, тому особливо розраховувати на відновлення занедбаної рослини не варто.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4907 |
|
© Газета Домовик 2012-2023