Особливості догляду за орхідеєю камбрія в міській квартирі
Орхідея – улюблена багатьма рослина. Найчастіше для вирощування в домашніх умовах купується орхідея камбрія. Догляд за нею досить простий. Але багато людей допускають помилки або мають сумніви із приводу того, як доглядати за отриманим екземпляром. Справа в тому, що камбрія – це спеціально виведений гібрид. Його одержали шляхом змішання чотирьох самостійних сортів орхідеї, які також містять у собі окремі різновиди. Так що з різних комбінацій виходять і самі різні представники сорту Cambria. Розберемося, по яких ознаках їх можна відрізнити від інших орхідей, а також розглянемо особливості догляду.
ОПИС І ВИДИ
Уперше цей різновид орхідеї одержали на самому початку двадцятого століття. Її творець родом з Бельгії.
Її можна віднести до складних гібридів – в основі лежать цілих чотири сорти:
- одонтоглоссум;
- онцидіум;
- брассія;
- мильтонія.
І від кожного з них камбрія запозичила найбільш яскраво виражені риси. Так що вона є власницею великої кількості великих по розміру квіток, незвичайної форми бутонів і дуже приємного запаху.
Цей різновид орхідеї належить до симподіальної групи. Усі орхідеї діляться на моноподіальні й симподіальні. Перші мають наступні особливості: точка росту в них перебуває на верхівці стебла; на ній і починають рости листи; під ними й з’являються бруньки, з яких виникають квітконоси; старі листи поступово відпадають, а ті, що знову виростають, з’являються все ближче до верхівки.
Симподіальні ж значно відрізняються по своїй будові. У них у наявності ризома – стебло, яке росте горизонтально й розповзається по ґрунтові. На ньому також виростають листи. Там же виникають і псевдобульби. Їх ще називають наземними бульбами. Це особливе стовщення стебла, яке необхідно для зберігання запасів живильних речовин і рідини. При цьому листи з’являються й на цих псевдобульбах.
Як було сказано, є чимало різновидів камбрії. Усі вони об’єднані наявністю псевдобульб і формою листів – вузькою й довгою.
Колманара. Цей різновид складається з онцидіума, мильтонії й одонтоглоссума. Від них рослина одержала великі гарні квітки, які можуть бути як червоного, так і жовтого кольору, з гарними плямами. Бутони ростуть по вертикалі.
Звичайно їх з’являється від п’яти до десяти. На стеблі можуть з’являтися й окремі гілки.
Буррагеара – крім перерахованих вище сортів орхідеї, для одержання цього виду додали кохліоду. Квітки також бувають червоними й жовтими, але по розміру уступають бутонам інших видів камбрії. Крім того, період цвітіння припадає на зиму. Аромат схожий із ароматом троянд.
ПРАВИЛА ДОГЛЯДУ
Одним з найважливіших пунктів у догляді за кожною орхідеєю є освітлення. Справа в тому, що цій рослині життєво необхідна велика кількість яскравого світла. І потребує квітка його цілий рік. Здавалося б, усе просто – усього лише потрібно розмістити камбрію на підвіконні в південній частині будинку. От тільки пряме влучення сонячних променів для неї небезпечно – на бутонах і на листах у цьому випадку неминуче з’являться ушкодження. Самий явний сигнал – листи поміняють колір на жовтий. Так що вікно краще заклеїти спеціальною плівкою. Підійде також тюль. Зрозуміти, що рослині не вистачає світла, можна по зовнішньому вигляду листів – у цьому випадку вони будуть яскраво-зеленими. Зазвичай ці зміни відбуваються в осінній і зимовий час. Щоб виправити положення, можна використовувати лампи.
Температура. У цьому питанні камбрія вигідно виділяється на тлі інших орхідей. Різниця між температурою вдень і вночі для неї зовсім не згубна. Напроти, легка прохолода навіть піде рослині на користь. А от при занадто високих температурах ріст квітки вповільнюється. Це не небезпечно – при відновленні оптимальних показників камбрія знову «оживає». Ідеальна для неї температура – від +15 до +25°С.
Також для правильного росту потрібний особливий ґрунтовий склад. Часто в магазинах зустрічаються спеціальні суміші для орхідей. Але ви можете виготовляти їх і самостійно. В ідеалі до складу повинні входити кора сосни, вугілля, мохи й здрібнене коріння папороті. Залежно від рівня вологості в приміщенні потрібно доповнити суміш торфом або пемзою. Перший затримує вологу, якщо рослина перебуває в приміщенні із сухим повітрям. Пемза ж, навпаки, допомагає землі швидше висохнути.
Добрива. Їхнє використання повинно припадати на період цвітіння камбрії. Уводити підгодівлі потрібно раз у два тижні. При цьому використовувати можна тільки позакореневі засоби. Розчин з живильними речовинами повинен бути дуже слабким. Надлишок добрива приведе до гниття коріння.
Полив заслуговує окремої розмови. Орхідеї в цілому й камбрія зокрема відрізняються крихкістю коріння. Через велику кількість рідини коріння починає гнити, і врятувати рослину буде практично неможливо. Але й нестача вологи приведе до відмирання квіток і листів. З метою безпеки використовують досить незвичайний спосіб поливу. Потрібно поставити горщик у глибоку миску або тазик, заповнений водою. У теплу пору року процедура займає 20 хвилин. Узимку – не більш 5. Головне, щоб рідина не покривала псевдобульби – це теж стане причиною гниття.
ПОРАДА: Велике значення має й сама вода, що використовується. У ній не повинно бути домішок. Крім того, перед використанням рідина повинна відстоюватися протягом декількох днів.
РОЗМНОЖЕННЯ
Процес розмноження може за часом збігатися з пересадженням. Останню ж зазвичай проводять раз у два роки. Саме за цей відрізок часу камбрія розростається до таких розмірів, що її горщик перестає підходити їй по розміру. А невідповідна посудина є причиною вповільнення росту квітки. Але й зловживати пересадженням не варто – робіть його лише при гострій потребі.
Сам спосіб розмноження – поділ основної рослини на частині й розсадження їх у різні горщики. Робити це потрібно в той відрізок часу, коли починається активний ріст коріння, після закінчення цвітіння. Завдяки цьому розсаджені рослини швидше приживуться в нових горщиках.
Проводиться розмноження в кілька етапів.
Для початку ретельно огляньте орхідею. Виявивши ушкоджене коріння або листи, безжалісно видаліть їх. Якщо ви використовуєте для розмноження частину квітки, на якій є сліди гнилі, то на новій рослині ця хвороба буде поширюватися й далі.
Далі, використовуючи інструменти, розділіть орхідею на дві-три частини. У кожної частини повинно бути по три псевдо бульби. При цьому важливо дотримуватися обережності й попередньо обробити інструменти спиртом.
Зрізи на рослинах також потрібно обробити, тільки для цього їх краще присипати вугільним порошком.
Ґрунтову суміш, у яку збираєтеся висаджувати орхідеї, перед посадкою просочіть водою. Для цього використовуйте пульверизатор.
Закріплювати рослини в ґрунті потрібно міцно, але обережно. Стежите, щоб на коріннях не з’явилося ушкоджень.
Протягом двох тижнів взагалі не поливайте орхідеї.
Підгодівлі можна починати використовувати тільки під час цвітіння.
ПЕРЕСАДЖЕННЯ
Приводів для пересадження як мінімум два.
Уповільнення росту. Якщо ви помітили, що активно зростаюча до цього камбрія перестала розвиватися, цілком імовірно, що їй уже стало тісно в нинішньому горщику. Зазвичай це відбувається через два роки після попереднього пересадження в більший горщик.
Неправильно підібраний ґрунт. Якщо при виборі ґрунтової суміші була допущена помилка й тепер волога або занадто швидко усмоктується в субстрат або, навпаки, ґрунт надовго залишається вологим, потрібно пересадити рослину в більш підходящу суміш.
Тепер розглянемо сам процес пересадження. Починати його потрібно в той момент, коли буде пробиватися нове коріння. Вони не ушкодяться при пересадженні, а рослина краще приживеться на новому місці.
Перші два тижні не поливайте рослину. Пересадити рослину акуратна, не ушкодивши коріння, майже неможливо. Тому потрібно дати йому час, щоб усі «ранки» зажили.
1. Обережно витягніть орхідею з горщика.
2. Також дбайливо очистіть коріння від кори, що пристала до них, мохів і інших складових. Головне не ушкодити коріння.
3. На дні горщика розмістіть дренажний шар. Це можуть бути камені невеликих і середніх розмірів, пінопласт, шматочки пемзи.
4. Помістіть рослину в горщик. Притримуючи її, засипте горщик корою, мохами, вугіллям і іншими елементами.
ХВОРОБИ Й ШКІДНИКИ
Хвороби, з якими зустрічаються власники камбрій, зазвичай викликані допущеними помилками у догляді. Специфічних захворювань у рослини немає.
Поява білого нальоту на листах і стеблах означає, що ви або переборщили з добривами, або використовуєте для поливу неправильну воду. Якщо говорити про підгодівлі, то важливо знати, що орхідея болісно реагує на засолення субстрату. Тому якщо ви боїтеся наслідків, краще утримайтеся від використання додаткових живильний речовин. А якщо проблема у воді, то пам’ятайте, що у використовуваній рідині не повинно бути ніяких домішок. Кип’ятіть воду й давайте їй відстоятися протягом декількох днів перед поливом. Єдиний спосіб урятувати рослину в цих випадках – пересадити її в інший субстрат і дотримувати зазначених вище правил.
Пожовтіння листів викликане постійним впливом прямих сонячних променів. Так, орхідея обожнює світло, але краще заклеїти вікно плівкою.
Є й двійко шкідників, які можуть облюбувати камбрію.
Щитівка. Її присутність ви виявите, коли на листах почнуть з’являтися жовтуваті опуклості. Для рятування від неї є спеціальні засоби. Після лікування потрібно пересадити квітку в новий ґрунт.
Павутинний кліщ – для рятування від нього також є спеціальні засоби, наприклад «Актеллік».
Орхідея – неймовірно гарна квітка. Існує величезна кількість видів і сортів цієї рослини. Камбрія – гібрид, який поєднує в собі кращі якості декількох різновидів. При цьому камбрії також бувають різних видів. Усі вони поєднуються наявністю особливого стебла-ризоми й псевдо бульб. Завдяки незвичайній будові, квітки ростуть по всій довжині стебла.
У догляді за камбріями потрібно дотримуватися нескладних правил.
Їм потрібно багато світла, але від прямих променів рослини краще захищати плівкою або тюлем на вікні.
До складу субстрату повинні входити кора, мохи й вугілля.
Важливо знати міру при поливі.
Кількість добрив теж краще обмежити.
Розвиток хвороб можливо тільки через помилки у догляді. Позбутися шкідників допоможуть спеціальні засоби.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3821 |
|
© Газета Домовик 2012-2023