Фікус бенгальський
Фікус бенгальський (Ficus benghalensis) належить до роду фікус, який у свою чергу належить шовковичним вічнозеленим рослинам. Культура часто зустрічається у вологих кліматичних зонах гірських районів Азії. Дикі насадження даного виду можна побачити в Малайзії, Бірмі, Індії й Таїланді.
Фікус бенгальський має унікальну здатність перетворюватися з одного дерева в цілий ліс. Це пояснюється тим, що всі рослини розташовані щільно друг до друга й утворюють суцільні зарості. Подібну форму росту вчені назвали баньяном. Процес починається з формування товстого повітряного коренів. Вони перебувають на поверхні горизонтальних гілок. Деяка частина корінь пересихає, а інші впираються в ґрунт. Згодом спостерігається вкорінення й здерев’яніння кореневих відростків.
Описана життєва форма росту дозволяє фікусу широко розростатися, охоплюючи за короткий строк величезний простір і утворюючи пишний, непрохідний гай з неповторною екосистемою.
Без участі людини фікусні дерева досягають майже сорокаметрової висоти. Великі листові пластинки подовжуються до 25 см. Листя виглядає різноманітної форми. Виведені фікуси з овальними, простими і яйцеподібними листами. Шкірясті пластинки покриті світлими зеленими прожилками. Суцвіття, що представляють собою маленькі жовтогарячі кулясті плоди, характерні тільки для цього виду. Розмір квіток приблизно 2-3 см.
Сорти зі строкатим яскравим листям користуються попитом у багатьох квіткарів, що займаються виведенням культурних багатолітників.
ДОГЛЯД ДОМАШНІХ УМОВАХ
Щоб виростити здоровий і привабливий фікус, перед покупкою саджанця краще заздалегідь подумати про те, чи відповідає ваша квартира умовам утримування. Головна вимога – наявність вільного простору, оскільки дерево виростає до 3-х м у висоту. Для нормального розвитку багатолітник поміщають у простору кімнату.
• Місце розташування й освітлення. Потреба у світлі у фікуса досить слабка, але це не означає, що його ставлять у тінь, де немає віконних прорізів. Навпаки, оптимальне місце розташування – світла простора кімната. Стабільного розвитку можна досягти також при штучному світлі.
Для формування рівномірної крони горщик із квіткою періодично повертають за годинниковою стрілкою.
• Температура. Найкраще рослина почувається при температурі 18-26°C. Фікус погано переносить протяги, особливо гостро реагує, коли температура опускається нижче 17°C. У відповідь на несприятливі умови, здатний скидати листя.
• Полив. Описувана культура переживає період спокою. Проміжки між поливами в зимовий і літній періоди однакові. Сигналом для наступного зволоження слугує утворення сухої скоринки на поверхні субстрату. Ґрунт поливають лише за умови, що земля просохнула на 2-3 см.
• Вологість повітря. Враховуючи той факт, що дерево має великі розміри, обприскування листя відніме багато часу й не приведе до бажаного результату. Замість цього рекомендується протирати листи від пилу, використовуючи м’яку серветку, змочену водою.
Узимку фікус відставляють від опалювальних приладів, інакше сухе повітря спровокує сухість листів. Влаштовуючи перестановку, слід ураховувати, щоб рівень освітленості не змінився.
• Ґрунт. У горщик насипають нейтральну або слабо кислий ґрунт щільної консистенції, багатий на живильні компоненти. Ґрунт для посадки можна або купити, або приготувати самостійно. Для цього треба змішати рівну кількість листової, дернової, торф’яної землі й додати піску. На дно горщика укладають шар дренажного матеріалу.
• Внесення добрив. Удобрюють культуру з обережністю. Чергову підгодівлю вносять через 2-4 тижні. Джерелом додаткового харчування виступають комплексні мінеральні добрива, що випускаються у вигляді гранул. Досвідчені квіткарі радять використовувати тільки половину від тієї дози, яка зазначена на упаковці.
• Пересадження. Молоді рослини пересаджують 1 раз у рік. Ємність обов’язково беруть більшого розміру. У багаторічних дерев з кореневою системою, що розрослася, періодично міняють верхній шар ґрунту.
Ріст культури дуже інтенсивний. Якщо дотримувати правил догляду, висота за рік здорового фікуса збільшується на 60-100 см. Існують також способи стримування стрімкого зростання пагонів. Приміром, у тісних горщиках дерево буде розвиватися повільніше.
• Обрізка. Крону фікуса бенгальського важливо не забувати підрізати. Тоді рослина поступова сформує виразний каркас із пишними розкидистими гілками.
РОЗМНОЖЕННЯ ФІКУСА БЕНГАЛЬСЬКОГО
Найчастіше розмножують фікус черешками. У якості заготовок використовують верхівки стебел з 2-3 міжвузлями. Процедура проводиться навесні або влітку. Вкорінюють черешки в піщано-торф’яній суміші або опускають їх у ємність із водою й чекають, поки не з’явиться коріння.
Рідше для розмноження застосовуються насіння й відводки.
ХВОРОБИ Й ШКІДНИКИ
Наземні частини фікуса приваблюють щитівок, трипсів і павутинних кліщів, однак атаки комах трапляються досить рідко. Щоб позбутися комах, дерево обполіскують під теплим душем. Листи верхнього ярусу промивають вологою губкою й обробляють розчином, призначеним спеціально для боротьби з комахами.
Бенгальські фікуси хворіють найчастіше через неправильний догляд за ними.
Якщо у молодих саджанців починають в’янути листи, значить у приміщенні занадто холодно.
Поява на пластинках жовтих плям часто спровокована надлишковим поливом.
Потемніння кромки листів викликане зайвою вологістю повітря або, навпаки, жарким кліматом. На утворення коричневих плям указує перенасичення ґрунту добривами.
Листи й стебла зменшуються в розмірі, якщо рослині не вистачає сонячного світла.
Ріст уповільнюється, зелень втрачає своє первісне фарбування – перша ознака нестачі живильних речовин у землі.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2029 |
|
© Газета Домовик 2012-2023