Клеродендром - усе про вирощування й розмноження
Багато сортів клеродендрома, завдяки гарному цвітінню, вишуканості листів, невибагливості у доглядові стали досить популярні в кімнатному квітництві. Щоб уникнути типових помилок при вирощуванні в домашніх умовах і як можна довше насолоджуватися видом квітучого клеродендрома, потрібно познайомитися з рослиною ближче.
РОДИЧ ВЕРБЕНИ
Клеродендром (Clerodendrum) - багаторічна рослина сімейства вербенових. У перекладі з грецької клеродендром - дерево долі (cleros - доля, dendrum - дерево). У родові налічується порядку чотирьохсот видів трав’янистих і деревних рослин, а також ліан і чагарників. Клеродендром зустрічається в субтропіках і тропіках Південної Америки, Азії й Африки.
Листи в клеродендрома великі й блискучі, квіти, залежно від сорту, білого, рожевого або блакитного кольори, витонченої форми, що нагадує метелика.
ДОГЛЯД У ДОМАШНІХ УМОВАХ
Клеродендром, як і всі квітучі рослини, має свої вимоги до утримування. Догляд за ним нескладний, але щоб добитися цвітіння, доведеться забезпечити йому гарне освітлення, вологість повітря й зимовий спокій.
• Вимоги до вологості. Оскільки клеродендром є тропічним гостем, він дуже чутливий до вологості повітря. Підвищити вологість легко - потрібно поставити горщик із квіткою на піддон, заповнений галькою. У піддон налити води так, щоб вона ледь діставала до поверхні гальки.
Улітку бажане щоденне обприскування, за душ - особлива подяка, а взимку достатньо протирати листи раз у тиждень вологою тканиною й не ставити квітку біля опалювальних приладів.
• Як поливати. Клеродендром дуже швидко росте, листи в нього великі, поверхня випару велика, тому полив повинен бути рясним.
!Поливати найкраще вистояною, м’якою водою.
Улітку потрібно стежити за землею в горщику, не допускаючи її пересихання. Можливо, доведеться воложити її щодня. Щоб зменшити випаровування води, можна замульчувати поверхню ґрунту галькою. Узимку полив скорочують, а якщо рослина скинула листя, то поливають дуже рідко й потроху, підтримуючи вологість ґрунту.
• Підгодівлі. Щоб підготувати клеродендром до цвітіння, один раз у два тижні потрібно вносити добрива. Цвіте клеродендром, як правило, з весни до осені, тому з березня по вересень рослина потребує на підгодівлі. Підгодівлі краще чергувати - мінеральні комплексні для квітучих рослин і органічні гумінові.
• Освітлення. Як і більшість квітучих рослин, клеродендром любить яскраве розсіяне світло. При недостатньому освітленні він не буде цвісти й може скинути частину листів.
Рослину також варто оберігати від влучення прямих сонячних променів, інакше листи пожовкнуть, а цвітіння буде нетривалим.
• Вимоги до температури. Для цвітіння клеродендрому дуже важливо підтримувати температурний режим. Улітку оптимальною температурою для нього буде від +20 до +25°С, з жовтня по березень необхідно забезпечити йому період спокою - скоротити поливи, понизити температуру до +12°С. Вологість повітря й освітлення при цьому зменшувати не слід.
!Зверніть увагу! Якщо не забезпечити клеродендрому зимовий спокій, то цвісти він не буде.
Після того як клеродендром перецвіте (зазвичай наприкінці серпня-початку вересня), потрібно обрізати всі квітконоси, скоротити полив і припинити підгодівлі. Поступовим зниженням температури підготувати рослину до зимового спокою.
ХВОРОБИ Й ШКІДНИКИ
Основні хвороби, яким підданий клеродендром, хлороз і коренева гнилизна.
При хлорозі (листи жовтіють) полив і обприскування проводити тільки м’якою й вистояною водою.
При ушкодженні рослини кореневою гнилизною, вийняти рослину з горщика, промити коріння, найбільш ушкоджені частини видалити, присипати коріння товченим деревним вугіллям, посадити в нову землю. І не забудьте врегулювати полив.
Зі шкідників клеродендрому найчастіше загрожують білокрилка, павутинний кліщ і попелиця. Про виявленні шкідників, промити рослину й обприскати інсектицидом (2 мл Фітоверму розвести в 1 л води), через 2 тижні обробку повторити.
ПЕРЕСАДЖЕННЯ
Молоду рослину пересаджувати потрібно щорічно навесні, щораз збільшуючи горщик на пару сантиметрів у діаметрі. Дорослій рослині достатньо буде заміняти верхній шар землі, а пересадження проводити раз у три роки.
Клеродендром не пред’являє особливих вимог до ґрунту, але він повинен бути слабокислим, живильним, повітропроникним. Можна взяти готову ґрунтосуміш для квітучих рослин або скласти субстрат самостійно з 2 частин листової землі, 1 частини торфу або кокосового субстрату й 1 частини крупного річкового піску.
При пересадженні слід подбати про дренаж. Керамзит, колота цегла, гравій позбавлять вашу рослину від застою й закисання води. Товщина шару дренажу для клеродендрому повинна становити приблизно 1/5 частину горщика.
РОЗМНОЖЕННЯ
Клеродендром добре розмножується живцюванням і насінням.
Живцювання можна починати з весни. Під час весняної обрізки материнської рослини слід заготовити черешки.
Нижню частину підготовлених черешків опилити корневином і посадити в горщики, на дно яких попередньо укласти дренаж. Заповнити горщики сумішшю торфу й піску, узятих у рівних частинах, і поставити в тепличку. Щодня провітрювати тепличку й при необхідності обприскувати черешки й субстрат. Приблизно через місяць, коли з’являться корінці, почати привчати рослини до звичайних умов. Для цього щодня збільшувати час провітрювання.
Як тільки рослини зможуть обходитися без теплички - можна пересаджувати їх на постійне місце. Робити це потрібно акуратно, тому що корінці в клеродендрома тендітні й легко ламаються.
Насіння ж відразу висаджують в окремі маленькі горщики, заповнені сумішшю торфу з піском у співвідношенні 1:1, поміщають у тепличку й ставлять у тепле світле місце.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2009 |
|
© Газета Домовик 2012-2023