Блакитний амариліс: рідкісний і незвичайно красивий

28 лютого 2020

Ворслея (Worsleya) або блакитний амариліс являє собою цибулинний багатолітник і займає важливе місце в роді амарилісових. Дикі форми зустрічаються здебільшого в тропічних областях на сході Бразилії. Тут рослина поселяється на височинах поруч із водоспадами, що протікають. Культура виростає на кам’янистому ґрунті. У кімнатному квітництві вирощується Ворслея шляхетна (Worsleya procera), яка поки ще не заслужила особливого визнання.

Підземна частина блакитного амарилісу являє собою велику цибулину. Квітка в природньому середовищі подовжується на кілька метрів. Листя довгасте й вузька. Довжина одного листика близько 90 см. У більшості видів переважає зелене офарблення листів.

Зацвітає ворслея ефектними темно-синіми або блакитними квітами, які на тлі яскравої зелені впадають в око. Як правило, квітконос сидить по центру кущика. Діаметр суцвіть не перевищує 15 см. Кількість квіток, що утворюють суцвіття, досягає до 15 шт.

Фаза цвітіння для кімнатних видів наступає в літню пору. Що стосується дикоростучих рослин, їх квітконоси можуть розкритися в будь-який момент протягом року.

Досвідчені квіткарі відзначають той факт, що блакитний амариліс є одним із самих цікавих представників серед свого роду. Квітка набула широкої популярності у американців. Придбати саджанець для домашнього вирощування далеко не кожному по кишені, оскільки вартість рослини в ботанічних магазинах і розплідниках досить висока. Крім цього, рослина вимагає спеціального відходу.

ДОГЛЯД ЗА ВОРСЛЕЄЮ У ДОМАШНІХ УМОВАХ

Ворслея досить примхливий багатолітник і догляд у домашніх умовах досить складний. Субстрат для вирощування повинен бути кам’янистим з багатим набором живильних речовин. Вибирають місце, яке добре освітлюється. Оскільки багатолітник приїхав із тропіків, необхідно підтримувати вологий клімат у кімнаті. Оптимальне вирішення – розведення ворслеї в зимовому саду. Якщо немає такої можливості, вазон із квіткою розміщають біля віконного прорізу, який виходить на південну частину будинку. Саджанці блакитного амарилісу віддають перевагу високій вологості, тому благополучно сусідять із представниками ароїдних, бромелієвих і циперусом.

Щоб досягти успіху з вирощуванням ворслеї й уникнути ряду проблем, варто заздалегідь подбати про умови її утримування. Крім вологості і яскравого освітлення важлива присутність живильного субстрату. Полив організують щодня. З метою зниження ризику скупчення вологи, на дні вазона укладають товстий дренажний шар. Завдяки чому вдається створити імітацію скелястого середовища, властиву природним умовам проживання квітки.

ОСВІТЛЕННЯ

Горщики з ворслеєю тримають на підвіконнях, на які протягом дня попадають сонячні промені.

ТЕМПЕРАТУРА

Дикі види блакитного амарилісу віддають перевагу помірному клімату. Кущики погано переносять сильну жару, коли температура повітря перевищує 30°C. У нічний час доби забезпечують прохолоду. Улітку ємності краще поставити на балкон або винести в сад. Зниження температури до 2°C не представляє серйозної небезпеки для листів і корінь ворслеі.

ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ

Рослина належить до представників тропіків, тому нормально розбудовується тільки за умови підвищеної вологості.

ПРАВИЛА ПОЛИВУ

Поливають ворслею щодня. Полив припиняють на якийсь час, коли кущик переходить у стан спокою, а саме – припиняє рости. Паралельно стежать за тим, щоб коренева система багатолітника не пересохла, ґрунт однаково періодично воложать.

ҐРУНТ

Правильний вибір ґрунту для вирощування відіграє велику роль. Ворслея розбудовується в пухкому субстраті, який добре пропускає повітря. А якщо ні, то через частий полив коріння може швидко загнити. Посадкову ємність наповнюють шматочками будь-яких деревних порід довжиною 5-10 мм. Волога й живильні речовини не будуть вимиватися із ґрунту, якщо ґрунт змішати з кокосовою шкарлупою або торфом. Верхній шар землі покривають сфагнумом.

ПІДГОДІВЛІ

Щоб виростити здорові й міцні саджанці, їх регулярно підгодовують. Бажано проводити процедуру одночасно з поливом. Мінеральні добрива розчиняють у вистояній воді. Достатньо підгодовувати квітку 1 раз у тиждень.

ПЕРЕСАДЖЕННЯ

Дорослі кущики ворслеї пересаджують зрідка. При покупці нового вазона орієнтуються на розмір підрослої цибулини.

ПЕРІОД СПОКОЮ

Із приходом зими квітку краще переставити в більш прохолодне приміщення й дотримуватися помірного поливу. У природі рослина здатна зацвітати пару разів на рік, тому не можна вірогідно позначити точні часові границі періоду спокою.

СПОСОБИ РОЗМНОЖЕННЯ ВОРСЛЕІ

Ворслея розмножується всіма можливими способами: насінням, дитинками й розподілом цибулин.

Насінний матеріал, узятий з магазину, необхідно попередньо обробити. Насіння замочують у розчині епіну – стимуляторі росту. У профілактичних цілях додають протигрибкові препарати.

Для посіву використовують землесуміш із піску, торфу й вермикуліту. Незабаром під плівкою почнуть показуватися паростки. Як правило, на це йде майже два тижні. Сіянці систематично провітрюють.

Дитинки відокремлюють у процесі пересадження. Вибирають цибулинки діаметром до 2-х см і занурюють їх у вологий ґрунт.

Розподілом цибулин квіткарі займаються дуже рідко. Відсоток схожості при насінному розмноження й через дитинок значно вище, чим при розподілі.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2195 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс