Стрелітція: догляд в домашніх умовах
Самою незвичайною ознакою цього багатолітника й відмінною рисою від інших рослин є суцвіття з жовто-блакитних квітів, що нагадує пташину голівку з гострим дзьобом, розташоване на високому й міцному квітконосі. Квіткові дизайнери й майстри по складанню букетів із задоволенням використовують у своїх композиціях стрелітцію, тому що вона надає своєрідний колорит і вишуканість.
Стрелітція (Strelitzia) – високоросла багаторічна квітуча екзотична рослина із сімейства Стрелітцієвих, родом з південноафриканських країн. Із чотирьох видів цієї рослини в культурі можливо вирощувати тільки два з них – стрелітцію «Королівську» і стрелітцію «Миколи».
Умови утримування стрелітції можуть бути наближені до оранжерейних – це підвищена вологість і висока температура, але квітка також прекрасно себе почуває як на свіжому повітрі, так і у звичайному житловому приміщенні. У літню пору кімнатна квітка можна винести на балкон або присадибну ділянку. Щоб убезпечити рослину від можливого стресу, не варто різко змінювати звичні для неї умови життя, краще робити це поступово.
МІСЦЕ РОЗТАШУВАННЯ Й ОСВІТЛЕННЯ
Стрелітція – розкидиста рослина великого розміру, якій необхідно багато місця для повноцінного розвитку при вирощуванні в кімнатних умовах. Для збереження однієї з декоративних якостей (симетричного віялового розташування листів) при переносі ємності із квіткою на інше місце, необхідно розташувати її в такому ж напрямку, у якому вона була на попередньому місці.
Стрелітція не любить, коли її разом із квітковим контейнером повертають у різні сторони або переміщають по окружності. При таких перестановках можливі негативні наслідки – скручування листів і їх безладний ріст.
ТЕМПЕРАТУРА
Оптимальна температура повітря в приміщенні при вирощуванні квітки стрелітції повинна бути в межах 20-25 градусів, у період спокою – від 14 до 16 градусів. Така прохолодна зимівля необхідна рослині для підготовки до періоду цвітіння.
ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ
У кімнатних умовах стрелітції необхідно виділити просторе місце вирощування й регулярно проводити водні процедури у вигляді обприскувань.
ПОЛИВ
Обсяг води для поливів стрелітціі повинен бути помірний, частота поливів – у міру висихання верхнього шару ґрунту на глибину близько 5 мм. Вистояна поливна вода повинна бути наближена по градусах до кімнатної температури.
ҐРУНТ
Ідеальна ґрунтова суміш для стрелітцій повинна бути родючою, легкою й складатися з торфу, листової й дернової землі в рівних частинах. У дренажний шар рекомендується додавати невелику кількість деревного вугілля. Можна придбати ґрунтову суміш із гарною аерацією й у торговельних мережах. Ґрунт можна використовувати самий звичайний для кімнатних рослин і квітів.
ПІДГОДІВЛІ Й ДОБРИВА
Стрелітція сприятливо реагує на внесення добрив і може рости постійно без перерви на період спокою.
ПЕРЕСАДЖЕННЯ
Оскільки стрелітція рослина кореневищна, то квітковий горщик для неї потрібно вибирати просторий, щоб корінням не було тісне. У стиснутих умовах коренева частина буде рости назовні.
Перевалка проводиться для того, щоб вчасно розширити простір для кореневої системи квітки. Для молодих рослин, які ростуть і розвиваються дуже швидко, така процедура повинна бути регулярної.
При пересадженні способом перевалки необхідно дотримувати обережності, щоб не ушкодити тендітне коріння рослини. Якщо все-таки відбудеться ушкодження, рекомендується зачистити це місце ножем і присипати пудрою з деревного або активованого вугілля. Вугілля не допустить появи гнилизни.
Дорослі рослини можна не піддавати перевалці, досить просто зняти кілька сантиметрів верхнього шару ґрунту й замінити його на новий, живильний.
РОЗМНОЖЕННЯ НАСІННЯМ
Схожість насіння цієї квітки не дуже висока, особливо при їхньому тривалому зберіганні. Тому перед посадкою рекомендується провести намочування насінного матеріалу в теплій воді або в спеціальному розчині-стимуляторі (можна використовувати «Епін») протягом 3-5 годин.
Ґрунт для посадки насіння потрібен пухкий й простерилізований. У його складі – перегній, торф, пісок і дернова земля в рівних кількостях. Глибина посадки – не більш 1-2 см. Посадкові ящики з насінням необхідно тримати в теплому затемненому приміщенні з температурою 23-25 градусів і регулярно проводити зволоження ґрунту. Проростання насіння може затягтися на 6 місяців. Після появи сіянців рекомендується достатнє освітлення, рясний щоденний полив і внесення добрив (після появи першого повноцінного листка). Підгодівлі особливо важливі на початковому етапі формування рослини. Кількість перевалок кімнатної квітки на першому році життя – 2-3.
РОЗМНОЖЕННЯ ПАРОСТКАМИ
При вегетативному розмноженні цвітіння стрелітції наступає набагато раніше, чим при насінному. Паростки швидко вкорінюються в ґрунті або воді й зберігають якісні характеристики материнської рослини.
ХВОРОБИ Й ШКІДНИКИ
Стрелітція при правильному доглядові практично ніколи не хворіє. Найчастіше стрелітцію вражають павутинні кліщі, борошнистий червець або щитівки.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2166 |
|
© Газета Домовик 2012-2023