Розсада петунії з насіння - це просто

25 лютого 2019

Вже в середині весни на ринках і в садових центрах починається продаж квітучої розсади петунії. Вибір сортів, як правило, невеликий, тому пошуки якого-небудь наверненого гібрида звичайно закінчуються розчаруванням. Щоб цього не відбулося, вам потрібно навчитися самостійно вирощувати розсаду петунії в домашніх умовах. Насправді, це просто, як двічі два. Прагнете навчитися? Тоді вперед!

Виростити розсаду петунії не складно, головне - додержуватися простих правил.

ЕТАП 1. ВИЗНАЧЕННЯ СТРОКІВ ПОСІВУ ПЕТУНІЇ НА РОЗСАДУ

Почнемо з визначення, коли саджати насіння петунії. Звичайно в літературі зустрічаються рекомендації віднести посіви до другої половини березня. У цей період світловий день уже досить довгий, щоб забезпечити паростки необхідною кількістю світла. 

Втім, ці рекомендовані строки не є істиною в останній інстанції, вони можуть значно варіюватися. Якщо:

- вікна квартири південної спрямованості - висаджуйте петунію в перших числах березня;

- є гарне підсвічування - посіви можна почати наприкінці лютого;

- вікна виходять на північ - відкладіть посівний сезон до кінця березня - початку квітня.

Пам’ятайте, що якщо ви посадите насіння занадто рано, те нестача світла обов’язково позначиться на здоров’ї молодих рослин. Їхній розвиток буде вповільнений, вони виростуть кволими, витягнутими, не здатними боротися із хворобами. Гарних кущів петуній з такої розсади ви чи навряд отримаєте. Зовсім інша справа, якщо ви затягнете із посадками. У цьому випадку хвилюватися за паростки не прийдеться, але цвітіння буде відсунуто в часі. Орієнтуйтеся на те, що в середньому, петунія зацвітає через 10-12 тижнів після посіву.

ЕТАП 2. ПІДГОТОВКА «МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ» ДЛЯ РОЗСАДИ

Для посіву петунії на розсаду використовують широкі й не занадто глибокі ємності: ящики, касети, пластикову тару з-під майонезу або масла.

Заповніть обрану ємність ґрунтовою сумішшю на 2/3, пролийте її окропом. Ця екзекуція необхідна для того, щоб знищити можливих шкідників. Втім, якісна магазинна суміш ще в процесі виробництва проходить усілякі обробки й перевірки на наявність шкідників. Однак краще все-таки перестрахуватися й обробити землю окропом (пропарити в духовці або мікрохвильовці). Через 10-15 хвилин, коли ґрунт охолоне, можна приступати до посадок петунії насінням.

ЕТАП 3. ПОСІВ ПЕТУНІЇ НАСІННЯМИ

Насіння петунії висівають на поверхню вологого субстрату, ґрунтом зверху не присипають.

Останнім часом насіння петунії елітних сортів для поліпшення схожості й більш простого посіву обробляють корисними речовинами, які утворюють навколо насіннячок оболонку - гранулу. Насіннячка у цьому випадку візуально збільшуються в кілька раз і висадити їх, дотримуючи відстані між посівами, простіше. Однак для того, щоб паростку вистачило сил пробити тверду гранулу, її потрібно добре змочити водою. Тому, як тільки ви розкладете гранули по субстрату, змочіть їх зверху водою з пульверизатора. Іноді цей захід не діє й оболонка гранули не піддається. Можливо, була не дотримана технологія обробки або ж порушені правила зберігання. Тоді необхідно кожну гранулу підчепити зубочисткою й спробувати її роздавити, щоб звільнити насіннячко.

Зверху посадкову тару накрийте листом скла або прозорим поліетиленом, щоб насіння, а потім і паростки на самому початку свого розвитку, опинилися в парникових умовах. Стійкий мікроклімат з високою вологістю усередині такого саморобного «парника» позбавить вас від необхідності поливати сходи петунії, що тільки що проклюнулися. А це значить, що виживаність молодого покоління в таких умовах буде прагнути до 100%. Сходять насіння тільки на світлі, тому відразу ж після посіву, поставте ємність на тепле (23-26°C) і світле підвіконня.

На вкритті теплички конденсуються крапельки води, тому плівку (скло) потрібно щодня перевертати на іншу, суху, сторону. 

Тепер нічого не перешкодить насінням зійти після закінчення призначеного строку - звичайно через 3-4 дня (старі насіння сходять довше - до 10 днів).

ЕТАП 4. ВІДМОВА ВІД ТЕПЛИЧНИХ УМОВ

 Як тільки з насіннячок з’являться перші паростки, температуру їх утримування можна знизити до 18-20°C. При зниженні температури молоді рослини не витягаються, відповідно, виростають більш приосадкуватими й кремезними.

У перші ж дні свого існування сходи петунії повинні звикати до нетепличних умов. Велика вологість парника - це, звичайно, добре, але вона може зіграти з розсадою злий жарт. Найпоширеніші мінуси довгого перебування субстрату з паростками під тепличним «ковпаком» - це утворення цвілі на землі й поширення хвороби « чорної ніжки». Тому щодня посадковий парник потрібно провітрювати, відкриваючи його кришку. Перший раз досить 2-3 хвилин, потім, у кожні наступні дні, час «прогулянок» розсади слід збільшувати на кілька хвилин і, нарешті, зняти кришку парника повністю.

ЕТАП 5. ПІКІРУВАННЯ 

Коли з насіннячок прокльовується паросток петунії, у нього уже є пара сім’ядольних листів. Вони подовжені й зовсім не схожі на так звані «справжні» листи, які з’являться трохи пізніше. Із сім’ядолями потрібно звертатися дуже дбайливо - у них знаходяться живильні речовини для молодої рослини. З появою 2-3 пар справжніх листів (вони вже зберігають сортові ознаки, на відміну від сім’ядоль), можна починати пікіровку - пересаджування паростків із загальних ємностей в окремі.

Сіянці розвиваються швидко й дуже скоро, якщо посіви були зроблені в одну посадкову тару, починають пригнічувати один одного. При пікіруванні петунії кожний паросток відправляється на власну територію - в окремий стаканчик або горщик.

Таким чином, як тільки ви помітили, що сіянцям стало тісно, акуратно пересадіть їх, разом із грудкою землі навколо коріння, в окремі «квартири». При цьому треба заглибити кожний паросток у ґрунт до сім’ядольних листів. На заглибленій частині стебла згодом з’явиться додаткове коріння, що сформує більш розвинену кореневу систему.

ЕТАП 6. «ЗАГАРТОВУВАННЯ»

Після пікірування розсада вже досить доросла і її потрібно починати «загартовувати». У середовищі квіткарів цей термін означає регулярний вплив на розсаду знижених температур - 10-15°C. Спочатку короткочасне, по 10-15 хвилин, а потім більш тривале «загартовування», що поступово переходить у постійні умови утримування, дозволяє кущикам петунії рости більш компактними й міцними. Добитися цього можна, якщо виносити розсаду щодня на засклений балкон, або відкривати кватирку в кімнаті, де перебувають рослини.

ЕТАП 7. ПРИЩИПУВАННЯ

Це ще одна найважливіша процедура, яка визначає зовнішній вигляд уже дорослого куща: наскільки він буде розгалуженим, пишним, скільки квіткових бруньок на ньому зможе утворюватися. Паросток петунії завжди утворює чітко виражений центральний пагін, який тягнеться вгору. Його потрібно прищипнути на рівні 4-5 справжнього листа, тобто нігтями або тонкими манікюрними ножицями обережно відщипнути точку росту. Після цього з пазух листів, що залишилися, почнуть рости нові пагони, кущики стають пухнатими, компактними, густо розгалуженими. Пам’ятайте, що чим більше гілок буде в петунії, тим більше в зрілому віці на ній буде квітів. Тому прищипування розсади петунії можна провести кілька разів, чим більше - тим більш густим буде квіткова «кулька».

ЕТАП 8. ВИСАДЖУВАННЯ РОЗСАДИ НА ПОСТІЙНЕ МІСЦЕ

Зрілу розсаду петунії висаджують на ПМП у балконні ящики, вазони, клумби в травні – на початку червня. У цей час імовірність нічного заморозку практично виключена, тому розсада, опинившись у великій кількості землі, швидко піде в ріст і стане дорослою петунією, що цвіте.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4082 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс