Дерево автографів
Клузія (Clusia) являє собою деревце або чагарник і належить сімейству Клузієвих, названого так завдяки Керолусу Клузіусу, ученому-ботаніку з Нідерландів.
Рослина має й іншу назву - «дерево автографів». Якщо на листочках клузії нашкрябати напис, після того, як листяна поверхня зарубцюється, літери будуть видні ще довгий час. Батьківщиною цієї рослини є американські тропіки та субтропіки.
Клузія – рослина вічнозелена. Більша частина її видів – епіфіти. Птахи переносять насіння, яке, потрапляючи в сплетення гілок, починає рости. Спершу утворюється повітряне коріння, що допомагає рослині прикріпитися до кори дерева; поступово коренева система розростається, досягає ґрунту й укорінюється в ньому. Через якийсь час, сильно здавлене клузією дерево-хазяїн гине.
Листя у рослини короткочерешкове, оголене, шкірясте, розташоване супротивно; у довжину досягає двадцяти сантиметрів, завширшки – до десяти. Квітки мають від чотирьох до дев'яти воскових пелюсток, що володіють слабким ароматом і пофарбовані у неяскраві відтінки: білий, рожевий, жовтий, зеленувато-білий. Плід у клузії представлений зеленувато-коричневою коробочкою, шкірястою, діаметр якої 5-8 см. При дозріванні він розкривається у формі зірки, де усередині оголюється насіння, занурене в червону м'якоть.
• Місце розташування й освітлення
Клузія - світлолюбна рослина і вимагає яскравого, але не прямого освітлення. При його нестачі міжвузля починають дуже витягатися. У зимовий період непогано додатково підсвічувати клузію до 12 годин.
• Температура
Найкраще квітка себе почуває при температурному режимі 25°С, у зимовий час показники можна знизити до 20°С. Клузія любить достаток свіжого повітря, однак на протязі її залишати не варто.
• Вологість повітря
Клузії необхідний підвищений рівень вологості навколишнього повітря, тому рослину слід систематично обприскувати вистояною водою.
• Полив
Заморська красуня клузія абсолютно не переносить перезволоження ґрунту. з цієї причини поливати потрібно помірно і тільки коли підсохне практично весь субстрат. Ґрунт воложать м'якою, вистояною в кімнатних умовах водою або трохи тепліше. Стежити за рівнем вологості земляної грудки можна за допомогою спеціального електронного вимірника.
• Пересадження та ґрунт
Рослина із труднощами переносить пересадження. Для цього використовують перевалочний метод і, бажано, у теплу пору року. Ємкості потрібно брати за обсягом коренів.
Клузії необхідний неважкий, добре аерируємий ґрунтовий склад, куди входить листяна та хвойна земля, торф, пісок і вермикуліт.
• Підживлення і добрива
Удобрюють клузію навесні й улітку з періодичністю у два тижні. Для підживлень застосовують комплексне добриво з мікроелементами, розвівши на 50% більше від зазначеної дози. У холодний період підживлення не потрібні, хіба тільки при додатковому підсвічуванні.
• Розмноження клузії
Розмножувати клузію досить непросто. Для цього навесні й улітку використовують верхівкові живці. Вкорінювати слід при температурі не менше 25°С. Найкраще це робити в тепличці з нижнім підігрівом, прикривши саджанець плівкою або склом. Попередньо живці витримують у стимуляторах, приміром, Кореневині.
Укорінення забирає тривалий час, близько 3-4 тижнів. Крім цього, клузію можна розмножити насінням або повітряним корінням. З посівом насіння радять не баритися, тому що воно швидко втрачає схожість.
• Хвороби і шкідники
Якщо за рослиною доглядати за всіма правилами, вона рідко піддається навалі шкідників і хвороб. Найнебезпечніший для клузії борошнистий червець, багато шкоди приносить і павутинний кліщ. А от захворювання рослини найчастіше провокуються надмірним поливом і зниженнями температури.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3140 |
|
© Газета Домовик 2012-2023