Очитки: королі посушливих умов
Це рослини особливого вигляду. Відмітні риси - м'ясисті листя і стебла. До речі, завдяки характерному для очитків зовнішньому вигляду, ботаніки віднесли їх до сімейства, що носить назву «товстянкові». Очитки можуть рости в посушливих умовах. Так що піщані ґрунти, кам'янисті осипи та інші сухі ділянки - цілком для очитків.
Серед різноманітних очитків зустрічаються ґрунтопокривні рослини зі сланкими пагонами (у теперішній час до цієї групи належать як власне очитки, так і деякі очитники). Є й прямостоячі види, які зараз здебільшого належать вже не до очитків, а до очитників і живучників.
ДОГЛЯД
Очитки - справжні спартанці. Переважна більшість із них, як ви вже знаєте, - рослини бідних сухих ґрунтів і яскравого сонця, а деяким взагалі достатньо пригорщі землі, що потрапила між каменями. Є й види, здатні виносити легке затінення. Багато видів стійкі до низьких температур і цілком можуть винести сильні морози. Більшість очитків не любить вогкості. Іноді зайва вологість ґрунту восени та ранньою весною є основною причиною їхньої загибелі. Помічено - високорослі очитки краще переносять вогкість, чим багато «ґрунтопокривників».
Очитки не вимагають особливого догляду. Правда, майже всі ґрунтопокривні види не витримують тривалої конкуренції з бур'янами (за винятком хіба що очитка їдкого, який себе в образу ніякій бур'янистій траві не дасть). Так, вони цілком можуть співіснувати з бур'янами якийсь час, але щільного килима вам точно не одержати. Так що регулярні прополки - важливий елемент догляду.
Щільнокустові види - довговічні рослини, а от низькі очитки потребують регулярного омолодження. Справа в тому, що згодом центр куртини відмирає, у підсумку на килимі виходять помітні залисини. Щоб такого неподобства не вийшло, регулярно - раз на 2-3 роки - омолоджуйте ваші посадки.
Квітучий очиток - відмінна прикраса саду, але після цвітіння відцвілі квітконіжки виглядають досить неохайно. Особливо це стосується низьких видів, у яких квітки розташовуються на довгих квітконіжках. Тому якщо є така можливість, видаляйте засохлі квітконіжки.
Для деяких високих очитків із прямостоячими стеблами необхідна під час цвітіння підв'язка до опори. Справа в тому, що в очитка пурпурного та деяких сортів очитка видного під вагою великих важких суцвіть кущ може розвалитися, у підсумку декоративність рослини знижується. Так що з появою суцвіть заздалегідь підв'яжіть рослини до опори, хоча можна обійтися і без неї: збираємо всі похилі стебла й обв'язуємо кущ мотузкою. Важливо не занадто сильно її перетягати, інакше стебла можуть поламатися. У підсумку ви отримаєте щільний густий кущ, що зовсім незавалюється на своїх сусідів.
РОЗМНОЖЕННЯ
Очитки можна розмножити як насінням, так і вегетативно - діленням куща і живцюванням. До речі, зручніше за все розмножити очитки саме живцями. Усі очитки відмінно і, головне, напрочуд легко та швидко вкорінюються. Причому ніяких особливих умов для цього не потрібно. Треба лише розділити стебло на частини, що складаються з 2-3 пар листя. Потім ви висаджуєте живці в ґрунт, і на цьому вся робота завершується. Якщо утримується суха погода, то для швидкого вкорінення посадки бажано поливати. Ну а якщо ґрунт вологий, то полив для цих живців не потрібний. Уже через 10-12 днів рослини вкорінюються.
Якщо ви задумали створити килимовий квітник з очитків, то зовсім не обов'язково купувати багато рослин. Розмножте їх самі. Для цього беремо сланкі види очитка, зрізуємо частину пагонів і руками розриваємо їх на безліч дрібних частин. Потім розсипаємо їх на заздалегідь підготовлене місце у квітнику. Ґрунт має бути вологим, пухким і чистим від бур'янів. Потім руками гарненько ущільнюємо ваші посадки. Уже через 2 тижні рослини вкоріняться, і незабаром ви одержите відмінний густий килим з очитка. Тому що рослини швидко вкорінюються, то живцювати очитки можна починаючи із травня й до кінця серпня - початку вересня.
Ділити високі види можна як навесні, так і восени, ну а ґрунтопокривні очитки - протягом усієї теплої пори року.
Насіння очитків можна висівати як у відкритий ґрунт восени (під зиму), так і навесні. До речі, зараз часто можна зустріти в продажі сорти й види низьких ґрунтопокривних очитків, здатних утворювати гарний килим.
ВИКОРИСТАННЯ
Низькі очитки - відмінні рослини для різних рокарієв, підпірних стінок і гравійних садів. Адже саме на тлі каменю очиток особливо добре виглядає. Можна створити з очитка й килимовий квітник. Хоча ця справа дуже заморочлива. Але якщо врахувати, що є безліч видів з різним забарвленням і формою листя, то, навіть використовуючи лише різні очитки, можна одержати зовсім незвичайну композицію.
Високі очитки можуть рости на більш вологих ґрунтах, а тому вони - відмінні сусіди для різних багатолітників. А якщо врахувати, що деякі з них квітують наприкінці літа - восени, то саме вони й можуть стати осінньою ізюминкою вашого саду. Посадіть їх з осінніми айстрами, і гарантуємо - на вашій дачній ділянці осінь не буде такою смутною, адже яскраві зірочки суцвіть айстри чагарникової, новоанглійської та новобельгійської в комбінації з яскравими великими суцвіттями очитка видного додадуть фарб вашому саду.
Більш компактні види (очиток камчатський, Максимовича) і невисокі сорти очитка видного, кущі яких не розвалюються, можуть бути використані і для бордюрної посадки. Особливо симпатичний вигляд має очиток видний. Улітку у нього формується симпатичний округлої форми кущ, ну а до осені він особливо гарний, адже наступає час його цвітіння.
Якщо у вас немає дачі, але є балкон, посадіть ґрунтопокривні види очитків у горщики. Їхні звисаючі пагони стануть відмінною прикрасою балкона. Тому що ці рослини зимостійкі, то ніяких особливих проблем з перезимівлею на балконі у них не буде. Пізньою осінню необхідно накрити горщики з рослинами старими ганчірками або плівкою.
Ранньою весною, коли мине загроза сильних морозів, укриття потрібно зняти, інакше рослини можуть згнити. Після зими в очитків вигляд буде малодекоративним, але якщо обрізати стебла, що втратили вигляд, і підживити рослини азотними добривами, то незабаром вони зможуть знову радувати вас.
З великих суцвіть очитка виходить відмінний зріз, який довго може стояти у вас вдома. Плюс такого зрізу: суцвіттям зовсім не потрібна вода, а значить, немає ризику втрати при транспортуванні «зовнішньої краси».
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4041 |
|
© Газета Домовик 2012-2023