Калатея шафранна: та, що молиться богу
Калатея шафранна (Calathea crocata) – багаторічна квітуча трав'яниста кореневищна рослина, розповсюджена у вологому тропічному кліматі прибережних районів у Південній Америці. Свою народну назву "та, що молиться богу" або "богомольник", калатея одержала тому, що положення її листя уночі або в похмуру погоду схоже на витягнуті руки людей, що моляться богу і просять благословення.
Стебло у калатеї вкорочене, велике за розміром темно-зелене листя має овальну форму і досягає близько 30 см у довжину. Період цвітіння кожної квітки триває недовго (приблизно 10-12 днів), а починається приблизно в січні-лютому або на початку березня. Квітки пофарбовані в помаранчево-червоні відтінки та зібрані в суцвіття, які перебувають на довгих квітконіжках.
Калатея як кімнатна рослина вважається досить примхливою і потребує до себе багато уваги й терпіння. У весняно-літній період квітка прекрасно росте і розвивається, але із приходом холодів і короткого світлового дня вона поринає в пригноблений стан. Недостатнє природнє освітлення і сухе повітря в кімнаті через центральне опалення може навіть призвести до загибелі рослини. Дуже важливо створити для калатеї комфортні умови життя, від них буде залежати й повноцінний розвиток і прекрасне цвітіння.
МІСЦЕ РОЗТАШУВАННЯ Й ОСВІТЛЕННЯ
Прискіплива до рівня освітленості рослина хворобливо реагує на недолік і надлишок світла. Світло має бути яскраве, але без прямих променів сонця. Розсіяне освітлення на підвіконнях із західного та східного боку приміщення буде ідеальним для калатеї шафранної.
ТЕМПЕРАТУРА
Тропічна рослина калатея шафранна дуже любить помірне тепло без холодних провітрювань у холодні місяці та без стрибків температури у приміщенні. Оптимальна температура – від 21 до 24°С тепла. Такий температурний інтервал необхідно підтримувати протягом усього року. Зниження температури нижче 18°С може призвести до загибелі рослини. При вирощуванні калатеї на підвіконні кватирки в холодну пору року відкривати категорично не рекомендується.
ПОЛИВ
Поливна вода має бути обов'язково профільтрованою або вистояною, без домішок вапна і хлору. Рясний полив калатеї шафранної проводиться у весняні й літні місяці. У вегетаційний період необхідно підтримувати постійну легку вологість ґрунту. Частота поливів і обсяги поливної води зменшуються в осінньо-зимовий період. У цей час поверхня ґрунту перед черговим поливом повинна злегка підсохнути.
ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ
Оптимальний рівень вологості для шафранної калатеї – від 65% до 70%. Такий рівень має бути постійним протягом усього року. Навіть регулярні щоденні обприскування таке завдання виконати не зможуть, особливо в опалювальний сезон, коли повітря висушується завдяки центральному опаленню або різним іншим обігрівальним приладам. Вирішити цю проблему можна за допомогою піддона зі зволоженим керамзитом і постійними обприскуваннями, а також поліетиленового пакета, яким на ніч накривають рослину. Можна в якості місця вирощування калатеї вибрати найбільш вологе приміщення або флораріум.
ҐРУНТ
Рекомендована ґрунтова суміш для вирощування калатеї шафранної складається з перегною, торф'яної землі, грубозернистого річкового піску (по одній частині кожного компонента) і листяної землі (дві частини). Для рихлості, легкості та гарної повітропроникності ґрунту необхідно в суміш додати невелику кількість перліту, деревне вугілля і здрібнену соснову кору. Рослині потрібний слабокислий ґрунт. Можна придбати готовий субстрат, який приготовлений для вирощування рослин сімейства Марантових.
ПІДЖИВЛЕННЯ І ДОБРИВА
Квітучій рослині особливо необхідні комплексні підживлення, призначені для декоративних кімнатних рослин, у вегетаційний період. Добрива рекомендується вносити регулярно через кожні 2 тижні.
РОЗМНОЖЕННЯ КАЛАТЕЇ ШАФРАННОЇ
Основні способи розмноження калатеї – насінням, кореневими паростками, діленням кореневища.
ПЕРЕСАДЖЕННЯ
У перші 3-4 роки калатея потребує щорічного пересадження, а в міру дорослішання ця процедура проводиться тільки за необхідністю, коли коренева частина не поміщається у квітковій ємкості.
Враховуючи особливості будови кореневої системи калатеї, ємкість для пересадження потрібно брати широку, але невелику по глибині. Спочатку на дно укладається дренажний шар, потім поміщається рослина, кореневище якої обкладається мохами-сфагнумом, а потім ґрунтова суміш.
ПІДГОТОВКА ДО ЦВІТІННЯ
До початку формування бутонів у період з жовтня по грудень необхідно:
• підтримувати повноцінне освітлення не менше 10 годин протягом дня;
• у нічний час використовувати будь-яке непрозоре накриття для квітки.
ХВОРОБИ І ШКІДНИКИ
Основні шкідники - трипси, павутинний кліщ, щитівка. Профілактичні заходи для калатеї - регулярний теплий душ, з появою шкідників - обробка хімічними препаратами.
ТРУДНОЩІ ПРИ ВИРОЩУВАННІ
Порушення правил догляду приводить до різних хвороб і зміни зовнішніх даних квітки. Наприклад:
• надлишок вологи в ґрунті приводить до появи гнилі на листяних пластинах;
• яскраве сонячне світло робить забарвлення листя блідо-зеленим;
• сухе повітря в приміщенні, недолік вологи та низька температура сприяє скручуванню й обпаданню листя, зів'яненню стебел.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4263 |
|
© Газета Домовик 2012-2023