Фрізея - екзот із сучасними лініями
Фрізея або врієзія (Vriesea) – рослина ефектна й помітна, різноманітна і підкреслено сучасна. Це одні з найбільш витривалих і привабливих представників сімейства Бромелієвих, які скоряють красою й зелені, і яскравим офарбленням приквітникового листя тією самою мірою, як і своїм характером. Квітучі фрізеї нагадують яскравих тропічних птахів.
Незважаючи на те, що всі фрізеї є культурами епіфітними, вирощують їх у кімнатних умовах переважно не в якості епіфітів, а як звичайні наземні види. Найефектнішим цвітінням можуть похвалитися гібридні фрізеї, але й серед видових фрізей (блискуча, Сандерса, кілевата) зустрічаються рослини разюче яскраві. Фрізеї прийшли до нас із тропічних лісів або перехідного клімату із субтропіків у тропіки, характерних для Південної Америки.
Як і всі Бромелієві, фрізеї розвиваються у вигляді вигадливих листяних розеток. У широкі вирви зібрані язиковидне, часто прикрашене смужками або контрастними візерунками більш світлого або червонуватого відтінку, жорстке щільне листя. Фрізеї біля основи розеток активно випускають відводки (дочірні рослини).
Із центру розетки фрізеї піднімаються потужні квітконіжки, у яких справжні жовті або білуваті дрібні квітки заховані в щільному колоссі з яскраво пофарбованих приквітників. Жовті, білі, жовтогарячі, пурпурні, червоні або рожеві приквітники, що формують щільний гребінець («шишку») або колосся суцвіття зберігають свою декоративність протягом тривалого строку після зів'янення власне квіток і закінчення цвітіння, прикрашаючи кущики фрізеї кілька місяців. Перегукуючись із листям по лініях, суцвіття цього екзота дивовижно сучасні. Період цвітіння фрізеї раніше традиційно припадав на осінь і зиму, але сьогодні квітучу красуню в продажі можна зустріти весь рік, а в гібридів спеціально змінюють строки цвітіння таким чином, щоб можна було вибрати рослини з відмінними періодами цвітіння для прикраси інтер'єру в різні сезони.
Простою у вирощуванні культурою фрізею навіть кращих сучасних гібридних сортів назвати не можна. Цим рослинам знадобиться дійсно ретельний догляд, але й добору умов вирощування варто приділити підвищену увагу.
Для того щоб вирощувати фрізею в ґрунті, а не в якості епіфіта, рослині необхідно надати стабільну, але легку вологість субстрату. Усім фрізеям необхідні помірні поливи, які протягом усього періоду, коли рослина не квітує, можна повністю замінити обприскуванням. Узимку поливи фрізеї проводять дуже акуратно, зменшуючи вологість ґрунту. Але куди складніше підібрати не правильний графік поливу, а забезпечити фрізеям підвищені показники вологості повітря. Мінімальні значення для цієї рослини – 60-70%. Підвищувати вологість повітря обприскуванням можна тільки тоді, коли на рослині немає суцвіть.
Температура вирощування для фрізеї також повинна бути як можна більш стабільною. Культура здатна змиритися з короткочасним, нетривалим зниженням температури повітря, але мінімальне значення для рослини однаково обмежене 13-14 градусами тепла. Оптимальним значенням температури для фрізеї є діапазон від 18 до 21 градусів, при цьому чим більш стабільною буде температура, тим краще. Тільки після пересадження рослини або при розмноженні вітаються більш пекучі умови, що стимулюють прискорене вкорінення. Фрізеї не виносять протягів і різких коливань температур.
Фрізея це невибаглива до освітлення рослина, яка не терпить прямих сонячних променів і на занадто яскраво освітлених місцях втрачає характерне для сортів строкате забарвлення листя. Фрізеї комфортніше за все на східних і західних підвіконнях, для більш яскравого цвітіння необхідно обрати місце з розсіяним, але досить інтенсивним освітленням.
Фрізеї підживлюють тільки з моменту початку активного росту й до початку цвітіння. Із часу цвітіння підживлення припиняють і відновляють тільки на початку наступного циклу. Після цвітіння відмерлі розетки обов'язково видаляють, їх замінять дочірні рослини, що утворюються у великій кількості.
- Ґрунт для фрізеї: тільки спеціальні субстрати для орхідей або бромелієвих з досить грубою структурою
- Пересадження фрізеї: у березні, але не щорічно, а в міру необхідності.
Розмножити цю рослину можна за допомогою бічних паростків (дочірніх розеток) під час пересадження або насінням.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3827 |
|
© Газета Домовик 2012-2023