Вічнозелена туя: правила догляду
Туя – рослина із численними декоративними якостями, яку використовують для прикраси алей і парків. Батьківщиною цього вічнозеленого представника із сімейства Кипарисових є країни Східної Азії та Північної Америки. Правила догляду за туєю прості, тому багато квіткарів вирощують її на своїх ділянках.
Серед численних видів і сортів туї найбільш популярною вважається туя куляста. Цей низькорослий вид належить до багатолітників і відрізняється від інших зеленою кроною у вигляді кулі. Така незвичайна форма привертає увагу й виділяється серед інших рослин своєю добірністю та красою. Вічнозелені чагарники залежно від різновиду бувають високі (близько 1,5 м) і карликові (трохи менше 40 см).
ВИБІР МІСЦЯ ДЛЯ ВИРОЩУВАННЯ ТУЇ
Для посадки туї необхідно вибирати не тіньову ділянку, але захищену від прямих променів сонця і без протягів та різких поривів вітру. При правильному виборі місця рослина не пожовкне від сонячних опіків і холодного вітру, а значить, надовго збереже свої декоративні якості.
Ґрунт на обраній земельній ділянці має бути родючим і злегка зволоженим. Бажано, щоб ґрунтові води проходили на великій глибині. У посадкові лунки рекомендується насипати спеціальну ґрунтову суміш, що складається з торфу, дернової землі і крупного піску, а в ідеалі такий ґрунт має бути на всій ділянці, де ростуть туї.
ОБРІЗКА
Ця процедура проводиться періодично (не менше одного разу на рік) у міру росту рослини для формування пишної та гарної кулястої крони, а також для видалення засохлих пагонів і пожовтілих гілок. Рекомендується підрізати пагони приблизно на одну третину від усієї довжини.
ВНЕСЕННЯ ДОБРИВ
Регулярні підживлення – застава повноцінного розвитку туї. Це можуть бути комплексні мінеральні добрива або різні органічні підживлення. Вони необхідні на всьому етапі розвитку рослини. Способи внесення добрива можуть бути різні – від внесення в ґрунт і перекопування до додавання їх у поливну воду. Останнє підживлення проводиться наприкінці серпня.
РОЗМНОЖЕННЯ ЖИВЦЮВАННЯМ
Живцевий спосіб розмноження туї є найпоширенішим і найбільш ефективним. Необхідно вибрати найздоровіші живці довжиною близько п'ятдесяти сантиметрів, зрізати їх з п’яточкою, потримати якийсь час у розчині препарату «Кореневин» і висадити в ґрунтову суміш, поглиблюючи кожний живець приблизно на 4-5 сантиметрів.
Ґрунтова суміш може складатися з дернової і торф'яної землі та дрібного піску в однакових частинах. Посадки живців рекомендується тримати під скляним накриттям, періодично відкриваючи його для провітрювання й обприскувань. Коренева частина почне формуватися приблизно через 20-30 днів. На відкриту ділянку вкорінені живці можна буде пересадити тільки наступного сезону.
ПІДГОТОВКА ДО ЗИМИ
За допомогою нетканого матеріалу та мульчуючого шару рекомендується вкрити всі насадження туї на зимовий період, а особливо молоді рослини. У якості мульчі можна взяти здрібнену деревну кору, торф або будь-яку органіку. Накриття прибирають після повного сходження снігу.
БОРОТЬБА ІЗ ХВОРОБАМИ ТА ШКІДНИКАМИ ТУЇ
Найбільш частою хворобою туї є грибкові захворювання. Основна ознака появи грибкової інфекції – пожовтілі пагони, що підсихають. Інфекція поширюється дуже швидко, тому заходи потрібно вживати терміново і без зволікання. Рослину необхідно обробити повністю. Обробка проводиться в кілька етапів розчином мідного купоросу.
Основні шкідники туї – несправжня щитівка та попелиця. Щитівка вражає велику частину рослини за короткий час. Вона здатна знищити всю надземну частину чагарнику. При перших ознаках появи шкідника рекомендується провести обприскування (у два етапи) за допомогою аерозольного препарату «Карбофос» або порошку з такою ж назвою. Порошок розчиняють у воді строго за інструкцією на упаковці. Можна на 10 літрів води додати 90-100 г препарату.
Попелиця – це шкідник, який поселяється на чагарнику величезними родинами і харчується соком рослини. Дуже швидко пагони починають змінювати зелене забарвлення на жовте, потім сохнуть і обсипаються. Боротися із цим шкідником можна за допомогою різних інсектицидних препаратів (наприклад, «Карбофос», «Фітоверм»).
При якісному догляді та вирощуванні вічнозелена туя збереже свою декоративність і буде радувати ще протягом багатьох років.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5862 |
|
© Газета Домовик 2012-2023