Монстера - рослина для великих приміщень

19 квітня 2017

Монстера – велика тропічна ліана з розсіченим листям, по черзі розташованим на стеблі. У молодих пагонів листя цільне, серцеподібної форми. Крапка росту цієї рослини перебуває на верхівці пагону. Монстера належить до сімейства Ароїдні. У природі вона поширена у вологих тропічних лісах Америки екваторіального пояса й у Південно-східній Азії. Листя монстери блискуче, велике (до 1 м у діаметрі), біля основи черешків на здеревілому стеблі утворюється повітряне коріння.

Монстера  делікатесна.
Монстера делікатесна.

Цвітіння монстери спостерігається рідко. Квітки зібрані в суцвіття-качан з покривалом білого або кремового кольору. Через рік після цвітіння дозрівають плоди – ягоди фіолетового кольору.

У соку монстери містяться речовини, що викликають подразнення шкіри й запалення слизової оболонки. Тому при контакті з цією рослиною необхідно виконувати запобіжні заходи.

У кімнатах вирощують:

- монстеру делікатесну;

- монстеру Борзига;

- монстеру косу;

- монстеру пробиту.

Для вирощування в кімнатних умовах найчастіше використовується монстера делікатесна. Ця повзуча ліана досягає 3-4 м у висоту, підходить для вирощування у великих приміщеннях. Назву «делікатесна» вона отримала через плоди, що нагадують за смаком ананас, але в їжу їх краще не вживати, вони можуть викликати опік слизової оболонки. Листя велике (до 60 см у діаметрі), розсічене і продірявлене. Суцвіття – качан, довжиною до 25 см, товщиною 10-20 см, покривало – біле.

Монстера Борзига – рослина більш компактна, чим попередній вид. Листя досягає діаметра 30 см. У природі монстера Борзига не зустрічається.

Монстера коса – ліана з еліптичним або довгасто-ланцетним листям, довжиною 20 см, шириною близько 5-6 см. Листя розташовується на коротких черешках (12-13 см). Качан малоквітковий, довжиною близько 4-х см, на короткій квітконіжці (7-8 см).

Монстера пробита - являє собою повзучу ліану з довгасто-яйцеподібним листям, довжиною 60-90 см, шириною – до 25 см. Листя нерівнобоке (розширене біля основи), нерівномірно дірчасте. Качан (довжиною 10 см), оточений білим покривалом довжиною близько 20 см.

ДОГЛЯД

Оскільки монстера – ліана, їй необхідна гарна опора, у якості якої може бути використана продірявлена трубка із пластику або сітка, згорнута в трубу й наповнена торфом або мохами.

Для вирощування підійде світле приміщення з розсіяним світлом. Хоча вона і є тіньовитривалою, але при розташуванні в затінених приміщеннях її ріст значно вповільнюється.

Узимку оптимальною температурою є 16-21°С, улітку – близько 25°С. Рослину потрібно розміщати далі від опалювальних приладів і протягів. Листя потрібно регулярно обприскувати водою й очищати від пилу.

У теплу пору року монстера потребує рясного поливу. Узимку полив потрібно скоротити, не допускаючи пересихання земляної грудки в горщику. Для поливу потрібно використовувати добре вистояну воду, що не містить вапна. У період активного росту необхідно підживлювати рослину 1 раз на 2 тижні комплексним добривом («Уніфлор-Ріст» або «Сила життя – для пальм і декоративнолистяних рослин»).

ШКІДНИКИ

У цілому монстера стійка до шкідників. Іноді вирощування у неправильних умовах може привести до зараження рослини щитівками, павутинними кліщами й борошнистими червцями.

Щитівок можна побачити на листях і стеблах рослини, а павутинні кліщі й борошнисті червці ховаються з нижнього боку листя. Боротися зі шкідниками можна за допомогою мильного розчину, змиваючи ним личинок і дорослих особин. Обробку монстери мильним розчином потрібно проводити багаторазово.

При сильній поразці шкідниками краще використовувати інсектициди: актелік, інта-вір, децис, фітоверм.

Для того, щоб запобігти появі шкідників на монстері, необхідно ретельно стежити за чистотою її листя, а також обприскувати листя водою, щоб підтримати необхідну вологість.

ХВОРОБИ

При недоліку світла нижнє листя може обпадати, а нове в цьому випадку буде відростати дрібним, блідим і без отворів. Розташування рослини в приміщенні з високою температурою й сухим повітрям може привести до засихання і втрати листя.

Надлишок вологи також приносить шкоду рослині, особливо в комбінації з низькою температурою в зимовий час, що може привести до грибкових захворювань і загнивання стебла. Щоб рослина не загинула, її необхідно пересадити в новий ґрунт і обробити фунгіцидом (фундазолом, топазом).

РОЗМНОЖЕННЯ

Монстера розмножується верхівковими живцями й повітряними відводками. Живець з повітряним корінням зрізується з верхівки рослини, при цьому материнська рослина продовжує свій ріст, пустивши пагін з пазушної бруньки. У відводка мають бути розвинені повітряне коріння й листя. Відводки і живці дуже добре приживаються, завдяки повітряному корінню.

ПЕРЕСАДЖЕННЯ

Молоді рослини необхідно пересаджувати щорічно. Екземпляри старше 4-х років потребують пересадження раз на 2-3 роки, але при цьому бажане раз на рік замінювати верхній шар ґрунту в горщику на новий. Для вирощування монстери підійде ґрунтова суміш, що складається з 3 частин дернової землі, по 1 частині торфу, перегною та піску. Дорослі рослини будуть себе почувати краще у великих горщиках або діжках, а молоді можна вирощувати у відрі.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3924 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс