Дизиготека - витончена гостя з тропічних островів

1 лютого 2017

Дизиготека (Dizygotheca) - це одна з найкрасивіших декоративно-листяних рослин, які потрапляють у наші будинки. Належить до сімейства аралієвих і являє собою чагарники або невеликі дерева, що слабо гілкуються, з дуже гарним ажурним листям. Лист являє собою парасольку, що складається з 4-11 подовжених пильчатих по краю сегментів. Листя блискуче, темно-зеленого кольору. Квітує непоказно, у кімнатних умовах цвітіння зазвичай не буває взагалі.

При догляді за рослиною варто враховувати, що дизиготека отрутна. Її не варто ставити в дитячу й у доступні для домашніх вихованців місця. Проводити обрізку рослини теж краще в рукавичках, та й взагалі бути обережними.

У кімнатних умовах зазвичай вирощується тільки 1 вид - дизиготека елегантна, котра має кілька сортів з більш довгими або більш короткими частками листя і навіть зі строкатістю.

Батьківщина цієї рослини - архіпелаг Нова Каледонія. Тому що ця рослина зростає тільки в одному місці на землі, її вимоги з догляду відповідають її умовам зростання в природі. Росте в нижньому ярусі тропічного лісу, куди не потрапляють прямі промені сонця. На островах дуже вологий морський клімат, часті тропічні дощі й дуже м'який температурний режим - цілий рік 20-25°C.

ДОГЛЯД

Місце розташування. Дизиготека абсолютно не переносить прямих сонячних променів. Якщо рослина якийсь час постоїть на сонці, вона одержить опік і скине листя. Тому оптимально підходять дуже світлі, але не сонячні місця - наприклад, не на підвіконні, а на журнальному столику поруч із ним. Улітку рослину можна винести на свіже повітря, але тільки в місце, куди не будуть потрапляти сонячні промені.

Крім того, треба враховувати, що рослина зовсім не переносить протягів і її не можна розміщати біля батарей центрального опалення й обігрівальних приладів.

Температура. Оптимальна температура мікроклімату - 20-25°C. Нормально переносить зниження температури до 18°C, але температура 15°C може вбити цю теплолюбну рослину. Якщо у вас температура в приміщенні знизилася нижче 18°C, горщик необхідно вкутати якимось матеріалом, щоб зберегти грудку землі більш теплою, що дуже важливо.

Полив. Не любить ні надмірного поливу, ні пересушування земляної грудки. Улітку поливають після просихання верхнього шару ґрунту, узимку трохи рідше. Воду з піддона обов'язково зливають. Для поливу потрібна тільки м'яка, фільтрована або в крайньому випадку кип'ячена тепла вода.

Вологість. Вимагає постійної високої вологості повітря. Необхідні часті обприскування теплою кип'яченою або дистильованою водою, тому що звичайна вода залишає некрасиві плями на темно-зеленому глянсовому листі.

Через потребу у високій вологості, дизиготека важко переносить зимівлю в пекучих квартирах із центральним опаленням. Ідеальним рішенням проблеми може стати зволожувач повітря. Якщо його немає, горщик з рослиною можна поставити на піддон, заповнений вологим керамзитом, що буде повільно віддавати в навколишнє повітря вологу, створюючи комфортні умови.

Підживлення. З весни до осені підживлюють кожні 2 тижні комплексним добривом для декоративно-листяних рослин, розведеним у 2 рази меншої концентрації, чим це зазначено на упаковці. Добриво додають у воду для поливу й проливають тільки на вже зволожену земляну грудку.

Пересадження. Молоді рослини пересаджують щороку навесні, дорослі - раз на 2 роки. Однак, якщо дизиготека одержує регулярні підживлення, пересадження можна робити рідше.

Для пересадження потрібен ґрунт, що складається з листяної землі, торфу й крупного піску у співвідношенні 1:1:1. Якщо немає можливості скласти таку суміш, можна використати звичайний покупний універсальний ґрунт, але додати в нього пісок. На дно горщика укладається товстий шар дренажу.

Формування. Дизиготека не охоче кущиться або дає бічні гілки. У продаж вона найчастіше надходить у вигляді декількох рослин, посаджених в 1 горщик. Однак, якщо у вас посаджена одна рослина, згодом її верхівку доведеться зрізати, щоб стимулювати утворення бічних гілок. Пагони, що йдуть усередину крони і загущають її, теж варто обрізати.

Розмножується насінням і верхівковими живцями.

Насіння перед посівом замочується на добу в теплій воді, після чого висівається в плошки на глибину, рівну 2-м діаметрам насіння і накривається плівкою. Земляну грудку необхідно підігрівати знизу, підтримуючи її температуру в межах 25-27°C. Після того, як у сіянців з'являється третій лист, їх пікірують в окремі горщики.

Для розмноження верхівковими живцями, зрізується живець довжиною 10-15 см, обробляється вкорінювачем (кореневином або гетероуаксином) і висаджується в теплий ґрунт під пакет. Пакет необхідно час від часу знімати, провітрюючи рослину, щоб не утворилася цвіль. Коли саджанець почне рости, пакет можна зняти, поступово надриваючи його, щоб привчити рослину до умов квартири.

ХВОРОБИ ТА ШКІДНИКИ

Особливість дизиготеки в тім, що на всі некомфортні для неї умови - на сонячні промені, протяги, сухе повітря у квартирі, перезволоження або пересушування земляної грудки - вона відповідає скиданням листя. Якщо почало обпадати листя, варто відразу шукати причину в неправильному догляді.

Зі шкідників рослина піддається щитівці й павутинному кліщу. Борються з ними відповідними хімічними засобами, попередньо перед обробкою накривши земляну грудку поліетиленом. Найбільшу небезпеку становить щитівка, тому що на плямистих стеблах і стовбурцях рослини її дуже важко помітити. Тому регулярно оглядайте свою дизиготеку в пошуках шкідників.

Дизиготека - повільно зростаюча рослина, але при відповідному догляді, вона може вирости в унікальне за красою дерево до 2 м у висоту.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3201 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс