Мединіла велична

11 січня 2017

Ефектний зовнішній вигляд цієї тропічної рослини з лишком компенсує вимогливість мединіли до температури й вологості.

Мединіла (Medinilla) у природі зустрічається на островах Малайського архіпелагу, у тропічних широтах Африки, на Мадагаскарі. У своєму виді нараховує порядку 400 типів чагарників. Мединіла належить до вічнозелених видів чагарників, що досягають близько 2 м висоти. Гілки звичайно голі, але зустрічаються й трохи щетинисті, округлої форми, ребристі. Листя цільнокрайкове, має по 3-9 жилок, стовщене, мутовчате або супротивне.

Особливу увагу мединіла привертає до себе прекрасними квітками. Вони зібрані в мітелки, звисають із рослини, рожевого, білого або рожево-червоного відтінків. Мединіла серед квіткарів цінується не тільки за ефектні квіти, але й за особливу декоративність листя.

Доглядати за мединілою у домашніх умовах дуже непросто, тому частіше її можна зустріти зростаючою в умовах ботанічних садів, теплиць або оранжерей. Рослина любить перебувати в строго певному температурному режимі і при високій вологості повітря.

МІСЦЕ РОЗТАШУВАННЯ Й ОСВІТЛЕННЯ

Для вирощування мединіли потрібне яскраве освітлення, але листя варто ховати від прямих палючих сонячних променів. Якщо світла рослині буде недостатньо, то вона або не зацвіте, або скине наявні квіти й бутони. Якщо в приміщенні немає необхідного освітлення, то потрібно буде використовувати спеціальні фітолампи або лампи денного світла.

Ідеальне місце розташування для рослини - західні або східні вікна. Південна кімната також підійде, але варто уникати влучення прямих сонячних променів.

ТЕМПЕРАТУРА

Температура в приміщенні з рослиною має підтримуватися регулярно на високому рівні. Це пояснюється місцем її походження (тропічні ліси). Температура повітря не повинна опускатися нижче 20-25°С.

У зимові місяці із грудня по січень мединіла буде перебувати в стані спокою, тому можна буде знизити температуру до 16°С. Рослина погано переносить перепади температури й протяги. Її також не можна розміщати поруч з опалювальними приладами.

ПОЛИВ

Мединіла має потребу в регулярному помірному поливі. Ґрунт не повинен повністю висихати: як тільки підсохне верхній шар субстрату, можна рослину полити. Восени й узимку, коли рослина перебуває в стані спокою, полив скорочують. Ґрунт має встигати просохнути на рівень 2-3 см від поверхні. У січні й лютому полив скорочують ще сильніше. Поливати потрібно чистою вистояною водою кімнатної температури або трохи вище.

ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ

Мединіла родом з вологих і палючих тропічних лісів, тому вологість оточуючого її повітря не повинна опускатися нижче 75%. Для цього кілька разів на день листя рослини оббризкують теплою вистояною водою, уникаючи влучення на квіти.

Корисно буде горщик з рослиною помістити в піддон з вологим піском або керамзитом. Для додаткового зволоження можна використати ємкість з водою, поставлену поруч із рослиною або спеціальний зволожувач повітря. Через сухе повітря листя мединіли дрібніє, втрачає свою декоративність, а сама рослина стає нестійкою до впливу шкідників і захворювань.

ҐРУНТ

У природних умовах мединіла є епіфітною рослиною і зустрічається на стеблах і стовбурах інших чагарників і дерев. Суміші для посадки рослини в горщик не потрібно занадто багато. Однак вона має бути пухкою, родючою, слабокислою.

Оптимальний склад ґрунту для мединіли складається з листяної землі, дернової землі, піску, торфу й перегною у співвідношенні 2:2:1:1:1. У спеціалізованих квіткових магазинах продаються вже готові суміші для епіфітів, можна використовувати їх. Важливою умовою є розміщення гарного дренажного шару на дні горщика. Це не дозволить волозі застоюватися, а коренева система не постраждає від гнилі.

ПІДЖИВЛЕННЯ І ДОБРИВА

Мединіла має потребу в регулярному підживленні за допомогою добрива для декоративно-квітучих рослин. Вносити підживлення потрібно 1 раз на 10 днів. Улітку рослину можна підживити органічним добривом, але не більше 3 разів. З настанням осені і до самої весни в період спокою мединілу підживлювати не потрібно.

ПЕРЕСАДЖЕННЯ

Молоду активно зростаючу мединілу пересаджують щорічно, а от доросла рослина має потребу в пересадженні тільки один раз на 2-3 роки. При пересадженні відбувається обрізка мединіли й формування крони.

ОБРІЗКА І ГІГІЄНА

Велика площа листя збирає на собі кімнатний пил, тому важливою процедурою є регулярне його протирання вологою м'якою ганчіркою. Рослина любить теплий душ для листя, але важливо уникати влучення вологи на квіти й землю. Після того, як мединіла відцвітає, її зрізують.

РОЗМНОЖЕННЯ

Найбільш ефективними способами розмноження мединіли є вирощування її насінням або живцями.

Насіння для посадки можна як купити, так і одержати з домашньої рослини. Насіння висаджують у пласкі горщики в лютому-березні. Субстрат для посадки має складатися із суміші піску й дернової землі. Горщики повинні знаходитися в теплих умовах, можна навіть організувати міні-теплиці. Паростки, що з'явилися, пікірують і пізніше пересаджують у горщики як дорослі рослини.

Для розмноження мединіли живцями підходить період із січня по травень. Для цього знадобляться живці з 3 бруньками. Їх висаджують у субстрат, накривають зверху банкою або плівкою, тримають при високій температурі - близько 25-30°С. Корені у живців з'являються через 5 тижнів. Потім їх пересаджують уже як дорослу рослину в заздалегідь підготовлений субстрат.

ТРУДНОЩІ

- Скручування або здрібнення листя говорить про низьку вологість повітря.

- Скидання листя - проблема в частій зміні місця розташування рослини.

- Якщо мединіла давно не радувала своїм цвітінням, те це може означати недостатність освітлення, низький рівень вологості або низьку температуру.

Якщо ж на листях і стеблах з'являються коричневі плями, то тут із упевненістю можна говорити про поразку рослини грибковим захворюванням Ботритис. Боротися з ним можна за допомогою фунгіцидів, видаливши попередньо уражені частини рослини.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3724 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс