Пелея - кнопкове чудо

7 грудня 2016

Унікальна мініатюрна папороть пелея дуже гарна й у якості горщикової рослини, і в ампелях. Її візерункове листя й елегантні вайї перетворюють кожну рослину в розкішний акцент. Свою назву пелеї отримали через темнозабарвлені черешки листя - від латинського "pellos" (темний). Але у нас цей вид більше відомий як кнопковий, а в Європі - як ґудзикова папороть.

Пелея - виходець із сімейства Синоптерисових, що нараховує близько 80 видів. Живе в субтропічних і тропічних зонах практично всієї північної півкулі, але зустрічається також у Новій Зеландії і на півдні Африки.

Скромні розміри папороті в природі роблять її практично непомітною. Але рівних у мережевності і здатності утворювати килим під великими рослинами їй немає. Зовнішність цієї папороті неповторно прекрасна і легко впізнається навіть у дикій природі. 

У висоту рослини часто обмежуються 15 см, хоча дорослі пелеї можуть досягати й 40 см. Вегетаційний період у рослини триває цілий рік, але більш активним ростом рослина відрізняється саме у весняно-літній період.

СОРТИ Й ВИДИ

Як кімнатну рослину вирощують 6 видів пелей. Абсолютним фаворитом квіткарів і найбільш декоративним з усіх представників роду є Пелея круглолиста. Це новозеландська рослина з повзучим лускатим кореневищем, одноразово-пір'ястим листям довжиною до 30 см і шириною до 4-х см. Лусочки на черешках надають рослині яскравість завдяки коричнево-червоному тону. Але головна прикраса цієї пелеї - округле або еліптичне листя (до 20 пар на кожній вайї) із цільним краєм, темним офарбленням і сліпучим глянцем темно-зеленої поверхні.

Пелея темно-пурпурна також досить популярний і декоративний вид. Він відрізняється від круглолистої пелеї своїми фіолетовими черешками і червонясто-коричневим листям, яке перетворює папороть на один з найбільш ефектних темно-червоних акцентів у будь-якому інтер'єрі. Листя в неї двічі-пір'ясте, з опушеними черешками. Ця рослина не тільки кімнатна, але й садова. Причому її морозостійкість дозволяє любуватися листям навіть в умовах нашої зими.

Пелея зелена виділяється зібраними в прикореневу розетку вайями з нетипово довгими черешками. Одноразово-пір'ясте листя в довжину здатне вирости до півметра, досить широке, до 20 см, з овальними частками-листочками. Це найбільший вид пелей з найдовшими частками листя, для яких зовсім не характерна монетчаста форма.

Пелея яйцеподібна - центрально-американський вид з дуже витонченими вайями зі світлого, яскравого листя із серцеподібними частками.

Пелея гола - північноамериканський вид висотою до 35 см із практично лінійним, двічі-пір'ястим або одинарним листям з голими коричневими черешками. Вважається однією з кращих папоротей для оформлення альпійських гірок, але використовується й у кімнатній формі.

Пелея гарно-темна - африканський вид папоротей із двічі або тричі-пір'ястим листям довжиною до 60 см і шириною до 30 см, зібраними в пишну прикореневу розетку. Вайї сидять на червоних довгих черешках, а форма часток листочків дуже незвичайна, трикутна, асиметрична.

ОСОБЛИВОСТІ ДОГЛЯДУ

Освітлення рослині необхідне розсіяне та постійне, інакше листя починає бліднути й обсипатися і ріст сповільнюється. Тому, якщо природного освітлення не вистачає необхідно забезпечити штучне світло.

Температура повітря в приміщенні має бути близько 23°С у літній період, оскільки відбувається час активної вегетації. А в зимовий час необхідно рослині забезпечити умови спокою і понизити температурний режим до 16°С. Якщо в приміщенні занадто пекуче необхідно обприскувати рослину, інакше листя починає підсихати.

Поливу рослина віддає перевагу помірному, оскільки від застою вологи у рослини починає підгнивати коренева система. У теплий період полив варто проводити в міру підсихання 1 см ґрунту, тобто 3 рази на тиждень. У зимову пору рослину переводять на більш економічний полив, один раз на 7 днів.

Також рослина вимагає зволоження листя, обприскувати пелею потрібно періодично в літню пору й частіше, коли починається опалювальний сезон.

Добриво для пелеї необхідні тільки в період активної вегетації. Удобрювати необхідно мінеральними комплексними добривами один раз на 14 днів.

ПЕРЕСАДЖЕННЯ

Пересадження потрібно робити в міру розростання кореневої системи в ґрунті. А кожні два-три роки необхідно підсипати новий ґрунт, видаляючи старий до половини ємкості. Під час пересадження, також у міру необхідності потрібно робити ділення куща, оскільки рослина дуже розростається.

До складу ґрунту для пелеї мають входити листяний ґрунт, торф'яний, і крупний пісок. Усі компоненти змішують у рівних частинах. Гарний дренаж на дно посадкової ємкості є обов'язковим, щоб уникнути застою вологи в горщику.

Ємкість для пересадження рослини необхідно підбирати на пару сантиметрів ширше і глибше попередньої. Оскільки пелея болісно переносить пересадження, то рослину переміщають у новий горщик разом з колишнім ґрунтом, не обтрушуючи корені, щоб менше травмувати папороть. А потім досипати відсутні місця новою приготовленою землею.

РОЗМНОЖЕННЯ

Нове покоління цих папоротей можна одержати, використовуючи спори або набагато більш простий спосіб - ділення кущів.

Розмноження діленням куща, необхідно робити з великими рослинами, що розрослися. Для цього потрібно відокремити від головної кореневої системи кілька пагонів з гарними корінцями, що утворилися, і посадити їх у підготовлену ємкість із ґрунтом.

ХВОРОБИ І ШКІДНИКИ

Зі шкідників рослину вражає попелиця, щитівка, трипси. Для боротьби зі шкідниками необхідно пелею обробляти інсектицидами. А щоб рослину не вражали шкідники, для профілактичних дій необхідно часто обприскувати листя.

Якщо ж у рослини починає жовтіти і підсихати листя, можливо воно уражене нематодою. З'являється ця хвороба через холодну воду для поливу з великою кількістю в ній хлору.

Якщо листя починає никнути і скручуватися, причина в малому провітрюванні приміщення й відсутності свіжого повітря.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3644 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс