Кальцеолярія - рослини для будинку й саду

15 червня 2016

Кальцеолярія (Calceolaria) декоративно квітуча рослина, котру вирощують як на клумбах, так і в приміщення в якості горщикової культури.

Рід Кальцеолярія належить сімейству норичникових і нараховує більше 300 видів рослин, серед яких є однолітні, багаторічні види, що являють собою трав'янисті, напівчагарникові та чагарникові рослини. Назва дана через оригінальні квітки, у перекладі з латинської вона означає "схожий на черевичок". Квітки мають цікаву форму - вони двогубчасті, причому верхня губа невелика, а нижня роздута як міхур. Розцвічення дуже яскраве жовтого, червоного, жовтогарячого кольору, іноді з темними цяточками. На тлі великого ніжно-зеленого опушеного листя квітки виглядають ще виразніше. Залежно від виду листя буває овальної або ланцетної форми, деяке глибоко порізане.

Квітує кальцеолярія дуже рясно, одночасно розпускаючи більше 50 квіток, у приміщенні цвітіння починається навесні й триває близько місяця, на клумбах цвітіння триває все літо.

У висоту залежно від виду кальцеолярія виростає від 7-10 см і до 1 метра. Для альпійських гірок добре підходять мініатюрні види: кальцеолярія ніжна (С. Tentlla) висотою до 10 см і кальцеолярія Дарвіна (C. Darvini) до 15 см у висоту. Як кімнатну рослину найчастіше вирощують кальцеолярію зморшкувату (C. rugosa) - це досить стійка рослина середніх розмірів, досягає висоти до 40 см, рясно квітує лимонно-жовтими квітками. 

Кальцеолярія багатокорінцева (C. polyrriza) являє собою повзучу рослину, яку вирощують як багатолітник у районах з м'яким кліматом.

Зараз існує багато гібридних сортів під загальною назвою кальцеолярія гібридна (С. Herbeohibrida).

Як уже говорилося, кальцеолярію можна вирощувати як на клумбах, так і в горщику на підвіконні в якості однолітньої квітучої рослини. У саду для посадки цієї рослини краще відвести сонячне місце або легкий притінок, інакше рослини формуються слабкими і погано квітують. У кімнатних умовах освітлення для кальцеолярії має бути яскравим, але розсіяним, без прямих сонячних променів. Якщо ви купили або вам подарували горщик з квітучою кальцеолярією, її варто розмістити на південно-східному або південно-західному вікні й регулярно поливати, підтримуючи землю в горщику постійно помірно вологою, обприскувати не рекомендується. 

Після цвітіння у кальцеолярії наступає період спокою, листя і стебла висихають. 

Можна зберегти рослину до наступного року, зрізавши стебла і поставивши горщик на 1,5-2 місяці в прохолодне приміщення з температурою не вище 15 С, зрідка поливаючи. Потім рослину переміщають на світле місце й регулярно поливають і підживлюють через два тижні. Незабаром з'являться нові пагони, однак на другий рік вони розвиваються слабкими, витягаються і цвітіння вже не таке розкішне. У цілому декоративність рослини, збереженої на другий рік, є значно гіршою, тому краще щороку вирощувати нову кальцеолярію з насіння.

Насіння дуже дрібне, тому його змішують з дрібним піском або тальком. Землю для посіву готують з рівних частин садової землі й торфу, змішане з піском насіння розсипають по поверхні субстрату, присипати зверху землею не треба. Горщик з посівами накривають склом або прозорою плівкою, регулярно воложать посіви з пульверизатора і провітрюють. Сходи мають з'явитися через 10-14 днів. Через місяць підрослі сіянці розсаджують у горщики або ящики, а ще через місяць отриману розсаду можна висаджувати на клумби в саду, тільки після весняних заморозків. 

Якщо ви хочете виростити кальцеолярію в кімнатних умовах, то отриману розсаду розсаджують у горщики. Молоді рослини регулярно поливають, однак стежте, щоб вода не застоювалася в горщику, підживлюють добривом для квітучих рослин раз на два тижні, місце розташування має бути досить світлим, щоб пагони не витягалися. 

Цвітіння кальцеолярії в кімнатних умовах після посіву починається приблизно через 8-10 місяців, тому проводячи посів улітку в липні або в серпні, навесні ви одержите пишно квітучі кущики кальцеолярії. Якщо посів проведете наприкінці зими, то рослина в кімнаті зацвіте восени.

Молоді сходи кальцеолярії дуже ніжні й можуть загинути від грибних захворювань, тому щоб уникнути зараження, землю й горщики ретельно стерилізують і обробляють фунгіцидами. Зі шкідників кальцеолярію любить попелиця й білокрилка, у цих випадках рослини обробляють спеціальними препаратами.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3342 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс