Весна - час пересадження кімнатних рослин

11 травня 2016

Кімнатним рослинам пересадження робиться для поліпшення живлення (з часом ґрунт у горщику виснажується), а також для кращої аерації ґрунту в горщику. Але перш, ніж пересаджувати рослину, потрібно переконатися в тому, що їй потрібне пересадження.

Крім цього, необхідно попередньо купити або скласти земляну суміш, що відповідає вимогам пересаджуваної рослини. 

Як за зовнішніми ознаками рослини визначити, чи потрібне їй пересадження?

1. Першою ознакою пересадження може стати припинення або вповільнення росту рослин. У деяких рослин спостерігаються ознаки кволості, починають засихати кінчики листя, листя блідне, обпадає. Причиною тому можуть стати не тільки маленький горщик або виснажений ґрунт, але й шкідники, наприклад, енхітреуси, багатоніжки, дощові хробаки, личинки скосарів.

2. Рослина сильно вирісла і горщик став нестійким, надземна частина переважує кореневу.

3. Земляна грудка настільки пронизана і обплетена корінням, що перетворилася на суцільну повсть. Корені стали вилазити з горщика через верх або дренажний отвір.

4. Під час поливу вода дуже погано усмоктується в ґрунт. Це може означати, що коренева система рослини повністю зайняла обсяг горщика.

5. Рослина стала пропадати - в'яне і чорніє листя. У цьому випадку пересадження - швидка допомога для рослини, що гине. Це швидше за все значить, що корені уже почали гнити й відмирати.

6. При занадто рясному поливі, коли ґрунт у горщику не встигає просихати, він закисає. Для оздоровлення ґрунту, а також для порятунку рослини від розвитку кореневих гнилей потрібно робити пересадження.

7. Тільки-но придбану у квітковому магазині рослину. Зазвичай у магазинах кімнатні рослини продаються в транспортувальних пластикових горщиках, у яких замість субстрату перебуває верховий торф. Якщо ви хочете, щоб ваша рослина не загнулася через тиждень після покупки, то відразу ж пересаджуйте її.

8.Передозування добривами.

9. У строкатих форм кімнатних рослин на всіх пагонах з'являється зелене листя або з дуже блідим забарвленням. Причиною цього може бути не тільки недолік світла, але й виснажений ґрунт.

Молоді рослини, що швидко ростуть, наприклад, пассифлору блакитну, драцену, хлорофітум, традесканцію, маранту, алоказію, шеффлеру, калатею пересаджують щорічно, великі діжкові рослини мають потребу в пересадженні один раз на чотири-п'ять років, пальми вимагають пересадження один раз на п'ять-десять років. Якщо рослина вже доросла, то пересадження можна робити один раз на два-чотири роки, виходячи з умов мікроклімату й вимог рослини, задовольняючись у перервах між пересадженнями частковою заміною верхнього шару ґрунту.

КОЛИ КРАЩЕ ПЕРЕСАДЖУВАТИ КІМНАТНІ РОСЛИНИ

Пересадження найкраще переноситься рослинами навесні, коли всі частини рослини виходять з періоду спокою і починають рости. Саме в цей час пересаджена рослина швидко адаптується, коренева система швидко відновиться й буде поглинати вологу та живильні речовини зі свіжого ґрунту. Під час пересадження додайте в земляну суміш кілька гранул гідрогелю.

Пересадження здійснюють у березні-квітні, іноді в травні, виходячи з того, коли рослина зі стану спокою переходить до росту. Ніжні рослини пересаджують пізніше. У травні рекомендується робити пересадження пуансетії, щоб у грудні вона почала квітувати. Однак, рослина, що вже пішла в ріст, гірше перенесе пізнє пересадження, пов'язане з ушкодженням коренів. Рослини, які квітують навесні, наприклад, клеродендрум, пересаджують після цвітіння.

Улітку рослини вже гірше переносять пересадження, а восени, і тим більше взимку, пересадження краще не робити здоровим рослинам, однак кімнатні рослини, що швидко ростуть, такі як аспарагус, традесканція, хлорофітум можна пересаджувати протягом усього року, уникаючи ушкодження коренів. Таке пересадження називають перевалкою, тому що його роблять без ушкодження земляної грудки.

Починаючи з вересня, варто уникати пересадження рослин, у яких узимку наступає період спокою.

Улітку, після весняного росту пересаджують хвойні. У червні-липні, по закінченні першого росту, пересаджують камелії. Цибулеві пересаджують по закінченні цвітіння.

Виключення складають рослини, які на літо висаджувалися в сад. Кімнатні рослини, висаджені на літо у відкритий ґрунт бажано пересаджувати в серпні, коли температура на вулиці й у кімнаті однакова. Так рослинам легше адаптуватися, та й коренева система ще здатна достатньо усмоктувати вологу, тому ризик залити рослину є набагато меншим.

З пересадженням краще почекати, якщо ваша рослина набрала бутони або вже квітує. Не варто пересаджувати, навіть якщо кімнатній рослині дуже тісно в горщику, просто постарайтеся компенсувати недолік ґрунту живильними підкормками. Якщо ви ризикнете, і пересадите квітучу рослину, то вона отримає сильний стрес, всі бутони й квіти пов'януть і обпадуть, після такого стресу рослина довго відновлюється.

Тому почекайте, поки рослина перецвіте, і наступить період спокою між цвітіннями. У цей період пересадження не принесе рослині шкоду, навіть навпаки - незабаром чекайте нових квітів.

ЯК ПЕРЕСАДЖУВАТИ КІМНАТНІ РОСЛИНИ

Повне пересадження - це переміщення рослини з одного квіткового горщика в інший, більший за розміром, або цей же, якщо він підходить за розміром, з повною заміною земляної суміші. При повному пересадженні всю стару землю видаляють через повну непридатність землі.

Неповне пересадження - коли частина земляної грудки залишається на коріннях пересаджуваної рослини.

Іноді, при неможливості пересадження, можна зробити часткову заміну верхнього шару ґрунту в горщику або діжці.

Щоб не ушкодити кореневу систему рослини при її пересадженні, попередньо гарненько промочіть землю в горщику. Через кілька хвилин, як тільки вода протече, обережно переверніть горщик догори ногами і, притримуючи рослину однією рукою, обережно постукайте по дну горщика. Зазвичай цього буває достатньо, щоб вийняти рослину з горщика.

Але іноді бувають і труднощі: якщо горщик глиняний, то коріння може присмоктатися до стінок горщика. У таких випадках доведеться розбити глиняний горщик. Якщо горщик пластмасовий, то можна вирізати дно секатором або скористатися ножем. Обережно, намагаючись якнайменше ушкодити корені, відокремте ножем земляну грудку від стінок, тільки в цьому випадку ушкоджень корінців, на жаль, не уникнути.

Тепер уважно огляньте кореневу систему: обрізати потрібно тільки ушкоджені, сухі, мляві корінці, корені з темними коричневими плямами. Це хворі корені, їх потрібно обрізати до здорової білої або жовтуватої тканини. Усі зрізи великих коренів бажано обробити товченим вугіллям, щоб запобігти їх загниванню.

Обережно витягаємо рослину з горщика. Постарайтеся розплутати клубок з корінців, що утворився на дні горщика. Сітку з дрібних корінців або повсть, що не піддається розплутуванню, потрібно обрізати гострим ножем. Можна трохи підрізати корінці, які вилізли в дренажний отвір і не поміщаються в новому горщику, обрізка дрібних корінців провокує їхній ріст, а як відомо, саме такі дрібні корінці поглинають живильні речовини з ґрунту й живлять всю рослину.

Якщо у рослини мичкувата коренева система, то при пересадженні в новий ґрунт тоненькі корінці швидко відновляться, і рослина швидко оправиться після пересадження.

При пересадженні рослин з товстим або малорозвиненим корінням потрібно дотримуватися крайньої обережності, тому що такі корені не тільки не переносять обрізку, але навіть їхнє найменше ушкодження.

Орхідеї, акації, пальми, цибулеві, деякі хвойні, цикламен, хедихіум, хлорофітум, кактуси, сукуленти вимагають дуже дбайливого обігу під час пересадження.

Після того, як коріння приведене в порядок, візьміть новий горщик. Якщо рослина молода, то для неї потрібно взяти горщик трохи побільше, але не набагато, тому що більшість кімнатних рослин краще росте, коли їм тісно.

Хворі рослини, навпаки, пересаджують у менші горщики. У цьому випадку, всю землю з коренів зчищають, корінці промивають водою, хворі корені обрізають до здорової тканини, присипають вугільним порошком і саджають у легку водопроникну земляну суміш. Квітковий горщик після хворої рослини має пройти дезінфекцію, перш ніж ви його почнете використовувати.

Не забувайте про дренажний шар від 3 до 5 см. Заповніть горщик свіжою земляною сумішшю на одну чверть горщика. Склад земляної суміші має відповідати вимогам пересаджуваної рослини. Якщо ви пересаджуєте велику рослину - деревце або чагарник, то потрібно подбати і про стійкість горщика.

Додайте до земляної суміші побільше річкового піску: це найважчий матеріал, яким можна скористатися без страху завдати шкоди рослині. Тому що рослина велика, то наступне пересадження буде через 4-6 років, а пісок не дасть злежатися ґрунту, він залишиться водопроникним, збереже коріння рослини від перезволоження і загнивання. В ідеалі можна орієнтуватися на наступне правило: маса рослини має складати одну третину від маси горщика з земляною сумішшю, тільки в цьому випадку горщик буде стійким.

Потім помістіть рослину так, щоб вона розташовувалася у центрі горщика. Пересадження буде правильним, якщо верхня частина старої земляної грудки буде знаходитися на 1-2 см під землею. Обережно підсипайте земляну суміш між корінцями в горщик. Ущільніть землю пальцями, не залишайте порожнечі навколо корінців.

До речі, менш щільна посадка сприяє кращому росту рослин, більш щільне втрамбовування землі в горщику сприяє кращому цвітінню. Але на практиці виходить звичайно досить пухка посадка. Щільної посадки вимагають пальми.

Доверху горщик засипати землею не треба, залишіть вільними бортики, інакше вода при поливі буде виливатися з горщика, та й брати горщик зручніше. Після цього полийте рослину прокип'яченою вистояною водою.

Не рекомендується разом з пересадженням робити обрізку пагонів. З подвійною травмою рослині дуже важко впоратися.

Якщо ви почали пересаджувати рослини, то доведіть справу до кінця, інакше викопана рослина під дією сухого повітря починає підсихати, швидко в'яне, що погано позначається на приживлюваності рослин.

Після пересадження, якщо є можливість, створіть парниковий ефект рослині: поставте в теплицю або просто накрийте поліетиленовим пакетом для створення щадних умов пересадженій рослині. Від прямих сонячних променів пересаджені рослини притінюють, бажано дотримуватися підвищеної вологості повітря в кімнаті.

Перші підживлення починайте вносити не раніше двох місяців після пересадження. У свіжій земляній суміші достатньо живильних речовин, а якщо ви додатково внесете добрива, то ризикуєте спалити ніжні молоді корінці, що тільки-но пішли в ріст.

Дуже великим рослинам, що ростуть у великих діжках, важко робити пересадження або перевалку щороку, а іноді пересадження взагалі представляється неможливимї. У таких ситуаціях можна робити часткову заміну верхнього шару земляної суміші.

Для цього видаліть верхній шар ґрунту з ємкості, наскільки це можливо і замініть його новою земляною сумішшю, збагаченою живильними речовинами. Таку операцію можна робити два рази на рік - навесні й восени. Без цього великі рослини можуть просто загинути.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4089 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс