Кодонанта - витончена кімнатна верхолазка

2 березня 2016

Кодонанта - унікальна "повітряна" рослина із числа ампельних культур, придатних як для вирощування в підвісних кошиках, так і у звичайних горщиках. Граціозна красуня з тонкими пагонами, що створює повітряну, світлопроникну крону з дрібним листям справедливо вважається як декоративно-листяною, так і красивоквітучою рослиною. Кодонанта - невибаглива рослина, вирощувати яку дуже легко.

Кодонанта (Codonanthe) - рід квіткових рослин сімейства Геснерієві, що включає в себе близько 20 видів багаторічних епіфітних рослин. Назва походить від грецького "kodon" - дзвіночок, і "аnthe" - квітка.

Усі кодонанти - прекрасні ампельні епіфіти-напівчагарники. Їх тонкі, пониклі, схожі на дріт пагони створюють граціозні каскади й фонтани, а шкірясте глянсове листя із щільною, м'ясистою текстурою та темним офарбленням чимось нагадує хойю та підкреслює тонкі пагони своєю елегантністю й загостреними кінчиками. Листя сидить на пагонах попарно, але не густо: міжвузля практично дорівнюють довжині листя.

Із червня й до вересня на пагонах кодонанти розпускаються дрібні, не менш граціозні, чим вся рослина, квітки. Вони розкриваються в пазухах листя, дзвоникоподібні, з довгою трубкою, здаються восковими, дуже витонченими. А завдяки тому, що квітки розташовані рівномірно по всій довжині пагонів, весь кущик здається повітряним, невагомим і мереживним. Додає зачарування ліані й легкий пряний аромат, що у деяких видів досить сильний. І якщо за рослиною доглядають правильно, то слідом за квітками формуються й червоно-жовтогарячі плоди-ягоди. Серед кодонант зустрічаються рослини з білими або рожевими квітками.

ОСВІТЛЕННЯ

Розкішна ампельна красуня приємно здивує своєю невимогливістю до освітлення. Кодонанта не виносить прямих сонячних променів і сильного затінення, любить півтінь або світле, розсіяне освітлення. Кодонанти прекрасно себе почувають при штучному досвічуванні, а також на повністю штучному освітленні, що тільки розширює діапазон їхнього використання в інтер'єрах.

Простежте за тим, щоб сонцезалежна кодонанта розвивалася рівномірно. Регулярно повертайте ємкість з рослиною, не даючи пагонам витягатися в один бік.

ТЕМПЕРАТУРА

Кодонанта любить стабільне тепло, що не змінюється протягом усього року. Для цієї красуні підходять звичайні кімнатні температури в діапазоні від 18 до 23°С тепла. Мінімально припустиме значення для температури повітря в приміщенні, де росте кодонанта - 15°С узимку. Але краще, якщо температура мікроклімату буде залишатися стабільною протягом буквально всього року.

Влітку кодонанту можна виносити на балкон або терасу або зовсім використовувати в горщикових групах у саду. Правда, на свіжому повітрі рослині знадобиться захист не тільки від прямих сонячних променів, але й від протягів і опадів.

ПОЛИВИ

Рослина любить середню вологість субстрату без екстремальної посухи або перезволожень, що легко підтримувати регулярними процедурами. Частота має бути досить помірною, регулюватися залежно від темпів просихання субстрату (наступна процедура може проводитися тільки після висихання верхніх 3-5 см ґрунту). Узимку поливи для кодонанти проводять без істотного скорочення, усього лише продовжуючи орієнтуватися на темпи висихання субстрату.

Для кодонанти потрібно використовувати м'яку воду. За її температурою також краще стежити: рослина віддає перевагу поливу водою кімнатної температури.

До вологості повітря кодонанта не чутлива, але її підвищення позитивно позначається на зовнішньому вигляді рослини й рясності цвітіння. Для кодонанти достатньо проводити періодичні обприскування. В установці зволожувачів ця культура не має потреби.

ПІДЖИВЛЕННЯ

Кодонанти люблять досить часті підживлення. Їх проводять кожні 2 тижні, використовуючи універсальні добрива комплексного складу в стандартному дозуванні. Підживлення на зимовий період припиняють повністю, відмовившись від використання добрив з листопада й до лютого. Якщо рослина здається пригнобленою, то посередині періоду спокою можна провести одне підживлення втроє зменшеною дозою добрив.

ОБРІЗКА

Як і всі ліани, кодонанта стає ще більш ефектною при регулярному формуванні. Зводиться воно всього лише до прищіпки пагонів, що подовжилися та вибиваються. При бажанні кодонанту можна й стригти, надавати їй більшу густоту та компактні розміри, "завивати" на фігурних опорах.

ПЕРЕСАДЖЕННЯ

Пересадження кодонанти проводять тоді, коли рослина повністю заповнює корінням попередній субстрат. Зазвичай рослину пересаджують 1 раз на 2 роки, у лютому-березні. При пересадженні на дно ємкостей закладають високий шар дренажу, що займає до 1/3 висоти.

При виборі горщика необхідно враховувати особливості кореневої системи рослини. У кодонанти вона компактна, поверхнева, і ємкості їй потрібні невеликі. Навіть дорослі кодонанти (4-5 років) віддають перевагу горщикам діаметром усього 12 см.

Для кодонанти вибирають легкі, сипкі грунтосуміші. Прекрасно підійдуть для неї готові субстрати для фіалок або будь-які легкі грунтосуміші з добавкою вермикуліту і перліту.

ШКІДНИКИ

Це не тільки витривала, але й дуже стійка кімнатна рослина. З типових для кімнатних культур шкідників кодонанті загрожує тільки попелиця.

РОЗМНОЖЕННЯ КОДОНАНТИ

Для витонченої кімнатної ліани краще вибирати вегетативні методи розмноження - поділ дорослих кущів, що проводять при пересадженні, акуратно відокремлюючи від головної куртини 2-5 пагонів разом з відрізком кореневища та живцювання.

Стеблові живці можна вкоренити у воді або в субстраті під ковпаком, і вже через місяць рослина почне розвиватися. Отримані з живців кодонантни висаджують не по одній, а до 3 рослин в один горщик.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3509 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс