Мирт - символ процвітання, миру та любові

24 лютого 2016

Мирт - рослина з історією, що почалася ще в епоху Древньої Греції та Рима. У ті часи мирт був символом процвітання, миру й любові. Вінки з гілок мирта носили як вінець правителі та герої тих часів, а також ними прикрашали голови молодята на весіллях. Дотепер у європейських країнах гілки мирта використовують у букетах і вінках для традиційної прикраси весіль.

Зелень мирта має приємний аромат, цей запах обумовлений вмістом у рослині ефірних олій. Велика доросла рослина буде ароматизувати повітря в приміщенні м'яким освіжаючим запахом, а завдяки фітонцидам, що виділяються з листя, знезаражувати повітря в кімнаті. 

Листя мирта використовують у цілющих цілях, з них готують відвари й настої та застосовують при застудних захворюваннях, ангіні, грипі, бронхіті. Для профілактики застудних захворювань корисно із чаєм заварювати по одному листочку мирта або розжовувати його. Настій з листя мирта можна використовувати як лосьон для шкіри або додавати у ванну, ванни з миртом не тільки корисні для шкіри, але й заспокоять нерви.

Мирт - вічнозелений чагарник з коротким стовбуром, що сильно розгалужується, із численними тонкими пагонами. У природі мирт досягає висоти до 1-3 метрів. Усього до роду Мирт (Myrtus) належить до 100 видів невеликих дерев і чагарників. Ці вічнозелені рослини ростуть у теплих районах Середземномор'я, Північної Африки й Америки. Мирт часто вирощують у парках як зелені огорожі або декоративні рослини.

Як кімнатну рослину вирощують мирт звичайний (Myrtus communis), його вирощують у квіткових горщиках або діжках і формують у міру росту в невелике деревце. Листя мирта дрібне до 4-5 см довжиною, темно-зелене з глянсовим блиском. Листики мирта сидять на сіточках без черешків попарно навпроти один одного. Якщо подивитися через лист мирта на світло, то ви побачите безліч світлих крапок, це залози в яких міститься ефірна олія.

Навесні або влітку мирт розквітає. Білі квітки з пухнатим пучком жовтих тичинок рясно покривають гілочки. Квіти мирта тримаються не довго, але щодня розпускаються нові бутони, тому цвітіння мирта триває кілька місяців. Якщо вкоренити живець від дорослої рослини, то маленьке деревце може розквітнути вже через рік, а якщо вирощувати рослину з насіння, то розквітне рослина на третій - четвертий рік. Після цвітіння зав'язуються невеликі ягідки, при дозріванні вони синіють. Вирощувати мирт не складно, але ця рослина вимагає уважного догляду.

Освітлення. Для нормального росту та цвітіння мирт необхідно розмістити на світлому місці. Освітлення має бути без прямих сонячних променів, гарне місце для рослини буде на західному або східному вікні. На північному вікні мирт може зазнавати недолік освітлення, пагони будуть витягатися, цвітіння слабке. На сонячному південному вікні інтенсивне освітлення буде гнітити рослину, листя мирта буде скручуватися, жовтіти й висихати.

Мирт також не любить частих перестановок з місця на місце, зміна місця розташування може викликати опадання листя.

Мирт любить свіже повітря, тому часто провітрюйте кімнату, а на літо рослину можна виставити в сад або на балкон.

Температура. Мирт при достатній вологості добре переносить спеку, найбільш сприятлива температура для росту рослини +20…+25°С. Узимку мирт необхідно тримати у прохолодному світлому місці при температурі +8…+15°С, при високій температурі та сухості повітря листя мирта буде жовтіти й обпадати. Щоб зберегти листя мирта при теплій зимівлі поливайте рослину так само рясно як улітку й часто обприскуйте.

Поливати мирт потрібно м'якою водою кімнатної температури. Поливають рослину рясно з весни до осені, узимку за умови прохолодного мікроклімату полив скорочують. Земля в горщику не повинна повністю пересихати, тому що при недоліку вологи листя буде жовтіти й обпадати. Підживлюють мирт будь-яким комплексним добривом один раз на місяць із весни до осені. Пересаджують дорослі екземпляри мирта через 2-3 роки, молоді рослини пересаджують у міру росту щорічно. Для пересадження вибирають горщик трохи більший за обсягом, на 1 см більше в діаметрі. Найкраще пересаджувати рослину навесні, у березні або квітні. Земля має складатися з дернової землі, перегною та піску. При пересадженні мирта не можна заглиблювати кореневу шийку рослини, щоб не викликати її загнивання.

Формують мирт за допомогою обрізки, яку можна проводити до 3-4 разів за рік. Мирт добре переносить обрізку, прищіпка або обрізка верхівок пагонів викликає сильне розгалуження, що дозволяє надавати рослині бажану форму. Часто мирт формують як штамбове деревце на високому тонкому стовбурці. Для цього залишають сильний прямий пагін, у якого обрізають всі бічні гілки. При досягненні основного пагона бажаної висоти його прищипують і надалі формують крону, прищипуючи бічні гілки від основного стовбура. Щоб виростити мирт у формі штамбового деревця буде потрібно кілька років. Професіонали використовують мирт для створення бонсаю.

Найчастіше мирт розмножують живцюванням. Для цього зрізують верхівкові напівздеревілі пагони довжиною 8-10 см. Видаляють нижнє листя з живця, а зріз припудрюють стимулятором коренеутворення. Вкорінюють живці в піску або мохах при високій вологості та температурі +20…+25С.

Мирт, що росте в будинку, зберігає його благополуччя, мир і любов, також рослина принесе багато користі, очищаючи повітря та наповнюючи будинок приємним ароматом.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6776 Подобається: 1 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс