Манетія - прикраса інтер'єру

2 вересня 2015

Манетія із сімейства маренових порівняно недавно з'явилася в кімнатній культурі. Прекрасна декоративно-листяна і красивоквітуча рослина справедливо починає займати в декорі окремих приміщень, зимових садів, куточків відпочинку провідне місце. Привабливе кашпо, опора, оповита красивоквітучою ліаною в настільному горщику, жива стіна в кабінеті - варіанти використання цієї незвичайної квітки в кімнатному інтер'єрі.

Батьківщиною манетії є вологі субтропіки Південної Америки. У боротьбі за виживаність під пологом вологого лісу субтропіків, низький чагарник згодом розростається в трав'янисту ліану, що прагне до світла. У зв'язку з цим манетія виробила властивість швидкого росту і здатна за рік, обвиваючись навколо опори, виростати до 5-8 метрів. 

Манетія роздута являє собою багаторічну вічнозелену ліану, що у закритому приміщенні може досягати 1,5 м висоти. У кімнатному квітництві використовується в основному як ампельна красивоквітуча рослина. Листя темно-зелене, що віддає тьмяним сріблом під штучним освітленням. На ліані воно розташоване супротивно на коротких черешках, має опукло-яйцеподібну або широку ланцетну форму до 4-10 см довжиною. 

Цвітіння рясне й тривале - з лютого до жовтня. Квітки одиночні, трубчасті, 2-3 см довжиною. Особливе зачарування квіткам надає опушення м'якими пофарбованими волосками. У квіток пелюстки вінчика, оранжево-червоні або яскраво-червоні, зрослися у злегка роздуту біля основи трубку. До вершини квітки вільні верхівки пелюстків поміняють розцвічення на яскраво-жовте, за що рослина одержала свою другу назву манетія двоколірна.

ОСОБЛИВОСТІ ДОГЛЯДУ

Манетія роздута, незважаючи на те, що в природних умовах росте під пологом лісу, максимального цвітіння досягає при деякій кількості прямих сонячних променів у ранковий час і розсіяного, але яскравого світла протягом дня. При недоліку світла формує дрібні квітки неяскравого забарвлення. При надлишку освітлення листя губить ошатне забарвлення, блідне і часто обпадає. Для нормального росту та розвитку розміщають манетію звичайно в добре освітлених приміщеннях, прикриваючи в обідній час від прямих сонячних променів.

Оптимальна температура для росту та розвитку манетії - 22-26°С. Узимку рослини необхідно прибирати від гарячих батарей і забезпечувати прохолодний мікроклімат із температурою повітря в межах 15-16°С, не нижче +12°С.

Грунтосуміш під манетію має бути дуже пухкою, легкою, високопоживною, слабо-кислою (рн = 5-5,5).

Субстрат готують із 50% соснової землі й 50% добавок інших видів ґрунтів. Знімають верхній 5-8 см шар, просівають і додають суміш, що складається з 1 частини піску й по 2 частини дернової, торф'яної та листяної землі. Всі частини ретельно перемішують і збагачують органічним добривом (перегній) з розрахунку 15-20% від маси грунтосуміші. Перегній необхідний для збільшення рихлості, водо- і повітропроникності. При відсутності можливості самостійного готування субстрату можна купити готовий у магазині (склад для геранієвих).

Манетія роздута має потребу в рясному поливі. Ґрунт має бути постійно вологим (не мокрим) усередині ємкості. Черговий полив проводять при просиханні верхнього 3-5 см шару ґрунту. Узимку полив більш помірний - 1 раз на 10 днів. Поливають тонкою цівкою по краю ємкості до появи води в піддоні. Через 30 хвилин після поливу воду з піддона зливають. Рослини не терплять пересихання і зайвої вогкості земляної грудки. Для поливу використовують вистояну, краще відфільтровану, м'яку, теплу воду. 

Манетія любить повітряну вологість, особливо при підвищених температурах. Тому рослини необхідно регулярно 2-3 рази на тиждень обприскувати. Крім того, ємності з рослинами розташовують на піддонах зі зволоженим керамзитом. Постійно вологий, він буде сприяти створенню мікроклімату з підвищеною вологістю повітря.

Підживлюють манетію в період активного росту та розвитку (березень-вересень) квітковими добривами в рідкій формі 1 раз на 2 тижні під полив. Норму добрив, що рекомендується, зменшують удвічі. Перегодовування приводить до зниження стійкості до хвороб і шкідників. Мінеральні підживлення чергують з органічними. Під один кущ вносять приблизно чайну ложку гранульованого гною, який можна купити у квітковому магазині.

РОЗМНОЖЕННЯ

Манетія не належить до довгожителів і вимагає постійного омолодження через підсадження нових рослин. Рясно процвітають молоді рослини, а старі екземпляри втрачають привабливість, звисаючи оголеними стеблами. Тому необхідно постійно мати молоді екземпляри, які одержують із укорінених живців або при насінному розмноженні.

Вегетативний матеріал для розмноження манетії можна заготовлювати з лютого по квітень при обрізці ліани стебловими або верхівковими живцями.

Живці нарізають довжиною до 8-10 см. Зріз роблять відразу під нижньою парою листя. Обривають нижнє листя і розміщають до посадки на 1-2 години у розчин кореневину або іншого стимулятора кореневої системи.

Вкорінюють у ґрунтовій суміші, горщики з живцями накривають прозорим пакетом і ставлять у тепле місце під розсіяне, але досить яскраве світло. Підтримують вологість повітря та ґрунту. Укорінення триває від 2 тижнів до 1,0-1,5 місяців.

ПЕРЕСАДЖЕННЯ

Молоді рослини, що ростуть в окремих горщиках або кашпо, підлягають щорічному пересадженню. Пересадження проводять до цвітіння, використовуючи звичайну для цих рослин грунтосуміш. Щоб одержати швидке цвітіння горщик при пересадженні беруть тільки на 1 розмір більше. У таких стиснутих умовах манетія швидше починає квітувати, намагаючись забезпечити себе насінням.

ОБРІЗКА І ФОРМУВАННЯ

Манетію можна формувати у вигляді куща або ліани на опорі. Як опору можна використовувати дуги, сітки, ґрати та інші пристосування. Для одержання кущової форми обрізку проводять навесні до цвітіння, обрізаючи пагони наполовину і, прищипуючи протягом літа батоги, що розростаються.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3597 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс