Лобивія - улюблений кактус офісів
Батьківщиною цих незвичайних рослин є високогірні схили Анд (2000-4000 м над рівнем моря) Болівії, Перу, півночі Аргентини. Еволюційно молодий рід, відрізняється мінливістю та видовими контрастами. Сформувався в умовах навколишнього середовища з різкими перепадами температур і вологості на наносних живильних ґрунтах добре дренованих уламками гірських порід.
Основною біологічною особливістю роду Лобивія є неймовірна пристосованість до самозбереження. Типові представники роду з округлим, кулястим, витягнутим циліндричним стеблом, пристосовані для накопичення взапас води. Висота рослин складає від 2 до 50 см при діаметрі 3-15 см. Стебла ребристі, під ареолами видні невеликі горбки. Забарвлення стебел варіює від темно- до сіро-зеленого відтінків, покритих прямими або оригінально вигнутими колючками. Корені стрижневі або ріповидні, запасаючий тип якого в основному залежить від живильного шару ґрунту. Декоративні якості роду визначаються, головним чином, розміром і розцвіченням квіток від білих до яскраво-малинових і рожево-фіолетових відтінків. Вони розташовуються в середній частині стебла на ареолах. Вировидні квітки довжиною 3-15 см і діаметром 4-12 см на довгих (іноді 20-30 см) ворсистих квітконіжках розташовані групою навколо стебла або окремих бічних квіток. Із серединних квіток мальовничо звисають тичинки на довгих блискучих нитках. Тривалість життя квітки 2-4 дні. Цвітуть із травня по серпень. Плоди у формі коробочок 1,0-1,5 см зеленого або червоного кольору.
Сьогодні колекції роду Лобивія поповнилися гібридами зі строкатими квітками та стеблами, прикрашеними вигадливо переплетеними колючками. Виведені селекціонерами екзоти стають істинною прикрасою не тільки квартир, але й улюбленою квіткою офісів.
Суворі умови високогірних Анд визначили відношення лобивій до навколишнього середовища. Рослини - світлолюби. Улітку необхідне яскраве освітлення, з легким притіненням при прямих сонячних променях.
Мають потребу в коливаннях нічних і денних температур. Витримують температури повітря в активний період життя в межах +25-+35°С. Рясно квітують після низьких зимових температур повітря +8-+12°С.
Добре розвиваються в умовах слабокислих ґрунтів (рн=5,6), живильних, водопроникних з гарною аерацією.
Не терплять підтоплення, полив потрібний помірний. Припустимі рясні поливи під час цвітіння, але без застою води. Узимку рослини не поливають. При перезволоженні у сполученні з холодом розвивається гниття кореневої системи.
Пересадження здійснюють тільки при необхідності, надаючи можливість природного розростання рослин з утворенням колоній у вигляді щільних подушок.
При вирощуванні в домашніх умовах лобивії розміщають на сонячному боці з достатнім освітленням. Куплена рослина має потребу в пересадженні в живильний ґрунтовий ґрунт.
ПОСАДКА І ПЕРЕСАДЖЕННЯ
При пересадженні діаметр горщика має перевищувати діаметр попереднього на 1 см. Глибина ємкості складає не менше 10-15 см.
Готовий ґрунт можна купити в магазині (ґрунти для кактусів) або підготувати ґрунтову суміш самостійно. Суміш включає 3 частини листяного перегною, 4 частини дернової землі, 3 частини гравійної крихти або грубозернистого піску, 1-2 частини торфу. У суміш додають 5-10 г нітрофоски на кг суміші та ретельно перемішують.
На дно ємкості укладають не менше 2-5 см дренажу, насипають частину ґрунтової суміші. Звільняють кактус із горщика. Оглядають корені і видаляють хворі, загнилі.
Підготовлену рослину разом із грудкою ґрунту (для меншого ушкодження коренів) висаджують на постійне місце. При посадці не можна заглиблювати у ґрунт стебло кактуса. Коренева шийка рослини має перебувати на рівні ґрунту (навіть трохи вище). Ґрунтова суміш повинна бути сухою. Нижню частину стебла краще прикрити верхнім дренажом, що одночасно буде фіксувати рослину у вертикальному положенні.
Після пересадження кактус не можна поливати 4-10 днів. Якщо була проведена перевалка, то можна полити помірною нормою. Свіжовисаджену рослину не можна виставляти на яскраве сонце. Посадку і пересадження можна здійснювати в будь-який час року, але при зимовій операції перший полив виконуюють навесні.
ПОЛИВ
Полив рослин здійснюють тільки в період активного росту, рясно поливають при цвітінні. Вода для поливу має бути теплою, вистояною. У спекотну суху погоду маленькі рослини з невеликим об'ємом ґрунтової суміші потрібно поливати щодня зранку, щоб до вечора ґрунт встиг просохнути, тоді коріння не будуть загнивати від зайвої вологості. Воду з піддона необхідно видаляти.
У весняно-літній період можна обприскувати квіти, але краще просто пил змітати щіточкою й улаштовувати душ, закривши плівкою ґрунт під рослиною.
Узимку кактуси перебувають у фазі спокою й у поливах не мають потреби. Температура в приміщенні має бути знижена до +8-+10°С. Якщо ґрунт занадто сухий (горщик дзенькає при постукуванні), то раз на місяць його можна злегка воложити трохи підкисленою водою. М'ясисті екземпляри зимову сплячку переносять без поливів.
Навесні кактуси повертають у теплі освітлені приміщення і проводять перший помірний полив у березні теплою водою. Наступний полив проводять із появою квіткових бруньок і надалі через 4-5 днів, перевіряючи вологість ґрунту. Більш ранні поливи припиняють розвиток квіток.
На початку літа кактуси починають розпускати свої прекрасні квіти. Лобивія - кактус денного цвітіння, тривалість якого триває 2-4 дні. У цей період у квітів має бути достатньо вологи (без зайвої води). Після відцвітання кількість і норма поливів поступово зменшуються. Рослина відпочиває до середини серпня. Потім поливи відновляють, поступово скорочуючи до середини жовтня. У третій декаді жовтня рослина йде на спочинок до березня.
ПІДЖИВЛЕННЯ
Підживлення виконують в активний період вегетації (березень-вересень) спеціальними добривами для кактусів 1 раз на 2-3 тижні. Мініатюрні кактуси підживлюють половиною від рекомендованої дози. Найкраще підживлення сполучати з поливом.
РОЗМНОЖЕННЯ
Лобивії розмножуються насінням, щепленням і вегетативно дитинками-паростками. Найбільш просте розмноження бічними дитинками. Їх відокремлюють під час пересадження, залишають підв’ялитися 4-5 днів і висаджують у горщики.
ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ
Лобивії часто вражаються павутинним кліщиком, ложнощитівками, щитівками й борошнистим червцем. Для кімнатних рослин не можна застосовувати хімічні препарати. Тому для боротьби зі шкідниками в спеціалізованих магазинах краще придбати й використовувати відповідно до рекомендацій, зазначених на упаковці, біопрепарати Золота Іскра, Басамил, Акарин та інші. Проти кореневої гнилі ефективно діють біопрепарати Фітоспорин, Інтеграл.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3657 |
|
© Газета Домовик 2012-2023