Правильний полив рослин: як, коли, скільки

17 червня 2015

Полив необхідний - з цим ніхто сперечатися не буде, але от як його робити правильно знають не всі. Одні заливають всю ділянку до стану болота, інші навпроти, вважаючи що рясний полив шкідливий заощаджують на кожній краплі. Тому, скільки води необхідно рослинам і якою є золота середина  - питання далеко не дозвільне.

Томати не люблять дощування, тому поливати їх краще під корінь.
Томати не люблять дощування, тому поливати їх краще під корінь.

Всі рослини різні між собою, а значить, мають потребу в індивідуальному підході. Не варто скидати з рахунків і інші фактори: тип ґрунту, близькість грунтових вод і погоду за вікном.

Перше, на що варто звернути увагу, - це ґрунт, саме він багато в чому диктує частоту й інтенсивність поливу. Наприклад, глина, всотавши воду, довго її не відпускає, тому сад і город, розбиті на таких ґрунтах, поливають рідко й рясно, але повільно, з перервами, які дозволяють воді проникнути вглиб ґрунту.

У піщаних і супіщаних ґрунтах, навпроти, вода надовго не затримується, а кореневмісний шар швидко пересихає, тому поливати такі володіння потрібно набагато частіше. 

Рівень ґрунтових вод - ще один важливий показник. Якщо на вашій ділянці він досить високий - це привід для засмучування, адже ґрунтові води зазвичай бувають застійними, а значить, недостатньо насичені киснем, тому, дібравшись занадто близько до коренів, провокують їхнє вимокання та гниття.

Погода диктує не тільки норми поливу, але й час, коли він виявиться найбільш корисним для рослин.

Зрозуміло, у спекотні дні поливати сад і город доводиться частіше і більше, але в жодному разі не робіть цього при яскравому сонці - крапельки води можуть перетворитися на крихітні лінзи і сильно обпалити рослини. У такі дні ідеальний час для водних процедур - ранній ранок (приблизно до 8 години) або вечір (після 17 години). Не варто сильно затягувати з вечірнім поливом: верхній шар ґрунту має підсохнути до заходу сонця, щоб не спровокувати сплеск грибних захворювань. У прохолодні та похмурі дні час поливу значення не має, а от кількість води можна обмежити.

Плодові дерева та кущі мають потребу в нечастому, але рясному поливі, вода має зволожити кореневмісний шар, глибина якого залежить від виду та сорту рослин. Ці рослини поливайте тільки в пристовбурні кола, відступивши від стовбура, щоб водний струмінь не потрапляв на кореневу шийку рослини.

Для цього фахівці рекомендують по периметрі проекції крони оточити дерево або кущ канавкою, у яку при поливі й направляють водний струмінь. Після поливу канавки варто загорнути.

Глибина, на яку варто промочити ґрунт при поливі залежить не тільки від сорту, виду рослини, але й від її віку.

Для молодих плодоносних рослин прийняті наступні норми: яблуні та груші - на 50-70 см, чорна смородина - на 40 см, аґрус - на 25 см.

Для дорослої вишні глибина поливу складає 40-50 см, для яблуні - 50-80 см.

Ягідні кущі поливайте в міру підсихання ґрунту, витрачаючи 1 -2 відра на кожний молодий кущ і 3-4 відра на дорослий. Важливо: коли плоди тільки набирають вагу, норму поливу варто збільшити, а під час їхнього дозрівання, навпроти, зменшити.

Садова суниця активно п'є воду практично протягом усього сезону. Глибина зволоження ґрунту на грядках з цією культурою складає 25-30 см.

Є свої переваги й у кожного з «городніх жителів».

Наприклад, огірки люблять теплий душ, де температура води має бути не нижче 22-25°С. Корені рослин розташовуються у верхньому шарі ґрунту, що дуже швидко сохне, навіть у вологу погоду, тому поливати огіркові грядки потрібно часто, в ідеалі - щодня. Оптимальна глибина зволоження - 15 см.

Гарбуз і кабачки теж дуже люблять теплу воду, полив має бути частим і рясним, особливо в період інтенсивного зростання стебел і листя, а потім і плодів. Витрата води – відро на кожну рослину.

Томати, перці, баклажани і картопля не виносять дощування. Поливайте їх теплою водою (21-23°С) і тільки під корінь, промочуючи ґрунт під кущами на глибину 30 см. Воду для картоплі варто лити не під корінь, а в борозенки між грядами. Коли після поливу верхній шар ґрунту підсохне, злегка замульчуйте його торфом або перегноєм.

Капуста обожнює прохолодний душ (18-20°С), поливати її потрібно раз на 3-4 дні, а в спеку і при формуванні качанів - через день, щоб ґрунт зволожився на 30-40 см. Тільки не переборщіть: при надлишку вологи рослина може занедужати.

Морква й буряк не бояться холодної води й обожнюють дощування, рекомендована глибина зволоження ґрунту для них - 25-30 см.

Корені цибулі та часнику розташовуються на глибині 10-15 см, ці рослини можна поливати раз на тиждень, оскільки зайва вода їм ні до чого.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5897 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс