Бругмансія - запашна цариця ночі
Важко повірити, що ця фантастично гарна й оригінальна ліана - близька родичка звичайного дурману. Зовні - нічого спільного. Квітки бругмансії великі, зовсім неповторної форми і з таким же незвичайним ароматом - не даремно їх називають «ангельські труби».
Квітує ліана густо - на одній рослині може розташовуватися до сотні квіток. Особливо приваблива бругмансія запашна. Її великі (25-50 см у довжину, до 17 см у діаметрі) квіти протягом доби змінюють забарвлення і... запах. Удень здається, що рослина прив'яла: квітки напівзакриті, запах ледве відчувається. Але вночі «ангельські труби» оживають! Квіти красуються у всій пишноті, запах сильний, яскравий і зовсім інший, чим удень!
Якщо бругмансію в контейнері виставити в саду, вона приверне бражників; ці метелики - прекрасні запильники. Ну а здивуванню гостей не буде межі.
Мінус у цієї чудової рослини лише один: усі її частини містять у невеликій кількості токсичні й галюциногенні речовини. Жувати бругмансію ви не будете (хоча деякі її квітки так сильно нагадують кремові трояндочки на тортах, що їх хочеться з'їсти), але якщо у вас маленькі діти, знайомство з царицею ночі краще відкласти.
Деякі фахівці рекомендують обрізати бругмансію на зиму і залишити до весни в темному приміщенні. Практичний досвід доводить, що це помилка. Зберегти надземну частину рослини в період спокою цілком можливо. Потрібно лише тримати квітку в прохолодному (не вище +10°С), але дуже світлому приміщенні. Засклена лоджія - ідеальний варіант. Ґрунт у горщику має бути майже сухим (майже, але не повністю!), а от вологість - чим вище, тим краще.
ПРАВИЛА ДОГЛЯДУ ЗА БРУГМАНСІЄЮ
В умовах клімату України ця теплолюбна рослина навряд чи приживеться в саду, а ось будинок, мабуть, можна прикрасити «ангельськими трубами». Тільки майте на увазі: це дуже велика діжкова рослина, якій доведеться виділити краще місце у вашій квартирі. Адже бругмансія любить простір, велику кількість світла, у т.ч. прямі сонячні промені.
У спекотні літні дні бругмансія не проти «погуляти» на балконі або терасі, а от для зимівлі віддає перевагу світлому, але прохолодному приміщенню.
Розмножують бругмансію живцями і насінням. Однак, щоб сходи з'явилися швидше, цілісність насінної оболонки перед посівом потрібно порушити.
Для оптимального розвитку дорослим бругмансіям потрібні діжки, обсягом не менше 10-15 літрів.
Усі бругмансії люблять яскраве світло, переважніше пряме сонце. У тіні рослина буде нарощувати листя, але квітувати не стане. Короткочасне зниження температури нижче +10°С не нанесе істотної шкоди рослині, але переважніше тримати її при температурі не нижче +15°С.
Ґрунт має бути повітропроникним - рекомендується додавання дрібного керамзиту, піску або іншого компонента, що розпушує.
Рослину можна формувати в штамб, бругмансії переносять навіть досить сильну обрізку, яку переважно виконувати наприкінці зими.
Підживлення - щотижневі в період росту (краще мінеральними добривами).
Бругмансії дуже вологолюбні, накопичують вологу у своїх злегка здеревілих стеблах. Під час росту необхідно рясно поливати рослини, не допускаючи, проте, застою води в піддоні, можна обприскувати.
Узимку полив скорочують, підтримуючи ґрунт злегка вологим. При першій же ознаці зниження пружності листя полийте рослину.
У перший рік життя молодим рослинам може знадобитися кількаразове пересадження протягом року в міру обплутування корінням земляної грудки.
Надалі бругмансії пересаджують щорічно навесні, з початком росту, або обходяться заміною частини старої землі. Для цього потрібно вийняти рослину з горщика й обережно розпушити земляну грудку виделкою, намагаючись видалити трохи старого ґрунту, не ушкодивши при цьому численних мичкуватих коренів.
Після цього занадто довгі товсті корені підрізають, зрізи присипають товченим вугіллям і саджають бругмансію в колишню ємкість, заповнивши порожнечі, що утворилися, свіжим ґрунтом. Для якнайшвидшої приживлюваності перший полив бажано провести з додаванням стимулятора коренеутворення («Кореневин», «Гетероауксин» і т.п.).
ХВОРОБИ І ШКІДНИКИ
Білокрилка, павутинний кліщ, сіра гниль. Тримайте рослини в чистоті, не змінюючи різко умови (стреси скорочують життя не тільки людям, але й квітам). Новопридбані екземпляри обов'язково поміщайте на карантин, і не на два-три дні, а на кілька тижнів. Якщо все-таки комахи проникли у вашу колекцію, не панікуйте. Якнайшвидше обробіть заражені рослини. Від сірої гнилі допомагає «Топаз», від білокрилки - «Актелік», від кліща - «Фітоверм», «Агравертин».
Листя жовтіє і обпадає на молодих соковитих пагонах. Недолік азотного живлення. Внесіть у ґрунт добриво, що містить азот.
На листях з'являються смужки, цятки, риски різної інтенсивності відтінку або світлі ділянки, листя деформується або кучерявиться. Рослина перестає рости, з'являється тенденція до виродження.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 8516 |
|
© Газета Домовик 2012-2023