Як приручити перекірливу орхідею

8 жовтня 2014

Орхідея - це одне з найбільших сімейств рослин, що за різними даними нараховує від 750 до 800 родів і майже 35 тисяч видів. А це - ні багато ні мало - десята частина всіх рослин на нашій планеті. Незважаючи на різницю кліматичних умов, у яких зростають орхідеї, механізми виживання у них практично однакові.

Орхідея «хабенарія».
Орхідея «хабенарія».

Так, переважна більшість орхідей - епіфіти, тобто рослини, усі частини яких знаходяться у повітрі. У зоні зростання вони займають весь вільний простір - у кроні дерев, на гілках, у місцях розгалуження й ущелинах товстих стовбурів, висять на ліанах. Хто хоч раз бував у країнах з тропічним кліматом, той ясно уявляє цю картину. Звисаючі корені таких орхідей виконують відразу кілька функцій - фіксують рослину на дереві, збирають вологу з повітря й фотосинтезують нарівні з листям.

Орхідеї не є паразитами, як багато хто подумає, дізнавшись, що вони живуть на деревах. Дерево вони використовують лише як місце перебування, свій будинок і, на відміну від паразитів, не наносять ніякої шкоди рослині, що дала їм притулок. 

Живлення орхідеї собі добувають самі, фотосинтезуючи всіма своїми частинами й очікуючи, коли повністю розкладеться різна падалиця (тобто давно опалі плоди та згниле листя, плоди або насіння), що заплуталося в їхніх коріннях. 

Але є такі орхідеї, які живуть у ґрунті. Це декоративно-листяні орхідеї, так звані дорогоцінні, і орхідеї помірних широт, які зимують у ґрунті у вигляді кореневища.

КОМФОРТ ДЛЯ ОРХІДЕЇ

Світло. Будь-яке підвіконня, позбавлене палючих променів у проміжку між 11 і 17 годинами. Для гарного росту орхідеї достатньо світлого підвіконня.

Ґрунт. У більшості випадків здрібнена кора. Деякі орхідеї вирощують взагалі без субстрату, у повітрі, а дорогоцінні орхідеї - у дуже пухкому ґрунті, що складається з торфу, моху-сфагнуму, кори, коренів папороті і деревного вугілля.

Вода. Орхідеї поливають методом занурення горщика у воду на 20-30 хвилин. Горщик з орхідеєю опускають на половину у воду в окремій глибокій ємкості. Після закінчення цього періоду горщику дають стекти і повертають на колишнє місце. Головним і найвірнішим індикатором того, що орхідею настав час поливати є сіре коріння. Корені орхідеї покриті товстим спеціальним шаром, що називається веламен. Коли він просочений вологою - він зеленого кольору. Як тільки веламен віддає всю вологу корінням - він стає сірим. Так що частоту поливів регулює саме цей шар на коріннях. Посірішав - настав час поливати, зазвичай цей період складає від 5 до 7 днів.

Температура. Для більшості орхідей прийнятна температура наших квартир і будинків. Заводячи нову орхідею, обов'язково дізнайтеся, у якій зоні вона зростає в природі. Це вам допоможе зрозуміти, чи потрібний їй період зі зниженням температури для закладення квіткових бруньок чи ні.

Вологість повітря. Про її показники варто турбуватися, якщо ви зважилися завести ванду, катлею, целогіну або інші рідкісні орхідеї. У всіх інших випадках обприскування є бажаним, але несуттєвим.

Горщик. Фаленопсиси вирощуються тільки в прозорих горщиках, які не ускладнюють процес фотосинтезу. Усі інші орхідеї можна вирощувати в непрозорих пластикових, глиняних або керамічних горщиках.

Живлення. Орхідеї живляться в основному за рахунок інтенсивного фотосинтезу. Але в кімнатних умовах правильне підживлення орхідей безпосередньо впливає на пишність і тривалість цвітіння. Їх удобрюють спеціальним добривом для орхідей у пропорції, зазначеній на упаковці, кожних 14-16 днів.

Розмноження. У кімнатних умовах орхідеї розмножуються тільки вегетативно - діленням кореневищ і живцюванням. Найбільш прийнятним способом є ділення дорослої рослини на частини з мінімум 3-4 пагонами. Фаленопсиси ростуть однією розеткою листя і майже не схильні до розростання. Лише зрідка на квітконосних стеблах утворюються маленькі нові рослини. Після того як у них відростуть 2-3 своїх корінця, маленький фаленопсис можна відокремити від материнської рослини і вирощувати як звичайну орхідею.

МІФИ ПРО ОРХІДЕЇ

1. Орхідеям потрібне дуже вологе повітря

Те, що в природних умовах вони зростають майже в тумані, не говорить про те, що без цього фактора орхідея буде почувати себе погано. Багато хто зараз здивується, але орхідея - це сукулентна рослина. Це говорить про те, що так само, як і кактуси, орхідеї накопичують у своїх органах воду та можуть обходитися без неї тривалий час. Завдяки своїй високій пристосовності, більшість орхідей, незважаючи на сухе повітря наших квартир, прекрасно себе в них почуває. І лише деякі, досить унікальні види, вимагають того, щоб їх вирощували в орхідаріумах з підвищеною вологістю.

2. В орхідеї вилазить коріння з горщика - їй тісно

Повторимося, що в природних умовах орхідеї просто висять на дереві, без найменшого клаптика землі. Те, що зверху вашого горщика з орхідеєю стирчить коріння, скоріше говорить про її здоров'я та добре розвинену кореневу систему. Така її природа, адже чим більший корінь у повітрі, тим більше орхідея зможе зібрати вологи з тумана або всотати під час зливи. Для всіх орхідей справедлива одна особливість - вони воліють рости в дуже тісних горщиках із субстратом на основі кори.

3. Орхідеї рідко розквітають повторно в домашніх умовах

У природі будь-яка рослина квітує у свій строк. Сигналом для цвітіння виступають певні, сформовані рік у рік, умови. Для орхідей такою умовою є сухий або прохолодний період. Якщо врахувати, що в будинку у нас завжди відносно постійна температура, то повторного цвітіння не відбувається через те, що орхідея не одержує від зовнішніх умов команду до цвітіння. Варто тільки влаштувати фаленопсису або дендробіуму місячне підсушування без краплі води, а цимбідіум охолодити на вулиці - орхідея моментально викидає квітконіжку.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5891 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс