14 пряних трав, які можна вирощувати вдома
У приміщенні ця зелень буде рости, звичайно, гірше, ніж на відкритому ґрунті, але однаково буде радувати вас урожаєм цілий рік.
1. БАЗИЛІК
Спробуйте сорт «Genovese», що має класичний смак, сорт «Siam Queen» для гострого смаку, сорт Lemon для додання стравам цитрусового смаку. У цій рослині містяться речовини, які допомагають знизити підвищений артеріальний тиск.
2. ЛАВРОВИЙ ЛИСТ
Вдома росте повільно, зате перетворюється на кущик, що легко піддається формуванню. Вживати у їжу можна дворічні листочки.
3. КЕРВЕЛЬ
У кервелю гострий, але летучий аромат, що нагадує естрагон і фенхель. Цю траву дуже люблять у Франції, її часто додають у букет гарні, подрібнюють і кладуть у свіжі салати. Зовні кервель нагадує петрушку, тільки трохи більший, а листя його розміром і кольором схоже скоріше на листя селери.
4. ЗЕЛЕНА ЦИБУЛЯ
Дуже просто отримати вигонкою зі звичайної цибулини.
5. КІНЗА
Її називають китайською петрушкою, добре висаджувати насінням. Після збору врожаю не відновлюється, тому краще відразу вирощувати в декількох горщиках. У кінзі є речовини, які стимулюють засвоєння глюкози. Страви з нею швидше насичують, так що десерт може і не знадобитися!
6. КРІП
Також краще сіяти відразу в декількох ємкостях. Кріп сприятливо діє на зниження кров'яного тиску, зміцнення судин, підвищення секреції шлункового соку.
7. МАЙОРАН
Майоран є «родичем» орегано. Але світлі сіро-зелені листики майорану відрізняються від материнки більш ніжним і солодкуватим смаком. Майоран додають у різні соуси, овочеві салати, супи, рибні та м'ясні страви, пудинги та у напої.
8. М'ЯТА
Вдома вирощують перцеву м'яту і мелісу. Це діуретик, що допомагає позбутися зайвої рідини, знижуючи навантаження на вашу «дренажну» систему. Головне, не захоплюватися - однієї чашки м'ятного чаю на день достатньо.
9. ОРЕГАНО
Материнка більше ніж усі інші трави має потребу в яскравому освітленні. Частіше зривайте листики, щоб стимулювати новий ріст. У цій рослині багато кариофілену, що має потужну протизапальну дію. Орегано допоможе впоратися з болем у м'язах після інтенсивного тренування.
10. ПЕТРУШКА
Можна саджати насінням, а можна виростити з кореня петрушки. Медики віддають саме петрушці перше місце за корисністю серед зелені. Ця кучерява жителька наших городів містить незліченну кількість багатств: вітаміни С, Е, групи В, провітамін А, мінерали (кальцій, магній, фосфор, калій, цинк, залізо, фтор, селен), а також ефірні олії, флавоноїди, глікозиди, інулін.
11. РОЗМАРИН
Не любить сухе повітря і росте повільно, зате аромат від нього чудовий. Корисний для мозку, тому що в цьому вічнозеленому чагарнику багато 1,8-цинеолу, що допомагає вам швидше міркувати і при цьому робити менше помилок.
12. ШАВЛІЯ
Шавлія лікарська - гарно відома рослина в народній медицині. Вона має виражені протизапальні, антимікробні, кровоспинні, загальзміцнювальні властивості, сприяє підвищенню секреторної активності травного тракту, виділенню шлункового соку, істотно зменшує потовиділення.
13. КМИН
За допомогою кмину лікують виразкову хворобу, усувають головний біль при гіпертонії, біль у кишечнику та шлунку.
14. ЧЕБРЕЦЬ
У невеликому пучку свіжого чебрецю (30 г) міститься третина добової дози вітаміну А, котрий необхідний, щоб добре бачити.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 10677 |
|
© Газета Домовик 2012-2023