Виростіть цукор на віконці
Те, що цукрозамінники шкідливі для організму майже більше самого цукру, ми чуємо і читаємо практично щодня. Але існують рослинні замінники цукру, які не тільки дають солодкість, але й приносять користь здоров'ю. Однією з таких рослин є стевія.
Трава стевія приблизно в 10-15 разів солодша звичайного цукру. За іншими даними, 1 г листя стевії у 25 разів солодше цукру. При цьому 40 г листя стевії містить усього 3,97 ккал.
У 1990 році в Китаї пройшов IX Всесвітній симпозіум щодо проблем цукрового діабету і довголіття, на якому було підтверджено, що стевія - одна з найцінніших рослин, котрі сприяють підвищенню захисних і адаптаційних можливостей людини, дозволяють вести активний спосіб життя до глибокої старості. Стевія була відзначена золотим призом.
Власне, листя стевії можна купити в наших аптеках і використовувати як підсолоджувач. Наприклад, 100 г листя стевії залити 1 літром окропу, настояти 1 добу в термосі, процідити й додавати в напої, тісто. Дехто додає і при варінні варення.
Зручні фіточаї стевії. Вони в пакетиках, і можна такий пакетик опустити у свій келих замість цукру.
Настої стевії дуже корисні для обличчя. Вони роблять шкіру еластичнішою, молодшою, перешкоджають утворенню зморшок, знищують бактерії, допомагають позбутися прищів і вугрів. Для цього потрібно вмиватися настоєм стевії зранку і ввечері.
Можна намочити в настої складену в кілька шарів марлю й накласти на обличчя на 20-30 хвилин. У міру висихання, марлю знову занурюють у настій.
Стевію можна купити, а можна виростити власноруч на дачі або вдома. Насіння на розсаду сіють наприкінці березня - початку квітня в горщики із земляною сумішшю з 1 частини перегною, 2 частин піску та невеликої кількості торфу, добре воложать і прикривають склом або плівкою. Ставлять у тепле місце.
Насіння стевії дрібне, тому при посіві його зручніше перемішати з крупним річковим піском. Заглиблювати насіння фахівці не радять.
Коли насіння зійде, скло знімають, а горщики або ящик з розсадою переносять на найясніше вікно.
Стевія теплолюбна. Їй необхідна температура не нижче 16-17°С. Вона так само дуже боїться протягів.
Після появи у розсади пари дійсних листків, її з грудочкою землі, пересаджують у ємкість більшого розміру. Ґрунтова суміш береться такого ж складу.
Стевія вимагає постійного поливу й обприскування. Підживлюють її 1 раз на тиждень магазинним комплексним добривом для квітів.
У відкритий ґрунт стевію висаджують, коли минуть усі ранкові заморозки і температура повітря прогріється до 17-18°С. Добре йде в ріст при 27-30°С. Фахівці рекомендують робити це в похмуру погоду або ввечері. Саджати потрібно на ділянці, захищеній від вітру та сильної спеки. Між молодими рослинами має бути відстань 35-40 см. Після посадки поливають теплою водою й досипають зверху в лунки сухої землі. Дехто висаджує стевію спочатку в теплицю.
Стевію потрібно регулярно поливати, поверхово рихлити й видаляти бур'яни, як тільки вони почнуть проростати. Підживлюють стевію 2 рази на місяць.
Зрізують стевію на початку цвітіння на висоті 5-6 см над землею й сушать у світлому, добре провітрюваному приміщенні, зв'язавши пучками і підвісивши або розсипавши на чистому папері.
У нас стевію вирощують, як однолітню рослину, тому що вона не переносить наші зими.
У природі стевія розмножується не тільки насінням, але й відділенням розеток листя або вкоріненням живців.
Для того щоб стевію вирощувати як багатолітник, фахівці радять викопувати її кореневище разом із грудкою землі й зберігати в дерев'яних ящиках або коробках, на дно яких насипаний шар землі 3-5 см. Зверху присипають вологою землею так, щоб над поверхнею залишалися тільки зрізані стебла, зберігати в підвалі або льосі.
Стевію можна вирощувати як кімнатну рослину, виростивши з насіння або пересадивши кореневище з дачної ділянки в серпні. Горщик не повинен бути глибоким, тому що коренева система стевії не проникає глибоко в ґрунт.
Поставити на найясніше вікно, яке виходить на південний, східний або південно-східний бік. Узимку не завадить підсвічування. Стевію потрібно обприскувати, поливати, як тільки земля стає сухою, поруч поставити ємкість з водою або розмістити поблизу акваріум.
Влітку стевію виносять на балкон або лоджію. У кімнатних умовах пагони обрізають на висоті 20-30 см, тоді рослина буде швидше рости і стане пишною. А найголовніше, під рукою завжди буде корисна солодкість.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 9322 |
|
© Газета Домовик 2012-2023