Ехмея - рослина-воїн

23 жовтня 2013

Екзотична ехмея схожа на воїна, який добре підготувався до бою: широке листя, що зростає з вировидної розетки та спрямоване вниз, густо покрите шипами, і навіть квітки захищені загостреними приквітниками.

Назва рослини «ехмея» має грецькі корені і перекладається як «наконечник списа» - вона дана за подібність загострених приквітників зі списом. Дивні за будовою суцвіття та квітки ехмеї залежно від виду мають різноманітне забарвлення - рожеві, коралові, червоно-золоті, червоні та блакитні.

Ехмея з сімейства бромелієвих має близько 180 видів, розповсюджених у Центральній і Південній Америці. Ехмеї - це багаторічні трав'янисті епіфіти з укороченим стеблом і великою розеткою жорсткого листя різноманітного забарвлення. Сидячі квітки красуються в компактних густих суцвіттях - мітелкових, головчастих або колосовидних. Ехмеї вирощують як у горщиках, так і в епіфітних кошиках, на корчах - використовують при створенні «епіфітних дерев».

У кімнатному квітництві культивуються як декоративно-листяні та красивоквітучі рослини наступні види ехмеї: 

• ехмея блискуча (Ае. fulgens) - невибагливий вид, його ременевидне листя зверху зелене, знизу червонясто-фіолетове. Квітує навесні - пухке суцвіття кистевидне; невеликі квітки червоні; 

• ехмея смугаста (Ае. fasciata) - у багатьох країнах цей вид є популярною промисловою культурою. Листя до 50 см довжиною і 5-6 см шириною, ясно-зелене з широкими поперечними біло-сріблистими смугами, часто рожеве. Суцвіття густі, нагадують шишку, із численними червонясто-рожевими приквітниками. Квітки довжиною 3 см спочатку блакитні, потім фіолетові або червоні.

У колекціях квіткарів зустрічаються також ехмея хвостата (Ae. сaudata), ехмея голостеблова (Ae. nudicaulis), ехмея Вейльбаха (Ae. weilbachii), ехмея приквітникова (Ae. bracteata) та інші. Виведена ехмея Фрідеріка без шипів на листях.

Ехмеї світлолюбні (але вимагають захисту від прямих сонячних променів) і теплолюбні - цілий рік потребують температуру не нижче 18°С. Полив виконується тільки м'якою водою - з квітня по жовтень земляна грудка в горщику повинна бути злегка вологою; з листопада по березень полив скорочується. Влітку у спекотні дні ехмея поливається в розетку листя, але вода в розетці не повинна знаходитися постійно - інакше буде гнити листя. До того ж у спеку ехмею потрібно часто обприскувати. Навесні та влітку 2 рази на місяць у воду для поливу ехмеї додається повне мінеральне добриво. 

Ехмея пересаджується раз на 2 роки в пухкий субстрат: корені папороті та сфагнум (3:1) або здрібнена кора з деревним вугіллям у рівних частинах.

Час цвітіння ехмеї - з травня по жовтень, кожна розетка квітує лише один раз. Суцвіття, що втратило декоративність, потрібно видалити, а розетки відцвілої ехмеї ще порадують - вони гарні і без цвітіння, до того ж через деякі проміжки часу біля їхньої основи з'являються "дитинки". Почекайте, поки молоді розетки досягнуть половини висоти материнської рослини (тоді вони швидше будуть рости самостійно), потім акуратно відокремлюйте та відсаджуйте їх в окремий горщик. Час цвітіння «дитинок» ехмеї після відсаджування залежить від їх розміру та правильного вирощування рослини. 

Якщо «дитинки» стали вже дуже великими, за ними правильно доглядають, але вони все-таки завзято не бажають квітувати - стимулюють їхнє цвітіння за допомогою етилену, виділюваного стиглими яблуками або цитрусовими. Етилен є гормоном, що сприяє утворенню квіток у бромелієвих. Поставте горщик з ехмеєю на два тижні в прозорий целофановий мішок, на дно якого покладіть кілька плодів і зав'яжіть мішок зверху для збереження аромату. Через чотири місяці після цієї процедури у ехмеї з'явиться квітка. Підгадайте, щоб початок цвітіння ехмеї припав на весну-літо. 

Крім вегетативного розмноження бічними пагонами, ехмеї розмножуються насінням.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 7029 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс