Османтус: квітка з чудовим ароматом

28 серпня 2013

Квіти - незмінні супутники нашого життя. Останнім часом все частіше любителів-квіткарів приваблюють квітки-екзоти, адже так хочеться виростити щось незвичайне на радість собі й близьким. Ось про одну таку екзотичну квітку - османтус запашний, сьогодні й піде мова.

Ця рослина поки мало знайома в нашій країні, а ось у Китаї її вирощують уже кілька тисяч років і цінують за чудовий аромат, красу й корисні властивості. Китайці називають рослину кінмокусією і вважають однією з найбільш улюблених квітів. За що ж на сході так люблять османтус?

По-перше, з квіткою пов'язано багато традицій і легенд. Вона є символом романтичної любові, і на Тайвані без османтуса не обходиться жодна весільна церемонія. Відповідно до звичаю, наречена повинна принести в родину чоловіка османтус і гранат, які виростила своїми руками. Османтус символізує любов і вірність, а гранат - мир і плідність. А разом такий дарунок означає, що молода дружина готова народити чоловікові здорових дітей і жити разом довго та щасливо.

Також ця квітка є символом китайського свята Місяця, що традиційно відзначається у вересні. Саме в цей час османтус починає рясно квітувати запашними білими або ясно-жовтими квітами. Під час свята китайські родини збираються в саду, їдять «місячні кекси», куди додаються квіти османтуса для аромату, і розповідають дітям казки про квітку й чарівних місячних жителів.  

Квітки османтуса додають і в чай. Китайський чай Гуй хуа ча - настій пелюстків османтуса запашного, має ніжний і ледве солодкуватий смак з ароматом абрикоса й персика. Також висушені квіти османтуса додають у якості віддушки в джеми, супи та навіть роблять з них лікери. У медицині відвар квітів османтуса використовують для лікування кашлю, компреси з відвару кори застосовують при лікуванні сильних нагноєнь - фурункулів. Унікальна дія ефірної олії османтуса на шкіру була описано ще тисячу років тому Авіценою у книзі «Канон лікарської науки». Вона виконує протизапальну, регенеруючу та імуностимулюючу дію на клітини шкіри. У косметиці олію османтуса використовують як засіб, що живить шкіру й волосся. А запах османтуса запашного добре знайомий аматорам дорогого парфума: він часто входить до складу парфумів, причому в ролі головної ноти в ароматі.

Османтус запашний (Osmanthus fragrans) відноситься до роду Османтусів і належить до сімейства Оливових (Oleaceae). Рід представлений 30 видами квітучих рослин, які в природі можна зустріти від Кавказу до Японії. Османтус запашний по-іншому називають ще чайною, або запашною оливою за кісточкові плоди, покриті щільною темно-синьою або пурпурною шкірочкою.

Зовнішній вигляд османтуса запашного дуже ефектний: він може бути сильним об'ємним вічнозеленим кущем або невеликим деревом. Листя у нього просте протилежне шкірясте, блискуче, зазубрене по краях. Квіти - маленькі з чотиридольними трубчастими віночками, зібрані в невеликі мітелки.

У природних умовах цвітіння османтуса починається у вересні-жовтні і триває до весни, але він починє квітувати лише тоді, коли температура повітря опускається до 20°С. Солодкий аромат квітів настільки сильний, що запах починаєш відчувати задовго до того, як побачиш саму квітку.

ДОГЛЯД І ВИРОЩУВАННЯ

Османтус запашний віддає перевагу слабокислому, добре дренованому ґрунту. У горщиках ґрунт складають з розрахунку: 2/3 родючої землі, 1/3 торфу й 30 г комплексного мінерального добрива на відро ґрунту.

Османтус запашний воліє рости на сонячному місці, але почуває себе комфортно й у півтіні. Удома горщик з квіткою краще розмістити на вікні південного боку. Влітку добре винести на балкон. Узимку він воліє рости в прохолодному приміщенні при температурі 10-14°С і гарному освітленні. Витримує зниження температури повітря до 0°С, сильних і тривалих заморозків не переживе.

Полив у період інтенсивного зростання - рясний, узимку, у прохолодних умовах - помірний, намагайтеся не допускати висихання земляної грудки.

Обрізка зазвичай не потрібна, тому що підстрижена рослина квітує менш рясно. 

Розмножують османтус запашний напівздеревілими або здеревілими живцями довжиною 10-15 см, які беруть у липні і вкорінюють у суміші торфу та піску (1:1) при температурі 20°С. Після утворення коренів рослини пересаджують у невеликі горщики. Османтус краще росте в ємкостях невеликого обсягу, тому пересаджують рослини не часто (за необхідністю навесні). Також рослину розмножують насінням, висіваючи його навесні в контейнери.

Якщо у вашому будинку оселиться ця незвичайна китайська квітка, то вона обов'язково принесе вам щастя і любов. А чашечка ароматного чаю з квітами османтуса зміцнить здоров'я та підніме настрій.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6702 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс