Як приготувати ґрунт для вирощування розсади

14 січня 2022

Дачникам добре відомо, що високий урожай залежить від багатьох факторів, але один з найважливіших – правильний ґрунт для вирощування розсади. Землю під розсаду можна знайти в магазині, а можна зробити й самостійно. Що краще?

Досвідчені городники воліють підготувати ґрунт своїми руками, щоб бути впевненими в її якості й заощадити сімейний бюджет. Сьогодні ми розглянемо основні нюанси як приготувати ґрунт для розсади в домашніх умовах.

Ґрунт повинен бути пухким й пористим. Це необхідно для накопичення вологи. Водночас, ґрунт повинен і пропускати вологу. Застій води в ґрунті приведе до його запліснявіння, і як наслідок до поганого врожаю або загибелі сіянців.

Щоб приготувати ґрунт для вирощування розсади, необхідно змішати такі компоненти:

- дернову землю – 2 частини;

- торф – 2 частини;

- пісок – 1 частина.

Кращі ґрунти для розсади виходять саме в співвідношенні 2:2:1 відповідно. Пухкий ґрунт також вийде, якщо замінити торф листяною землею або перегноєм. На 10 літрів готової суміші землі для посадки насіння овочевих і квіткових культур необхідно додати 200-300 г деревної золи. На етапі пророщення паростків не варто захоплюватися добривами. Добрива в великих кількостях можуть згубно відбитися на кореневій системі молодих рослин.

Увага! Коректуючи пропорції торфу й землі, можна добитися більш легкого або важкого ґрунту. Легкий і середній ґрунт використовується для молоденьких рослин, у яких ще не зміцніла коренева система. Для підрослих сіянців, з розвиненим корінням, використовують більш важкий ґрунт.

ЯКІ КОМПОНЕНТИ ШКОДЯТЬ ҐРУНТУ ПІД РОЗСАДУ?

Де брати землю під розсаду? Вибирайте місце подалі від міста. Найкращий ґрунт – лісова або паркова. Дивіться, щоб у ній не було:

- Насіння бур’янистої трави, тому що вони проростуть також і почнуть поглинати корисні речовини із ґрунту.

- Токсичних речовин, тому не беріть ґрунт із небезпечних зон, таких як аеродроми, залізничні колії, автомагістралі, у якій утримується велика кількість небезпечних речовин. Наявність токсинів позначиться на якості й безпеці паростків.

- Складових, що активно розкладаються, – при потраплянні їх у нашу ґрунтову суміш, вони можуть вступити в реакцію з органічними добривами. Така реакція виділяє тепло, що у свою чергу призведе до загибелі кореневої системи.

- Глини, тому що вона знижує якість підготовленої суміші, роблячи її непридатною для вирощуваня розсади.

СПОСОБИ ЗНЕЗАРАЖУВАННЯ ҐРУНТУ

Підготовка землі для розсади обов’язково включає її знезаражування. Запобігти розвитку всіляких захворювань і не допустити розмноження мікроорганізмів допоможе просочення ґрунту для вирощування розсади розчином марганцівки. Для цього 3 г марганцю необхідно розвести в 10 л води.

Що робити, якщо в будинку немає перманганату калію? Є й інші способи підготувати землю для розсади:

Знезаражування можна провести за допомогою духової шафи або Свч-печі.

Ще одним діючим способом є пропарювання. Для цього необхідно ґрунт пересипати в тканинну оболонку й помістити його в закриту ємність.

Ефективним є й проморожування. Для цього заготовлений лісовий ґрунт можна залишити на вулиці на всю зиму. За 20-30 днів до планованого висадження насіння, його відігрівають і додають відсутні компоненти.

Легкий повітряний ґрунт забезпечує безперешкодне проникнення вологи й кисню до кореневої системи, а це відповідно успішний розвиток і зміцнення молодої кореневої системи рослин. Для підвищення пухкості й пористості ґрунту, до нього підмішують вермикуліт, перліт, тирсу або пісок.

Для успішного розвитку кореневої системи підготовлений ґрунт для розсади необхідно мінералізувати. Із цим завданням добре справляється деревне вугілля й перегній. Також можна використовувати готове комплексне добриво. Ще однією корисною добавкою є перемелена яєчна шкарлупа.

Додаючи мінеральні добрива, головне не перестаратися, щоб не одержати зворотний ефект, тому додавати їх необхідно рівномірно по всьому ґрунту й у невеликих кількостях.

Бажаючи одержати гарний урожай, варто поставитися уважно до кожного етапу підготовки ґрунту для розсади:

- Засипання ґрунту в ящики або інші ємності має свої особливості. Для початку необхідно зробити дренаж. Добре для цього підійдуть мохи або пісок.

- Далі ящики, горщики, склянки, торф’яні горщики заповнюються сумішшю. Він повинен бути засипаний рівномірно, практично до країв.

- Добриво необхідно додавати невеликими порціями, рівномірно розподіляючи по поверхні ґрунту, після чого ретельно його перемішувати.

- Під час додавання сухих добрив ґрунтова суміш повинна бути вологою. Ідеальна вологість – відсутність виділення води при стисканні.

Важливо! Підтримувати необхідну температуру в квартирі не завжди можливо. Саме із цієї причини поливати пророслі насіння необхідно дуже обмежено. Інакше рослини будуть витягуватися у висоту, а коренева система не буде розвиненою на достатньому рівні перед висадженням у відкритий ґрунт. Забезпечити рівномірну вологість ґрунту можна при використанні гранул гідрогелю, які додаються безпосередньо в ґрунт.

Дотримання основних вимог до підготовки ґрунту для вирощування розсади в домашніх умовах дає гарантію гарного врожаю, але не варто забувати, що ґрунтова суміш для окремих культур може трохи відрізнятися від основного складу. Зверніть на це увагу!

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2922 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс