Хвороби цибулі в період зберігання

25 грудня 2021

Цибуля ріпчаста – одна з найцінніших і розповсюджених овочевих культур. Вона здатна зберігати високі смакові й товарні якості протягом тривалого періоду зберігання.

Найголовніша цінність цибулі – це високий уміст у ній вуглеводів (4-16 %) та з’єднань оксидів азоту (1-4 %). Утримуються в ній амінокислоти, вітаміни групи В, С, РР і мінерали (1% золи, що містить калій, кальцій, фосфор, натрій і інші елементи). А сік ріпчастої цибулі – це природний антибіотик, який оберігає від застуд. Фітонциди поборють віруси ангіни й зміцнять верхні дихальні шляхи. При авітамінозі цибуля дуже корисна, вона здатна задовольнити потребу людського організму у вітаміні С, який сприяє підвищенню імунітету.

Незважаючи на те, що цибуля є фітонцидною рослиною, здатною відлякувати й убивати багато мікробів і бактерій, щорічно багато городників зустрічаються з однією й тою ж проблемою – втратами товару при зберіганні. Найчастіше це відбувається через хвороби в період дозрівання й збирання врожаю. Щоб уникнути такого розвитку подій, важливо знати хвороби, яких найчастіше зазнає цей овоч під час зберігання, а також взяти на озброєння методи боротьби з ними.

ШИЙКОВА ГНИЛИЗНА

Найпоширеніше захворювання ріпчастої цибулі. Викликається паразитним грибом роду Botrytis. Проявляється на рослинах наприкінці вегетаційного періоду й під час зберігання. Розвиток його починається ще в полі. Зараження відбувається головним чином при збиранні. Під час дозрівання цибулі, коли листи його полягають, гриб проникає в шийку цибулини. Уражається в першу чергу переспіла цибулина, що має ушкодження (механічні або нанесені комахам). При зберіганні захворювання проявляється у вигляді сірих плям, що виникають найчастіше біля шийки цибулини. Тканини її розм’якшуються, стають водянистими, з буруватим фарбуванням. Такі цибулини через 1-2 місяця повністю згнивають.

У період зберігання гнилизна поширюється від хворих цибулин до здорових. У цьому випадку ураження починається з денця або збоку. Захворювання поширюється особливо швидко при підвищеній вологості повітря й температурі 15-20°С.

Заходи боротьби. Необхідно підбирати стійкі до захворювання сорти. Рання посадка й посів, а також своєчасне збирання добре доспілої цибулі (при обрізці залишати шийку довжиною не менш 3-5 см - йому тільки на користь). Зібравши врожай, цибулини необхідно належним чином просушити або навіть знезаразити термічно, тобто прогріти перед закладкою на зберігання при температурі 40–45°С протягом 8 годин.

СІРА ГНИЛИЗНА

Збудник її – паразитарний гриб роду Botrytis. На ріпчастій цибулі вона відмічається в період росту й при зберіганні. Під час зберігання сіра гнилизна проявляється у вигляді мокнучих плям, що покриваються потім сірим пухнатим нальотом грибниці. Захворювання розбудовується на бічних частинах цибулин у місцях ушкодження комахами або механічних травм. Інфекція передається при зіткненні під час перебирання. При зберіганні часто спостерігається вторинне перезараження сусідніх цибулин. При цьому інфекція проникає на здорові цибулини через денце. Сприяє перезараженню ранній вихід цибулин зі стану спокою за умови підвищення в сховищі температури й вологості, хоча для розвитку хвороби оптимальною є температура 20°С. Але цей процес може тривати й при температурі 3-4°С, припиняється він лише при 0°С.

Заходи боротьби такі ж, як і із шийковою гнилизною.

ФУЗАРІОЗ

Або гнилизна денця цибулин проявляється у вигляді темно-коричневих смужок на листах. Згодом смужки зливаються, у результаті чого листя здобуває темне забарвлення. На їхніх піхвах, що утворюють неправильне стебло, з’являється рожевий наліт – спори гриба, які зазвичай заражають цибулину з денця. На денці утворюється рясна біла або ледве рожева грибниця й щільні рожеві подушечки спороношення. Гриб проникає в кореневу систему, коріння рожевіють, загнивають і відмирають. Фузаріозна гнилизна денця розбудовується частіше в роки, коли дозрівання цибулин відбувається при високій температурі ґрунту. Гнилизна розбудовується на заражених цибулинах і при високій температурі зберігання.

Заходи боротьби. Насамперед потрібно використовувати здоровий посадковий матеріал, у період вегетації видаляти із грядки рослини з ознаками захворювання, знищувати післязбиральні залишки й дотримувати режиму зберігання.

БАКТЕРІАЛЬНА ГНИЛИЗНА

Викликається фітопатогенними бактеріями. Захворювання починається, як правило, ще в полі, але масового розвитку досягає в період зберігання ріпчастої цибулі.

Ознаки хвороби, особливо на початку розвитку, видні тільки на поздовжньому розрізі цибулини. Під здоровими зовнішніми лусочками виявляється шар з однієї-двох розм’якшених  лусочок. Через 2-3 місяця цибулина розм’якшується й видає неприємний запах.

Причинами ураження мокрою бактеріальною гнилизною можуть бути сонячні опіки тканин, ушкодження їх у період збирання. Різка зміна погодних умов при дозріванні, у результаті чого відбувається швидке засихання зелених листів, що також приводить до захворювання бактеріозом. Зберігання цибулі в теплих і вологих умовах підсилює розвиток гнилизни й може привести до повторного поширення інфекції. Протягом вегетації основними переносниками бактерій можуть бути цибульна муха, цибульна дзюрчалка, нематода й ін. Інфекція зберігається в ґрунті й в уражених цибулинах на рослинних залишках.

Заходи боротьби. Дотримання сівозміни, повернення цибулі на колишнє місця через 3-5 років. Правильне збирання, сушіння й зберігання цибулин. Проведення захисних заходів від шкідників. Збір і знищення рослинних залишків. Протравляння цибулі-сівка й цибулі-матки на насіння 1%-м розчином мідного купоросу (10 г на 10 л води) шляхом занурення в розчин на 15-20 хвилин.

ЧОРНА ЦВІЛЬ ЦИБУЛІ

Збудником хвороби є гриб Aspergillusnigertiegh. Найбільше під час зберігання вражає цибулю, значно менше часник. Розвитку хвороби в сховищах сприяє недостатня вентиляція й високі температури. При сильному ураженні цибулини розм’якшуються, між лусочками утворюється чорна порошкова маса, що представляє собою комбінацію дрібних кулястих спор збудника. 

Під час зберігання чорною цвіллю в першу чергу уражаються цибулини, що недостатньо доспіли, погано просушені. При сприятливих для хвороби умовах інфекція здатна поширюватися як прямим контактом, так і спорами. Продукція, яка закладається на тривале зберігання, швидко втрачає товарні якості.

Заходи боротьби. Для обмеження розвитку хвороби цибулини слід зберігати в прохолодних і сухих умовах. Під час збору врожаю й сортування необхідно уникати механічних ушкоджень цибулин.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3640 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс