Білокачанна капуста: як зберегти до весни
Багато городників спочатку працьовито вирощують на дачах різні культури, а потім задаються питанням: «Де зберегти врожай, на який було витрачено стільки часу й сил?» При бажанні можна організувати зимівлю білокачанної капусти в домашніх умовах, але й для зберігання в підсобних приміщеннях є свої хитрості.
Білокачанна капуста має відносно довгий строк зберігання в порівнянні з іншими фруктами й овочами. І ви можете ужити нескладних заходів, щоб ще більше продовжити її строк зберігання, наприклад, до весни.
ЯК ВИБРАТИ КАПУСТУ ДЛЯ ЗБЕРІГАННЯ
У першу чергу зберігання капусти починається на городі (або в продуктовому магазині). Незалежно від сорту для довгого зберігання відберіть самі тугі, наповнені й важкі качани, у яких листи щільно прилягають до качана. Чим щільніше прикріплені листи, тим менше місця для влучення повітря й краще лежкість. Для зберігання слід уникати капусти з будь-якими ознаками плям, зів’янення або знебарвлення, оскільки все це може прискорити старіння або хвороби.
ПІДГОТОВКА КАПУСТИ ДО ЗБЕРІГАННЯ
Правильне зберігання сповільнює процес подиху капусти. Чим активніше капуста дихає, тим швидше вона в’яне й починає псуватися. Виконуйте наведені нижче поради, щоб успішно зберігати капусту взимку:
Залишіть усі листи на качані. Зовнішні листи качана захищають внутрішні й більш ніжні листи, особливо допомагаючи втримувати вологу.
Не мийте капусту, поки не будете готові до вживання. Протріть сухою ганчіркою сильні забруднення.
Дбайливо поводьтеся з капустою. Якщо ви використовуєте тільки частину качана, щільно загорніть частину, що залишилася, й покладете в холодильник.
Якщо ушкодження качана замічене на самому початку, шар уражених гниттям листів акуратно вилучіть, загорніть качан у поліетиленову плівку й зберігайте окремо. Використовуйте в першу чергу.
Постарайтеся звести до мінімуму утворення забитих місць на качанах. Будь-яке ушкодження клітин приводить до більш швидкого зів’янення.
Урожай, зібраний після першого заморозку, зберігається довше й краще. Пояснюється це просто: при низькій температурі капуста перестає «дихати», начебто додатково зберігає себе. А от городина, зібрана до настання заморозку, при температурі +6...+7°С, полежить набагато менше.
ОПТИМАЛЬНИЙ РЕЖИМ ЗБЕРІГАННЯ КАПУСТИ
Ніякі хитрування не допоможуть зберегти капусту на зиму, якщо не дотримується підходяща для цього температура. Капуста не любить жару й холод. Припустима температура зберігання капусти на зиму - від +0 до +5°С. Ідеальна температура - від +0 до +2°С.
При температурі нижче 0°С качани промерзнуть і почнуть гнити. При температурі вище +5°С капуста зів’яне й запустить процес розпаду. Самий ненадійний і недбалий спосіб зберігання капусти — у квартирі при кімнатній температурі.
ЯК ЗБЕРІГАТИ КАПУСТУ В ПРИВАТНОМУ БУДИНКУ
Приватний будинок дає більше можливостей зберігати капусту у свіжому виді всю зиму, чим квартира. Якщо є підпілля, усілякі прибудови, гаражі, сараї і т.д., ви щасливчик. Такі приміщення ідеальні для зберігання в них багатого врожаю, у тому числі капусти. Температура повинна бути не вище +10°С.
СПОСОБИ ЗБЕРІГАННЯ КАПУСТИ ДО ВЕСНИ
У коробках
Цей спосіб найбільш простий для зберігання в льосі, але не самий удалий по ефективності. Очищена капуста складається в великі ящики із продухами. Ящики закривати кришкою не потрібно. Їх ставлять на невелику підставку, але не на підлогу.
На стійках і стелажах
Метод аналогічний зберіганню в ящиках і піддонах, тільки дешевше. Підготовлені качани укладають на стійки качаном униз і періодично перевіряють схоронність урожаю. Якщо полки заповнені іншими овочами, такими як морква або картопля, зберігайте їх на підлозі в шарі соломи або газет або повісьте капусту качаном униз на мотузці до стелі.
При штабелюванні на стелажі необхідно стежити за тим, щоб качани добре провітрювалися, інакше не уникнути гниття й цвілі. Відстань між дошками або рейками на полках має бути близько 5 см для гарного повітрообміну. Деревина стелажа також повинна бути добре просушена, очищена й оброблена, щоб уникнути зараження качанів цвіллю й гнилизною.
У поліетиленових мішках
Капусту можна зберігати в великих мішках. Такий спосіб зберігання підійде, якщо льох зовсім маленький чи немає стелажів. Для цього кожний качан обертають папером і складають один на іншій. Не потрібно зв’язувати верх пакета, його краще залишити відкритим. Залежно від розміру мішка в ньому поміщається до 5 качанів.
У крафтовому паперові
Для цього методу вам потрібно підготувати багато паперу. Тільки не зберігайте городину у газетах, у фарбі використовується свинець. Ця речовина шкідлива для здоров’я людини, тому для першого шару необхідно використовувати крафтовий папір.
Кожний качан загорніть у кілька шарів. Це дасть можливість качанам не торкатися один одного, забезпечить теплоізоляцію, захист від підвищеної вологості й легкого контакту. Загорнені качани складають у мішки й зберігають у підвалі.
У харчовій плівці
Найефективніший метод зберігання - це використання харчової плівки. Вибираючи харчову плівку для обгортання капусти, слід придбати рулон шириною 350-450 мм. Городину загортають в 3-4 шари плівки, щільно розгладжуючи, щоб не залишилося порожнеч. Обгорнені в плівку качани розкладіть по ящиках або пакетах. Переваги такого способу зберігання овочів - чистота, гігієнічність і гарна вологостійкість. Завдяки харчовій плівці капусту можна зберігати до весни. Якщо ви помітили конденсат, зніміть плівку з качанів, просушите поверхню, щоб на листах не залишилося вологи, і знову оберніть їх.
У харчовій плівці капусту можна зберігати як підвішеною до стелі, так і в ящиках або на полках.
Під стелею
Це один з найефективніших способів зберігання, тільки не обрізайте коріння. Необхідно прибити під стелю льоху товсту дерев’яну дошку на відстані не менш 30 см від стіни. З боків дошки на однаковій відстані забиваються великі цвяхи.
Один край мотузки прив’язують до ніжки капусти, а другий - до цвяха. Такий спосіб зберігання капусти ефективний, тому що кожна голівка не торкається іншої, вони добре провітрюються, а будь-які ушкодження або ознаки гниття помітні відразу. Головний недолік цього методу - під стелею льоху можна розмістити не так багато качанів.
У ямі на грядці
Якщо підвал або льох відсутній, то капусту можна зберігати прямо на грядці — у землянці. Для цього викопується яма глибиною 1 метр, дно якої встеляють соломою. У яму складають городину качанами нагору. Зверху засипають землею, сіном, соломою, рослинними залишками. Деякі городники пересипають качани порошком крейди для додаткового захисту від вологи.
ОСОБЛИВОСТІ ЗБЕРІГАННЯ КАПУСТИ У КВАРТИРІ
При кімнатній температурі капуста збережеться не більш тижня. Але якщо у вас є утеплений балкон, це міняє справу, там капуста шикарно пролежить близько 4 місяців. Качани можна зберігати на утепленому балконі по тому ж принципу, що й у підвалі, на полках або в ящиках. Необхідно уважно стежити за температурним режимом, не допускати підвищення або зниження температури до критичних оцінок. При температурі вище + 6°С капуста почне втрачати вологу й стрімко сохнути.
Оптимальна температура зберігання капусти в приміщенні - +2...+3°С та підвищеній вологості. При температурі нижче -2°C капуста на балконі замерзає. Якщо на вашому балконі не так волого, як у підвалі або льосі, виберіть такі методи зберігання, які не дозволяють листам висихати. Наприклад, можна обернути качани харчовою плівкою, папером.
Якщо залишити довгі стебла, то капусту можна застромити в цебра або ящики, наповнені піском або торфом. Качани не повинні торкатися один з одним. Також періодично оглядайте городину, щоб вчасно обрізати зіпсовані листи.
ЯК ДОВІДАТИСЯ, ЧИ ЗІПСУВАЛАСЯ КАПУСТА
Це один з рідких випадків, коли корисний нюхальний тест. Капусту з неприємним запахом слід відразу викинути.
Ви також зможете визначити, чи зіпсувалася капуста, якщо її листи стали м’якими й знебарвленими. Найкраще послатися на старе прислів’я грибників: «Якщо сумніваєтеся, викиньте».
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3852 |
|
© Газета Домовик 2012-2023