Вирощування гарбуза: На що звернути увагу
Вирощування гарбуза вважається легкою справою. Гарбуз - це ж найневибагливіший овоч на світі, хіба тут потрібна спеціальна агротехніка? Однак багато хто намагається вирощувати гарбуз і кидає цю справу, тому що плодів виростає мало або вони несолодкі або погано зберігаються, незважаючи на життєстверджуючі написи на пакетиках з насінням.
У гарбуза, як і у будь-якої іншої рослини, є свої секрети. Як виростити солодкий гарбуз? Чому гарбуз погано зберігається і чи можна цього уникнути? Тут стане в нагоді знання деяких хитрощів і тонкощів.
Ви чули про насіння гарбуза, що знайшли археологи при розкопках? Їм було 850 років і вони зійшли. Для гарбуза (як власне і для огірків, і для кабачків) працює правило - чим старіше насіння, тим імовірніше висока врожайність. Добре, коли у вашої бабусі в комірчині зберігаються запаси старого насіння. Якщо ж насіння свіже або покупне, доведеться схитрувати і штучно його зістарити. У цьому нам допоможе прогрівання. Наприклад, можна закутати насіння в темну ганчірку і годин п’ять або шість витримати на сонці. Або в хорошій духовці з регулятором температури: півгодини потримати при 20°С, годинку - при 30°С, потім ще годинку при 40°С і, нарешті, пару годин при 50°С. Після підігріву насіння загортаємо в марлю і опускаємо в воду (або зольний розчин), температура якого 25°С, на 12 годин, щоб насіння набрякло. А потім на два дні відправляємо набрякле насіння в холодильник. Прогрівання і загартовування одночасно дають приголомшливий ефект!
МІСЦЕ І ҐРУНТ
Гарбуз дуже любить тепло і сонячне світло. По можливості для грядки вибираємо найсвітліше місце. Але якщо такого немає, брак світла можна компенсувати утепленням коренів.
Тут всі методи гарні, вибираємо на свій розсуд: тепла грядка, посадка на компостну купу, мульчування (відмінно працює мульчування чорною або прозорою плівкою, гній або курячий послід в якості нижнього шару в лунці, булижники на грядці (вдень вони накопичують тепло, а в нічні годинник віддають його в ґрунт), посадка в траншею. до речі, траншея гарна ще й тим, що вирішує проблему дренажу.
Траншею копають ранньою весною. Вона повинна бути 50 сантиметрів завширшки, 35-40 сантиметрів в глибину. Потім її забивають порубаними гілками, сухою травою, торішнім листям. Туди ж можна додати гній, якщо він є. Вся ця суміш рясно проливається водою, в яку при бажанні можна додати ЕМ-препарати. Зверху траншею засипають ґрунтом, що був вийнятий з неї ж. Гілки в траншеї забезпечують хороший дренаж, трава, листя і гній дають і тепло, і харчування. На такій грядці гарбуз можна не поливати і не підгодовувати.
ПОЛИВ ГАРБУЗА
Мабуть, саме найважливіше питання в агротехніці гарбуза: поливати або не поливати? Звичайно, відповідь здебільшого залежить від погоди, але, як показує практика, краще все-таки недолити, ніж перелити. Загальне правило таке: якщо вже поливати, то рідко, але рясно - 1-2 відра під корінь. Не варто поливати гарбуз під час цвітіння (пилок важчає від вологи, що ускладнює запилення), не варто поливати гарбуз, поки плоди менші, ніж кулак (все піде в буйний ріст листя), не варто поливати гарбуз, коли плоди вже дозріли або близькі до того (гарбуз не набере достатньо цукру і буде несолодким). Виходить, що полив потрібен тільки в початковий період росту рослини і в період росту плодів.
ПРИЩИПУВАННЯ БАТОГІВ
Одна рослина гарбуза утворює 2-3 плоди. При належній підготовці насіння і гарній погоді - до 7. Зрозуміло, що чим більше кількість, тим менше розмір. Якщо хочете великий гарбуз, залишайте один плід на рослину. Щоб все зав’язалися плоди встигли дозріти, батоги гарбуза обов’язково потрібно прищипувати. Як це робиться? Як тільки батіг виросте більше ніж півтора метра, після кожного плода, що зав’язався, відраховуємо по 4-6 листків і укорочуємо батіг, видаляючи точку росту. Після цієї процедури всі сили рослини будуть спрямовані на дозрівання плодів. Бо гарбуз обов’язково повинен визріти, інакше він не пролежить до весни, а почне гнити. Тільки пізньостиглі гарбузи можна збирати недозрілими, але потім два тижні їх краще витримати в теплому сухому приміщенні для дозрівання.
Практичніше за все посадити багато кущів по різному: щось ізольовано, щось в гнізді по два, на одних залишити по дві зав’язі, на інших - по одній. Зручно створити одну велику купу з органіки і по краях (по периметру) насадити насіння гарбуза, по одному, на відстані приблизно 60-70 см, щоб розбіглися в різні боки. І за ґрунтом навколо купи обов’язково доглядати, чим ширше кільце чистої землі, тим краще.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2357 |
|
© Газета Домовик 2012-2023