Приручення дикої землі
Зараз усе більше городян купують сільські будинки з великими ділянками. Можливо, людям просто набридло купувати «пластмасові» помідори й «милоподібну» картоплю – хочеться виростити своє, справжнє. Як обробити запущену ділянку в один сезон і одержати врожай хоча б з однієї сотки?
Багато хто зараз схиляються до того, щоб не орати механікою нову ділянку. Це не прискорить розробку цілини й одержання врожаю на невеликій площі. Адже після оранки доведеться робити культивацію, а потім однаково згрібати бур’яни, розмічати грядки, вирівнювати їх, робити борозни й лунки.
Можна відразу почати з ручних робіт: скільки освоїте, стільки й засієте, не женіться за рекордами. Завдання ставиться по-іншому – створити город, чистий від бур’янів і шкідників. Створити родючий ґрунт із пухкою структурою. Саме структура була на першому плані, тому що родючість нікуди не дінеться – судячи з буйної бур’янистої рослинності, ґрунт багатий. Але його необхідно «струснути» і провітрити як ковдру, що залежалася.
СИСТЕМА СТРУКТУРИ
Виходячи з досвіду «запеклих» садівників, застосуйте метод суцільного мульчування.
Це первинна обробка ділянки: улітку викосити одну сотку й відразу замульчувати свіжою травою й сіном. До вересня під мульчею залишаються тільки довгі вибілені кульбаби без квіток. Вони легко висмикуються при згрібанні мульчі. Другий етап – осіннє перекопування ділянки з оборотом шару й розбивкою грудок. При цьому шаткуються не тільки залишки кореневищ, але й великі підземні шкідники. Уцілілі хрущі підуть до весни на окраїну, де ще є для них корм. Там, де немає бур’янів, – не буде й шкідників.
Навесні на недоторканому місці можна спорудити кілька листкових гряд. Органіки для цього достатньо: розчищаючи ділянку, заготовте й сіно з молодої трави, і солом’яні залишки від торішніх полеглих трав. До речі, це чудовий матеріал для поліпшення структури ґрунту. Якщо зашпаровувати в ґрунт свіжу, соковиту траву, вона створює вологість і швидко перегниває, додаючи азот. Суха – переробляється повільніше й довше служить у якості розпушувача. Буває, що на ділянці багато сухих стебел бур’янів і всі вони в прілому кшталті пішли на прошарок високих гряд. На товстих листкових грядах можна посадити томати, огірки, перці, гарбузи й квасолю.
На тих грядах, що були влаштовані восени, після повторного (весняного) перекопування посійте коренеплоди – моркву, пастернак, буряк, брукву й цибулю-чорнушку. За ними буде досить легко доглядати, адже великих бур’янів на обробленій сотці не було, а дрібні, що проростають із насіння, знищувалися простим рухом сапки.
Структуру треба підтримувати постійно, і із цією метою після збирання овочів відразу зашпаровуйте в грядку відходи: бадилля, листя, стебла. Добре б заготовити сіно на майбутній сезон – мульчувати міжряддя, набивати листкові грядки.
Під картоплю копати треба неглибоко, потім робляться зиґзаґом лунки, розкласти бульби, що проросли, й засипати їх компостом, який закладався в перше літо. Тобто, гарна структура буде тільки над бульбами, цього достатньо для росту гнізда. Після сходів рихлять землю між кущами. Можна не підсапувати картоплю, коли саджаєте на грядах.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2504 |
|
© Газета Домовик 2012-2023