Вирощування розсади капусти: прості хитрості великого врожаю

30 квітня 2021

Однією із самих популярних овочевих культур є капуста. Вирощувати цю рослину почали ще прадавні народи Рима, Єгипту й Греції. Уперше на наші землі овоч був завезений з Європи в часи Київської Русі, після чого став одним з улюблених продуктів, яким і залишається донині.

У їжу використовують кілька популярних підвидів капусти: білокачанна, кольорова, пекінська, кольрабі, брюссельська.

У наші дні найбільшою популярністю користується білокачанна капуста. Вона відмінно поєднує адаптацію до наших кліматичних умов з легкістю вирощування й високою поживною цінністю. Вона містить дуже велику кількість вітаміну С, а також солі калію, кальцію, магнію й заліза. Крім того, вона багата вітамінами B1, B2, B6, E, H, K, U і фітонцидами. Капустяний сік має бактерицидні й противірусні властивості. Він призначений для полегшення симптомів ревматичних болів і для лікування виразок шлунка (тут також допомагає вітамін U). Тому цілющі властивості білокачанної капусти є безцінними.

Білокачанна капуста дворічна рослина, яка в перший рік створює качан з великими спіральними листами, так звана голівка, яка є їстівною частиною. На другому році капуста утворює насіння й плодові пагони. Це типовий овоч помірного клімату, який буде витримувати температури й до -5°C, але найкраще він росте в діапазоні 15-18°C. При температурах, що перевищують 30°C уповільнюється утворення голівок.

Капуста вимагає великої кількості опадів (вище 600 мм) і високої вологості. Тому капуста завжди вимагає належного зрошення. Це не стосується ранніх сортів, які використовують воду, що залишилася навесні, у ґрунті. Найбільші вимоги до води в капусти — у період зав’язування качана.

Білокачанна капуста віддає перевагу глинистим ґрунтам, але добре росте на чорноземах і суглинках. Не вирощуйте її на занадто важких ґрунтах, тому що ви не одержите голівок правильного розміру й форми, у той же час легкі піщані ґрунти занадто сухі для капусти й вода випаровується занадто швидко.

Капусту не можна вирощувати на тому самому місці більш 4 років. Вона добре росте після конюшини, картоплі, огірків і селери. У білокачанної капусти найбільші харчові потреби в мікроелементах із усіх овочів. Капуста дуже страждає від дефіциту магнію, тому особливу увагу слід приділяти формі й кількості використовуваного магнієвого добрива.

ЯК ПРАВИЛЬНО ВИРОСТИТИ РОЗСАДУ КАПУСТИ

Сорти капусти ростуть від ста до ста двадцяти днів. Традиційно для прискорення врожаю використовують посадку капусти розсадою. Для висадження у відкритий ґрунт розсада капусти повинна бути віком від сорока п’яти до п’ятдесяти днів.

Вибирайте насіння капусти для посадки по сорту й передбачуваному часу схожості. Рання капуста призначена для вживання в сирому виді, середньостигла — для заготовок і консервації, а пізні сорти відмінно зберігаються протягом усієї зими.

Якість урожаю багато в чому залежить від стану насіння. Попередньо занурте їх у розчин солі (1 ч. л.) і води (0,5 л). Матеріал, що сплив, потрібно викинути, а той, що осів на дно банки, просушити. Він піде для посадки на розсаду. Також рекомендується знезаразити насіння перед посівом, щоб знищити шкідливі й хвороботворні мікроорганізми. Для цього підійде один зі способів:

- обмотайте посівний матеріал декількома шарами бавовняної тканини, і занурте в підігріту до 46-48°C воду на 20-25 хвилин;

- замочіть насіння на 1 годину в суміші товченого часнику (1 ст. л) і підігрітої води (200 г), після чого промийте;

- на 30 хвилин занурте насіння в розчин марганцівки.

Після знезаражування обов’язково просушіть насіння. Підготуйте легку ґрунтосуміш із золи, піску, торфу або перегною, дернового ґрунту. 

Також можна придбати вже готову землю для вирощування розсади.

Етапи посадки розсади:

- засипте ґрунт у підготовлені ємності шаром не більш ніж 3-4 см;

- проробіть канавки до 1 см у глибину, рясно промочіть їх водою;

- у борозенки помістіть насіння на відстані 1 см, притрусіть ґрунтом, злегка втрамбуйте;

- накрийте ємності плівкою, і залиште при температурі до 20°С.

На 5-й день після посадки зазвичай з’являються сходи. Як тільки їх побачите, приберіть плівку й знизьте температуру утримування до 8°С для вповільнення інтенсивного зростання, яке тільки погіршить якість розсади на даному етапі.

ДОГЛЯД ЗА РОЗСАДОЮ КАПУСТИ

Розсада капусти потребує ретельного догляду. Протягом усього періоду вирощування додержуйтеся рекомендацій:

- оптимальна температура утримування - 8 °С уночі, і 15 °С вдень;

- злегка зрошуйте землю в ємностях у міру засихання верхнього шару;

- забезпечте щоденне 12-годинне освітлення;

- стежте, щоб розсаду не вражали шкідники або хвороби;

- через 1,5-2 тижня після появи сходів пікіруйте розсаду в окремі ємності (якщо початково насіння були посіяні в окрему тару, пікіровка не потрібна);

- через тиждень після пікірування підживлюйте саджанці живильною сумішшю з води (1 л) і суперфосфату (5 г), селітри аміачної (3 г), калійної підживлення (3 г);

- перед внесенням добрива зрошуйте землю водою;

- через 2 тижні після першого підживлення, і безпосередньо перед пересадженням розсади в ґрунт, внесіть добриво повторно.

Коли розсада капусти дасть від 6-7 аркушів, і витягнеться до 13-18 см у висоту, можна її висаджувати у відкритий ґрунт.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2025 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс