Перший приїзд на дачу навесні: перелік важливих справ, про які ви не повинні забути

7 березня 2021

Ви вже напевно думали, із чого почати догляд за ділянкою навесні. Спереду багато справ, здається, що часу на все не вистачить. Але не хвилюйтеся, ми розповімо про основні роботи. Тепер ви будете впевнені, що найважливіше успішно виконане!

Довгоочікувана весна в саду й городі часом приходить зненацька. У природі все продумано, і коли перше тепло перемінить холоди, дача прокинеться від зимового сну. З’являться перші паростки зелені й комахи, що дзижчать, наллються соком бруньки дерев.

Після зимівлі рослини й ґрунт особливо потребують вашого догляду, тому докладіть зусиль, аби приділити увагу кожному куточку ділянки. А ми підкажемо, які важливі справи варто зробити на дачі навесні, із чого почати в першу чергу. Беріть на замітку!

ОБРІЖТЕ ДЕРЕВА Й КУЩІ

Роботи на дачі навесні найкраще почати в саду, де варто провести санітарну обрізку плодових дерев і ягідних кущів. Для цього зніміть зимові вкриття, видаліть хворі, слабкі й зламані гілки, а також ті, які заважають один одному рости.

Не забудьте очистити від старої кори штамби – нижні ділянки стовбура від кореневої шийки до перших гілок. Видаліть мохи й лишайники, а також закрийте великі тріщини: очистіть їх гострим ножем до здорової тканини й обробіть садовим варом.

Зрізи повинні бути рівними. Не залишайте пеньків, які можуть стати джерелами інфекцій.

Малина на дачі навесні також вимагає обрізки. Слід видалити ослаблені пагони й п’ять верхніх бруньок, щоб простимулювати формування прикореневої порослі. Уваги зажадають і смородина з аґрусом – прорідіть кущі й видаліть підмерзлі, а також уражені хворобами й шкідниками гілки.

ПРИБЕРІТЬ СМІТТЯ НА ДІЛЯНЦІ

Дача рано навесні часом виглядає неохайно через сміття, що скопилося. Тому акуратно згребіть листя й гілки, приберіть залишки торішніх плодів і екскременти тварин. Пластикові пляшки й целофанові пакети винесіть у сміттєві контейнери, а органіку складіть в компостну купу.

Почекайте, поки земля трохи просохне після танення снігу, і приступайте до роботи. Так прибирання ділянки навесні пройде набагато простіше.

Також саме час попрощатися із застарілим садовим декором, зламаними інструментами й розбитими горщиками. Деяким речам можна спробувати дати нове життя.

ПІДГОТУЙТЕ ТЕПЛИЦЮ ДО НОВОГО СЕЗОНУ

Огляньте теплицю, якщо необхідно – підремонтуйте. Потім промийте усередині й зовні. Для полікарбонату можна використовувати розчин марганцівки, для металу й пластику – оцту, для металопрофілю – гашеного вапна. Дерев’яні поверхні достатньо промити звичайною водою. Варто також провести дезінфекцію проти шкідників за допомогою спеціальних препаратів, які продаються в магазині.

Після перерийте ґрунт і внесіть, наприклад, нітроамофоску або інше комплексне добриво. Добре використовувати й перегній (до 6 кг на 1 кв. м), а також торф або компост. Дози розрахуйте з урахуванням потреб вирощуваних культур.

ПІДГОТУЙТЕ ГРЯДКИ ДЛЯ МАЙБУТНЬОГО ПОСІВУ

Роботи в городі навесні починаються з підготовки землі. Важливо акуратно розбудити ґрунт, щоб потім було простіше при висаджуванні розсади. Прогріти грядки легко за допомогою чорно-білої двошарової плівки, яку розкладають на поверхні. А пізніше, коли потеплішає, починайте розпушування граблями, але не занадто глибоко, щоб не порушувати структуру ґрунту.

Відмінний спосіб розігріти ґрунт: додати в неї органіку – компост, гній, курячий послід і т.д. Ці матеріали будуть виділяти тепло й одночасне підживлювати майбутні грядки.

Якщо земля занадто кисла, потрібно провести вапнування. На 1 кв. м внесіть 550 г вапна й добре підпушіть ґрунт на глибину до 6 см. Тепер ваші рослини будуть захищені від наростів на коріннях (кили) та дротянки! А щоб підгодувати ґрунт, обов’язково внесіть азотні добрива (5-12 г на 1 кв.м).

ЗАЙМІТЬСЯ ЩЕПЛЕННЯМ ДЕРЕВ

Улюблена вишня перестала плодоносити, а плоди з яблуні втратили колишню солодкість? Виходить, прийшов час перещепити дерева! Такий спосіб дозволяє омолодити рослину й одержати гарний урожай декількох сортів. Перед процедурою ретельно відберіть батьківське дерево й черешок. І пам’ятайте, що запорука успішного весняного щеплення – почати її під час сокоруху, коли рослина сповнена життєвих сил.

Для щеплення вибирають близько родинні рослини, але необов’язково в рамках одного виду. Наприклад, черешок груші може прижитися на ірзі, айві й навіть горобині! Слива й персик будуть прекрасно рости на повстистій вишні, а японська айва – на глодові.

ЗАЙМІТЬСЯ ПРИГОТУВАННЯМ КОМПОСТУ

Компост – безцінне добриво, яке під силу приготувати навіть починаючому дачникові. Для нього використовують обрізані гілки, листя, картопляні очистки, цибульну лушпайку й інші природні відходи. Рослинам часто не вистачає саме органічних речовин, тому такий спосіб дозволить виростити гарний урожай з мінімумом фінансових витрат.

Не закладайте в компост листя від хворих дерев, щоб не занести з ними інфекцію.

ПРОВЕДІТЬ ПЕРШІ ВЕСНЯНІ ПОСІВИ ОВОЧІВ І ЗЕЛЕНІ

У квітні вже можна висівати на грядку насіння холодостійких культур. Навіть якщо ваша ділянка розташована в теплом, укритому від вітру місці, посадки навесні починають тільки після того, як ґрунт прогріється не менше, чим до 5°С.

Що можна висівати ранньої весни: боби; горох; моркву; петрушку; кріп; пастернак; ріпу; селеру; яровий часник; ранні сорти білокачанної, кольорової капусти й броколі.

Для посіву насіння овочів вибирайте добре освітлену маловітряну ділянку.

На вільних грядках посійте холодостійкі сидерати, які відновлюють родючість ґрунту. Гарний варіант – жито, озимий і яровий рапс, гірчиця, овес і ін. сидерати, що підросли, але ще не встигли зацвісти, зашпаровуйте в ґрунт за 2-3 тижні до висадження або посіву основної культури, щоб вони встигли розкластися й удобрити землю.

ПОСАДІТЬ САДЖАНЦІ

Саджанці вишні, черешні, сливи люблять тепло, тому якщо висадити їх у цей час, вони виростуть сильнішими за рослини осінньої посадки. Також підготуйте саджанці смородини, аґрусу, малини. Головне – встигнути до набрякання бруньок. І пам’ятайте, що перед процедурою слід видалити засохлі гілки й коріння.

Висадження саджанців проводиться тільки в прогрітий ґрунт без промерзлих грудок землі.

ПІДГОТУЙТЕ ДО ПОСАДКИ БУЛЬБИ КАРТОПЛІ

Щоб прискорити проростання картоплі, спробуйте такий спосіб: занурте бульби в гарячу воду, а коли вона охолоне, додайте небагато марганцівки. Потім бульби промийте, просушіть, прошаруйте газетою й перенесіть у тепле місце. Після такої процедури через 3 тижні на них з’являться міцні здорові паростки. У такий спосіб ви прискорите схожість!

Для посадки відбирайте тільки здорові бульби картоплі вагою 70-100 г.

Щоб шкідники не чипали картоплю, можна викласти бульби на 3 тижні на освітлене місце. За цей час у них утворюється отрутний соланін, який легко визначити по зеленуватому забарвленню шкірки.

ПОДБАЙТЕ ПРО ДАЧНИЙ БУДИНОЧОК

Як тільки приходить весна, дах, будинок і льох відволожуються. Сніг, що станув і минулі морози часто залишають неприємні наслідки. Тому не зайвим буде провітрити й протопити приміщення, зробити невеликий ремонт.

З початком сезону важливо зробити будинок придатним для ночівлі. Для цього заздалегідь обробіть усі поверхні препаратами від комах і гризунів. Можна використовувати мишоловки або привезти кота, який напевно скучив за дачними пригодами.

ПІДГОДУЙТЕ ПОЛУНИЦЮ

Щоб улітку ласувати соковитими ягодами, не забудьте приділити увагу садовій суниці! Особливо потребують турботи молоді рослини: перевірте, чи правильно вони ростуть. Якщо кущики виступили із землі або занадто поглибилися, обережно поверніть їх на місце.

Дуже важливо підживити садову суницю. Для цього розведіть у цебрі води 17 г аміачної селітри й полийте грядки або розкидайте добриво в сухому виді: на 1 кв. м – 10 г аміачної селітри, яку зашпаровують на глибину 10 см між рядами й засипають землею.

У перший рік після посадки суницю аміачною селітрою не вдобрюють. Це може привести до надлишку азоту, що погано позначиться на майбутньому врожаї.

ВІДКРИЙТЕ Й ПІДЖИВІТЬ ТРОЯНДИ

Саме час зняти із троянд укриття й провести весняну обрізку. Видаліть ушкоджені гілки, й пагони, що жирують (вони прямі, набагато товстіші за інших), укоротіть на 2 см центральні гілки.

Щоб троянди на дачі навесні й увесь сезон були здоровими, обприскайте їх 3%-ою бордоською рідиною. Якщо листи вже розвертаються, то 1%-ою.

Для підживлення можна внести комплексні мінеральні добрива, наприклад, нітроамофоску – 2 ст.л. на 10 л води. Відмінною підживленням стане курячий послід. Під кущ достатньо одного совка.

ПОСАДІТЬ Й ПІДЖИВІТЬ КВІТИ

Приділите увагу улюбленому квітнику й висадіть нові рослини. Весна – ідеальний час для посадки цибулин і бульб (гладіолуси, жоржини, лілії т.д.).

Квіти на дачі навесні додадуть яскравих фарб, тому сміло діставайте припасене насіння однолітників і висаджуйте розсаду. І обов’язково підживіть багатолітники. Відмінна ідея – створити клумбу безперервного цвітіння, яка буде радувати гарним пейзажем увесь сезон, або розбити незвичайний квітник.

ОБРОБІТЬ ДЕРЕВА Й КУЩІ ПРОТИ ХВОРОБ І ШКІДНИКІВ

Випередіть шкідників, які прагнуть поласувати вашим майбутнім урожаєм! У цьому допоможе обробка саду навесні, яку найкраще проводити за допомогою обприскування бордоською рідиною. Щоб не обпалити рослини, ретельно дотримуйтеся пропорцій: використовуйте 3%-вий розчин при обробці рослин до набрякання бруньок і 1%-ий – після набрякання.

Огляньте гілки й кору на наявність паразитів. Уражені ділянки найкраще відрізати й спалити. Відмінна ідея – залучити на свою сторону птахів, щоб вони знищували шкідливих комах. Шпаки, синиці, мухоловки й інші пернаті з радістю відвідають вашу ділянку, якщо ви приготуєте для них затишні будиночки.

Якщо у вас в основному кісточковий сад, то птахів краще не приваблювати, щоб вони не зіпсували майбутній урожай.

ПОДБАЙТЕ ПРО РОЗСАДУ ОВОЧІВ

Розсаду, що підросла, виносьте для провітрювання на тепле повітря. При цьому забезпечте захист від сонячних променів. А також продовжуйте висівати на розсаду насіння огірків, ранніх томатів, патисонів, кабачків.

Щоб розсада була стійкою до хвороб і шкідників, у першу чергу необхідно дотримуватися щільності посадки й температурний режим.

Роботи на дачі навесні завжди буде багато, тому бережіть свої сили. Не варто відразу до сьомого поту трудитися на улюблених сотках. Розставте пріоритети, орієнтуючись на наведений список, і ви багато чого встигнете. Можливо, навіть більше, ніж вам видалося спочатку.

Робіть перерви, насолоджуйтеся теплими днями й не забудьте влаштувати пікнік на честь першого приїзду на дачу.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2291 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс