Як приманити джмелів на ділянку

8 травня 2020

Коли ми говоримо про запильників городу, то перша комаха, яка відразу приходить на розум, – це бджола. Крім неї на ділянці досить часто можна зустріти джмелів. І це добре, тому що бджоли – більш вимогливі до комфортних умов. У сиру й прохолодну погоду вони краще будуть відсиджуватися у вуликах, джмелі ж – справно вийдуть на роботу, в наряд.

Подивіться уважно на тіло джмеля. Ви побачите безліч густих волосків, що нагадують вовну великих тварин. Таке «хутро» надійно захищає комаха від втрати тепла. 

 Крім густого волосяного покриву підтримувати тепло в холодну погоду джмелям допомагає й внутрішній механізм прогріву. Як показали дослідження, за збором пилку джмелі можуть вилітати навіть при температурі повітря всього в +2°С під час дощу. Медоносні бджоли будуть чекати позначки на термометрі в +12°С та сухої погоди. 

Гарний зір дозволяє джмелям добре орієнтуватися на місцевості в нічний час, коли основні конкуренти «простоюють». 

Всупереч поширеній думці про працьовитість бджіл, джмелі в порівнянні з ними – справжні дачні трудівники, тому що здатні обпилити за день в 5 разів більше квіток. Джмелі працюють аж по 18 годин на день! 

Недарма сьогодні тепличні комплекси, що активно розбудовуються, орієнтуються саме на джмелів. Урожайність овочевих культур закритого ґрунту зростає на 10-25%, зрілі плоди формуються більш якісними. Як же приманювати цих відданих своїй справі чесних трудівників на свою ділянку?

Для цього існує кілька можливостей.

Гарантовано багато джмелів буде, якщо джмелева королева влаштує своє гніздо на вашій ділянці або де-небудь поблизу. Матки – перші джмелі, які з’являються провесною й кружляються близько самої землі. На відміну від робочих особин, на їхніх задніх лапках немає або практично немає пилку. Якщо пилок є, це означає, що гніздо вже раніше було побудовано, усі старання марні.

Потрібну комаху слід акуратно накрити коробкою, а після перемістити в бджолиний будиночок-вулик (його можна зробити самостійно з підручних матеріалів або придбати в магазині готовий варіант). Якщо піймати матку не вдалося, її можна придбати на джмелевій фермі. Вулик з маткою потрібно тримати закритим протягом доби. Якщо після цього комаха полетить і не повернеться, виходить, будиночок не прийшовся їй до душі. По статистиці джмелі заселяються тільки в 1-2 будиночка з 10 запропонованих (та й то при дотриманні всіх умов).

Джмелеві вулики можна організовувати наприкінці квітня – початку травня з південних сторін під яблунями, біля кущів смородини, аґрусу, малини. Льоток повинен бути звернений строго на південь. Сусідні вулики розташовуйте на відстані 4 м друг від друга.

Селекціонери радять в обов’язковому порядку висаджувати дрібно цибулинні рослини – галантуси, хіонодокси, проліски й ряд інших. Комахи, що тільки що оправилися від зимової сплячки, дуже голодні. Ваші первоцвіти, що розпустилися, обов’язково привернуть їх. Але вік первоцвітів короткий й надалі їхню роль повинні взяти на себе інші культури – фацелія, м’ята, меліса, материнка, ісоп, аґрус і т. д. 

Досвідчені городники примітили, що джмелі часто пасуться біля квітучих красоль у другій половині літа, саме, коли багато овочевих культур починають масово формувати зав’язі. Ще один працівник не встигнув вилетіти, як уже через пару хвилин у ту ж квітку залітає новий. У красолі внутрішнє поглиблення начебто спеціально створене природою під розміри джмеля, тому для залучення цих комах обов’язково посадіть дані квіти на своїй ділянці.

Інший цікавий спосіб – обприскування слабким розчином натурального меду кущів і дерев плодових рослин перед початком їх цвітіння навесні. Медяний аромат, що поширився по окрузі, не залишить бджіл і джмелів байдужими. Вони вловлять його дрібні часточки на великій відстані й неодмінно прилетять до вас на ділянку.

КОРИСНА ПОРАДА:

Будиночок для джмелів повинен відповідати наступним вимогам:

- конструкція повинна мати знімні дно й дах, для своєчасного чищення, а також переселення;

- усередині необхідний укривний матеріал: целюлозна вата, мохи, суха трава;

- повинні бути передбачені отвори для вентиляції й подачі корму.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2512 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс