6 причин використовувати борну кислоту для овочевих культур
Досвідчені дачники використовують для підгодівлі рослин саморобні суміші на основі засобів, які легко купити в аптеці. Багато які з них не лише дешеві, але й ефективні. До таких належить, наприклад, борна кислота.
РЯТУЄ КАБАЧКИ ВІД ЗАГНИВАННЯ
Бор у невеликій кількості потрібний практично всім городнім культурам. Він стимулює пророщення насіння, поліпшує засвоюваність азотних і калійних добрив, робить колір листя насиченим, позитивно позначається на процесі формування плодів, збільшуючи їх розмір і поліпшуючи смак.
Кабачки, як і все сімейство гарбузових, особливо страждають від нестачі бору - їх зав’язі загнивають. Щоб попередити це неприємне явище, ще до висадження саджанців на грядки обробляють (проливають) землю розчином борної кислоти (1 літр на 1 кв. м поверхні). На цебро води досить 2 г речовини (приблизно одна третина чайної ложки). Оскільки порошок важко розчиняється, спочатку його розводять в 1 літрі теплої води, а після чого розмішують у необхідному обсязі.
Якщо такої підгодівлі виявилося недостатньо - квітки погано формуються й в’януть, то проводять позакореневу підгодівлю. Обприскують більш концентрованою сумішшю (4 г борної кислоти розчиняють у літрі води). Для профілактики хвороб плодів і підняття їх імунітету в розчин додають 10 капель йоду.
ДОПОМАГАЄ ТОМАТАМ ПЕРЕЖИТИ ЖАРУ В ТЕПЛИЦІ
Томати в парникових умовах можуть зазнавати стрес від жари. Борна кислота в комбінації з іншими речовинами дозволяє рослинам стати більш стійкими до високої температури й хворобам. Поліпшуються зав’язування й визрівання плодів, підвищуються смакові якості.
Для обприскування знадобляться:
- цебро води;
- 1 л молока будь-якої жирності;
- половина чайної ложки борної кислоти;
- 10 капель розчину йоду.
Порошок розводять у невеликій кількості теплої води. Потім розчин борної кислоти з’єднують із іншими інгредієнтами.
Рекомендується тричі обробляти кущі. Перший раз - з появою бутонів, другий - під час цвітіння, третій - коли сформується зав’язь.
Завдяки бору квіти томатів навіть у сильну жару не обсипаються, а плоди не гниють.
ЗАХИЩАЄ БУРЯК ВІД ФОМОЗУ
При недоліку бору буряк може занедужати фомозом - грибковою інфекцією, яка небезпечна для всіх частин рослини. Спочатку на листах з’являються чорні крапки, а навколо розпливаються плями бурого кольору. Потім захворювання переходить на коренеплід. Його серцевина гниє, здобуває чорно-коричневий відтінок, а потім засихає і робиться порохнявою.
Щоб цього уникнути, перед посадкою рекомендується витримати насіння в розчині борної кислоти (0,2 г на літр води) 12 годин. Бор також вносять у ґрунт і проводять позакореневу підгодівлю буряка, коли відростуть 4-5 листів. Для цього на цебро води беруть 5 г борної кислоти.
ЗБІЛЬШУЄ ЗАВ’ЯЗІ НА ОГІРКАХ
Недолік бору позначається й на огірках. Виявити дефіцит можна при огляді рослини. Листочки стають щільними й загинаються вниз, а на плодах з’являються плями, що нагадують пробки. Якщо мікроелемента гостро не вистачає, то квітки й зав’язі обпадають, а коріння набуває жовтогарячого кольору. Стійкість огірків до грибкових захворювань зменшується й вони загнивають.
Не слід чекати появи цих ознак. Підгодівля дозволяє рослині нормально розбудовуватися. На огірках збільшується кількість зав’язі. Плоди виростають міцними, здоровими, продовжується строк їх зберігання.
Але при високій концентрації речовини або при занадто частому його застосуванні рослина може одержати опіки - нижні листи, пожовкнувши, відмирають.
Обприскування проводять розчином з розрахунку 5 г порошку на 10 л води. Процедуру повторюють три рази: з появою бутонів, цвітінні й на початку плодоносіння. Обробку здійснюють ранком або ввечері в суху безвітряну погоду.
ЗАХИЩАЄ КАРТОПЛЮ ВІД ПАРШІ
При дефіциті бору у бульб картоплі може розвинутися таке захворювання, як парша. Бульби розтріскуються й виростають дрібними. Страждає й надземна частина. Гнітяться крапки росту, бадилля стає ламким, а листи - щільними й жовтими.
При великих обсягах посадок обприскувати картопля трудомістко. Тому бульби обробляють розчином борної кислоти перед посадкою.
Якщо проростки маленькі (не більш 3 мм), то посівний матеріал занурюють на 15 хвилин до наступного розчину:
- 10 літрів води;
- 20 г борної кислоти;
- 2 г перманганату калію;
- 10 г мідного купоросу.
Картоплю складають у сітку й занурюють у розчин. Після чого бульби обвалюють у золі й висаджують у лунки.
Якщо паростки довгі, тоді, щоб вони не обломилися, бульби не замочують, а збризкують розчином з розрахунку 1,5 г порошку на 1 л води. Цієї кількості вистачить для обробки 20 кг картоплі.
ДОПОМАГАЄ ПЛОДАМ ПЕРЦЮ ЗАВ’ЯЗАТИСЯ
Бор важливий і для нормального розвитку перцю. При правильному застосуванні засіб допоможе рослинам краще вкоренитися, захистить від шкідників, поліпшить цвітіння. Зав’язування плодів і врожайність збільшаться на 25%. Борна кислота позитивно впливає на дозрівання перцю й на його смакові якості.
Ознаки, по яких визначають, що перцю не вистачає бору:
- листи закручуються;
- погано ростуть свіжі втечі;
- плоди не прагнуть зав’язуватися або виростають маленькими й виродливими.
Препарат використовують при підготовці насіння. Його замочують у розчині борної кислоти (0,1 г на літр води) на добу. А обприскування складом (5 г порошку на 10 л води) проводять у період активного цвітіння. Повторюють процедуру через 10 днів. Такі ж рекомендації підійдуть для вирощування баклажанів.
Дотримуючи обережності, можна провести прикореневу підгодівлю перцю й баклажанів розчином борної кислоти. Головне - не перевищити концентрацію й не спалити ці примхливі рослини. На 10 літрів води береться 1,5 г порошку й ретельно розмішується, щоб не залишилося кристалів. Готовим розчином поливають рослини, намагаючись не зачепити стебла й листя, строго під корінь або в міжряддя. Процедуру проводять не частіше 2 разів за сезон. Використовують тільки свіжоприготовлений розчин.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2016 |
|
© Газета Домовик 2012-2023