Тепла зима - чим загрожує садівникові
Напевно, багато хто з нас люблять справжню зиму тільки на гарних картинках. Коли мороз і багато снігу, приходиться одягати на себе тисячу одежинок і займатися важкою фізичною працею - розчищати доріжки. З теплою зимою, здавалося б, набагато комфортніше. Легкий одяг, рослини нормально зимують, та й невелика економія на опаленні будинку теж гріє душу. Чого ж садівникам так неспокійно? Ходять і буркочуть собі під ніс, із тривогою оглядаючи рослини. Чим загрожує садівникові й рослинам аномально тепла зима, розглянемо по пунктах.
1. НЕМАЄ СНІГУ - НЕМАЄ ЗАХИСТУ ВІД МОРОЗУ
Кожна сніжинка має «пухнату» структуру й, укладаючись один на одного, вони створюють гарний шар, що утеплює, з безліччю мініатюрних повітряних порожнеч. Така снігова «ковдра» відмінно втримує тепло, що йде від землі, і не дозволяє холодному морозному повітрю проникати до корінь рослин.
Коріння у рослини - головне. Підмерзне верх, але залишаться недоторканими коріння, рослина має шанс у новому сезоні відрости заново й відновити крону. А навіть невелике підмерзання корінь чревате тим, що рослина, що вижила, навесні скине цвіт (не дасть урожаю), дасть погані прирости й дрібні листи. Загалом, аби тільки вижити.
Вважається що вже при багатоденному морозі -10…-12 градусів без снігу й при сухій землі, коріння багатьох (в загалі то морозотривких) рослин можуть постраждати. А якщо температура опуститься нижче -15 градусів, то рослини (і дерева, у тому числі) можуть загинути.
Буде навесні садівник ходити по садові, дивитися й не розуміти, що відбувається. Начебто й не хворіє яблуня, і обприскування зробив вчасно, і шкідників немає, але й зав’язі теж нема, і приросту немає. Цілком можливо, що відбулося саме підмерзання кореневої системи.
Ну, добре, а що робити? Синоптики можуть пообіцяти сильний мороз зненацька, уже завтра (на те вони й синоптики). Сніг ми ж викликати не можемо? Отже все просто! Використовуйте замість снігу будь-який матеріал для мульчування. Усе, що є під рукою: перепрілий гній, ошурки, торф, сіно, солому, компост, хвою і т.д. Діяти потрібно з розумом, хоча й швидко. Не обійтися мульчею у 2 см, насипати доведеться багато - 15-20 см товщиною й 2 м у діаметрі для чагарників і 4-5 м для дерев. Трудомістко? Звичайно. Вибирати вам.
2. ВІДСУТНІСТЬ СНІГУ - ВІДСУТНІСТЬ ВОЛОГИ
Товстий сніжний покрив - це ще й відмінний запас вологи на весну. У деяких регіонах (південних) рослини рекомендується висаджувати на постійне місце восени. Уважається, що так вони одержать вологу по максимуму: осінні дощі, зимові відлиги, весняне танення снігу, і відмінно приживуться. Але якщо снігу немає, то вже квітнева посуха може все зіпсувати. Та й зимова, до речі, також.
Добре, якщо замість снігу йдуть хоча б невеликі дощі. При низькій позитивній температурі випар вологи мінімальний і корінням цілком комфортно, але якщо дощів і снігу давно не було, варто перевірити наскільки глибоко просохнув ґрунт. Отут, звичайно, усе індивідуально й залежить від клімату й типу ґрунту. Можливо, варто повторити вологозарядний полив.
Правда, є складність - звичайно на зиму водопровід у саду розбирають, а воду спускають. Доведеться носити воду цебрами з будинку. У жодному разі не теплу! Тепла вода в лютому може спровокувати пробудження рослини. Тільки холодну, бажано тієї ж температури, що й температура повітря на вулиці. Трудомістко? Звичайно! Полийте хоча б цінні дорогі саджанці й молоді, посаджені восени, зі слабкою ще кореневою системою.
3. ЗИМОВІ ДОЩІ - ЗАТОПЛЕННЯ
Якщо замість снігу всю зиму йдуть дощі, це в деяких випадках теж погано. Ґрунт важкий, глинистий, випар вологи мінімальний, результат - застій води й загнивання корінь. Як отут бути? Можна довго міркувати про необхідність дренажу й посадки рослин на пагорбах, але робити це треба було раніше. А зараз, можливо, тільки рихлити й копати для збільшення випару вологи.
4. ТЕПЛОЮ ЗИМОЮ РОСЛИНИ НЕ СПЛЯТЬ?
Це не так. Навіть при аномально теплій зимі рослини наших широт упадають у стан глибокого фізіологічного спокою (у різних рослин він різної тривалості) і вивести їх із цього стану неможливо до пори до часу. Це закладено на генетичному рівні. Скажемо, абрикос «спить» до Нового року й зрізана гілочка, занесена в будинок, не прокинеться. Так само й черешки винограду. Але в них фізіологічний спокій триває приблизно до середини грудня.
Після закінчення цього періоду від пробудження наші рослини стримує низька температура повітря. Отож, хоча ми й уважаємо, що +2…+5 на вулиці вдень і -2…-5 уночі - це тепла зима, насправді таких температур цілком вистачає, щоб рослини наших широт продовжували спати. Навіть якщо температура на декілька днів підніметься вище, це не страшно, для виходу зі сну рослинам потрібно більше часу, і похолодання не дасть їм розвиватися.
От з більш південними рослинами, екзотами - усе складніше, вони й можуть почати просипатися. Скажемо, таке часто трапляється з бузком, смородиною, жимолостю, ліщиною й ін. Так, ті квіти, які розкриються, будуть безжалісно вбиті морозом (якщо він буде). Але навесні прокинуться й відкриються нові квіткові бруньки. Можливо, урожаю буде менше, але він однаково буде.
5. РІЗКІ ПЕРЕПАДИ ТЕМПЕРАТУР - МОРОЗОБОіНи
А от це по-справжньому небезпечно. При розкидові нічних і денних температур в 15-20 градусів у багатьох рослин може тріскатися кора. Зазвичай це явище характерне для кінця зими-початку весни. Коли яскраве сонце розігріває кору саджанців, а нічний мороз її сильно прохолоджує.
Отож при теплій зимі це може спрацювати вже й у лютому, при різкій зміні погоди й температури. Що потрібно було зробити? Перевірити світловідбиваючі покриття на штамбах і кістякових гілках: побілку, обмотку агроволокном, екрани, що притіняють, хто що робив з осені. Особливо - для тільки посаджених молодих саджанців з ніжною корою. Власне кажучи, коли ми говоримо про районовані саджанці тієї або іншої культури, ми й маємо на увазі, що вони добре переносять ці температурні «гойдалка».
6. РАННІ СХОДИ ЦИБУЛИННИХ
Цією зимою деякі цибулинні зійшли вже наприкінці січня: гіацинти, мускарі й ін. Явище, звичайно, ненормальне, але нічого страшного в цьому немає. Як правило, вони добре переносять зниження температури й навесні відмінно цвітуть. Звичайно, якщо температура буде аномально низькою, то цвітіння можна й не дочекатися або воно буде слабким, але цибулини виживуть, і на наступний рік зацвітуть. Із часником ще краще - зелень, що пробилася взимку, навіть якщо й вимерзне, то до весни відросте знову.
7. РОСЛИНИ В УКРИТТЯХ - В «ПАРИЛЬНІ»
От отут турбот чимало. Ми їх укривали, щоб уберегти від низьких температур, але коли взимку тепло, та ще й визирає сонечко, усередині таких укриттів - справжня парильня. Висока температура й вологість - ідеальні умови для розвитку грибкових захворювань. Ви скажете: перед укриттям рослини обробляли протигрибковими препаратами. Але за ті 2 місяця, які пройшли, препарати вже не діють, а спори зі 100% гарантією ви не знищили (це неможливо).
Так що така порада: при плюсових температурах відкривайте й провітрюйте укриття, а якщо помітили сліди хвороби, то обробляйте, але підходящими препаратами (не всі препарати ефективні при низьких, до +5 градусів, температурах).
8. ВІТЕР - НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ ВІЧНОЗЕЛЕНИХ І ХВОЙНИХ
Звичайно, на рослини з голими гілками (листопадні) вітер, навіть сильний, впливу особливого не виявляє. Хоча, може бути що завгодно. Але уявіть собі ситуацію, якщо при температурі близько 0 градусів іде важкий мокрий сніг і дме сильний вітер. Листопадні меншою мірою страждають у таких ситуаціях, а от вічнозеленим і хвойним точно не солодко. Отут і гілки, і стовбури поламати може.
Так що - перевіряйте обв’язки й каркаси. Від важкого снігу, що навалився, вони можуть упасти й поламати наші рослини.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2008 |
|
© Газета Домовик 2012-2023