Для чого потрібне перекопування
Щоосені люди копають у себе на дачі, перевертаючи лопатою ґрунт. Розберемося насамперед у плюсах і мінусах такої звичайної здавалося б операції, як перекопування.
ПЛЮСИ ПЕРЕКОПУВАННЯ
Виявляється в цій операції достатньо багато смислу, адже як же інакше ми зможемо окультурити землю, внести туди мінеральні й органічні добрива, розпушити. А бур’яни! Адже начебто осінь, а завдяки теплій погоді уже є свіжий бур’ян, що добре піднявся.
Боротися з бур’янами на маленькому шматочку ділянки не складно, просто доведеться їх висапувати, поки не почнеться зима.
А при перекопуванні ми фактично нарізаємо, перевертаємо їх, тобто зелена частина бур’янів опиняється в глибині ґрунту, ну а коріння зовні. Звичайно, усі бур’яни не гинуть, однаково бур’ян відросте рано або пізно, але ми його настільки послабили що він уже не буде, що називається перти у всю силу.
Крім того на поверхні ґрунту в нас, особливо восени, є присутніми величезна кількість насіння бур’янів. Якщо на якому-небудь місці вирощувалася, наприклад, картопля, помідори, огірки або якісь інші культури, які досить сильно хворіють грибковими захворюваннями, то це значить, що на поверхні ґрунту в нас присутні в великій кількості спори різних захворювань, а перевертаючи шар землі, ми тим самим «ховаємо» насіння бур’янів і тих же збудників хвороби в ґрунт.
ДОБРИВО Й РОЗКИСЛЕННЯ ҐРУНТУ
Ще один важливий фактор - добриво й розкислення ґрунту, для цього необхідно внести органіку, мінеральні добрива, а для розкислення, як мінімум просту золу. Але ж для того, що б внести золу й що б вона зробила ефект розкислення, потрібно її перемішати із ґрунтом, а перемішати можна тільки зробивши перекопування.
Таким чином вносити золу й знищувати бур’яни, знищувати все насіння бур’янистих рослин зручніше за все саме перекопуванням простою звичайною лопатою.
МІНУСИ ПЕРЕКОПУВАННЯ
По-перше, це досить важко, а на дачі ж варто побудувати роботу так, що б не трудові подвиги були головні, а саме посильна робота в задоволення, тому там, де можна не копати, то й не треба копати.
По-друге, коли ми перевертаємо шар ґрунту, то міняємо ґрунтових мешканців місцями. Справа в тому, що ґрунт - це такий листковий пиріг, який насичений усілякими живими організмами - це мікроби й бактерії, гриби, жучки, павучки й хробаки... І якщо подивитися в мікроскоп на маленький шматочок ґрунту, можна побачити там просто цілий зоопарк.
Кожне таке співтовариство живе на різній глибині. А сам ґрунт особливо коштовний саме через цих живих мешканців. Чим їх більше, тим здоровіший й більш живий ґрунт, тим більше родючий. Таким чином, перевертаючи шари ґрунту ми знищуємо більшість цих організмів.
Адже нижні не можуть жити зверху, а верхні загинуть унизу. Це і є найбільший мінус перекопування. Так чином перекопувати ґрунт просто так, не маючи певної мети, не бажано.
Наприклад, можна не перекопувати картопляне поле, воно зазвичай досить чисте, тому що в процесі вирощування врожаю картоплі, поле достатньо регулярно підгортається й просапується. А коли картопля зібрана, багато садівників продовжують боротися з бур’янами, щоб їх дозріле насіння не встигло обсіятися. Таким чином, по весні картопляне поле буває зазвичай чисте й на нього можна знову висаджувати городину.
ЧИ ПОТРІБНЕ ПЕРЕКОПУВАННЯ В САДУ
Однак все-таки перекопування землі восени - це та операція, яка можлива й бажана в городі, без неї ніяк не обійтися, а от у саду слід бути дуже обережними з перекопуванням. Якщо взяти, наприклад, пристовбурне коло звичайного дерева, яке багато садівників восени перекопують на багнет лопати, то ця саме операція сама небезпечна й сама небажана для дерева.
Адже при такому перекопуванні знищуються всі дрібні усмоктувальні корінці, які перебувають зазвичай в родючому шарі ґрунту. Це, так зване «росяне коріння» збирає вологу й живильні речовини, а за допомогою лопати й перекопування все це буде знищено.
Тому в саду перекопування взагалі не рекомендується. Землі, що залишаються під чорною парою, бажане просто рихлити сапкою або якимись поверхневими культиваторами, але в жодному разі не перекопувати, особливо лопатою.
Адже якщо, наприклад, перерити землю поблизу кісточкових, вишні, та й у яблуні, у яких поверхнева коренева система, то таке коріння просто перерубується, до того як дрібне, так і більш товсте. А це значить, що дерево втрачає харчування, і там де коріння поранене піде масово поросль, яка буде заважати росту основного дерева.
Боротися з такою поросллю дуже важко, так що в останні теплі дні краще відпочити на своїй дачі, а копати тільки у випадку гострої потреби.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 1371 |
|
© Газета Домовик 2012-2023