Естрагон: вирощування й властивості
Естрагон (Artemisia dracunculus) - багаторічна пряна рослина, корисна трава із сімейства складноцвітих (Asteraceae). Естрагон відноситься до роду полинь, тому іноді його називають полинем естрагоновим. По-справжньому пікантним смаком володіє лише один різновид виду естрагон: Artemisia dracunculus var. sativa, яку в західній традиції називають естрагон французький. Нерідко помилково замість неї вирощують 2 інші різновиди (естрагон руський і естрагон дикий), схожі зовні й більш холодостійкі, але не володіють пряним смаком і ароматом естрагону французького (далі - просто естрагон). Про те, як не помилитися, купуючи естрагон, читайте нижче.
Естрагон природно виростає в багатьох регіонах північної півкулі. Естрагон - напівчагарник з тонкими гілочками й листами ланцетної форми. Гілки естрагону досягають метрової висоти.
ВИРОЩУВАННЯ
Естрагон надзвичайно простий у вирощуванні, як і більшість пряних трав. Він потребує більш-менш родючого ґрунту з гарним дренажем: рослина не переносить застою води. Сонячне розташування краще для цієї рослини, однак його влаштує й півтінь. Полив естрагону помірний.
Холодостійкість естрагону французького - від кліматичної зони 5; естрагон руський і дикий - набагато більш холодостійкі. На зиму естрагон обрізають під корінь і мульчують щедрим шаром садового компосту або інших органічних матеріалів.
ЯК ЗБЕРІГАТИ ЕСТРАГОН (ТАРХУН)
Не забувайте вчасно збирати врожай естрагону. Чим більше обрізають естрагон, тим більше кущистим і пишним виростає ця пряна трава. Зберігати зрізаний естрагон протягом декількох днів можна як квіти, у склянці з водою в тіні при кімнатній температурі. Щоб зберегти естрагон на довгий строк, листи засушують у тіні. Можна також заморозити.
Найкращий спосіб розмноження естрагону - розділення коріння. Естрагон відмінно розростається вшир, легко піддається розділенню, який можна робити в будь-який час, не боячись ушкодити материнську рослину. Таким же способом омолоджують пристарілі рослини естрагону.
Естрагон можна розмножувати й насінням. Насіння потрібно висівати перед випаданням снігу або рано навесні, злегка присипаючи ґрунтом. Необхідно зауважити, що при насінному методі розмноження естрагон може геть-чисто позбутися свого пряного аромату.
ВЛАСТИВОСТІ ЕСТРАГОНУ
Естрагон здавна використовувався в якості заспокійливого засобу. Так, у Франції популярний чай з естрагону в якості легкого снодійного. Щоб зробити чай з естрагону, беруть листи приблизно із трьох гілочок естрагону довжиною 20 см на чашку окропу й настоюють протягом 10 хвилин. У чай з естрагону можна додати небагато меду.
Як і інші пряні трави (м’ята, фенхель), естрагон застосовують для поліпшення травлення. Народні й нетрадиційні цілителі також вірять, що регулярним уживанням чаю з естрагону можна вигнати глистів, позбутися депресії й «вигнати токсини з організму». Ніяких доказів усьому перерахованому не було й немає, але й шкоди від естрагону також не було помічено. Тому, якщо вірите в «рятування від токсинів», можете пити 2-4 чашки чаю з естрагону в день.
Естрагон багатий на ефірну олію, яку можна застосовувати для задоволення під час ванни або душу.
Естрагон французький - найбільш пікантний пряний естрагон, не розмножується насінням! Рослина фактично не цвіте, а якщо й цвіте, то його насіння стерильні. Купуючи насіння естрагону, майте на увазі, що це насіння одного з інших різновидів рослини: естрагону дикого (Artemisia dracunculus) або т.зв. естрагону руського.
Естрагон французький розмножується тільки вегетативно і його можна придбати у вигляді молодої рослини в магазині або попросити викопати невелику ділянку в тих, хто його вирощує. Переконатися, що ви купуєте «правильний» естрагон можна лише, спробувавши молодий листочок на смак.
ЕСТРАГОН В КУЛІНАРІЇ
Естрагон найбільш відомий у французькій кухні, де він, поряд з петрушкою, шніт-цибулею і кервелем, входить до числа 4-х найпоширеніших пряних трав. Завдяки своєму м’якому й пряному смаку, естрагон однаково успішно збагачує страви з м’яса, риби, курки, овочів і яєць. Найвідоміший рецепт із естрагоном, імовірно, - знаменитий французький беарнський соус, який подають до стейку. Однак не всі знають, що настільки популярний соус тартар у класичному вигляді теж робиться з естрагоном.
На естрагоні настоюють рослинну олію й оцет, його додають в віддушене травами вершкове масло. Естрагон широко застосовують при консервуванні огірків, помідорів і інших овочів. Знаменитий східний напій на основі естрагону - тархун, був раніше дуже популярний у СРСР. Тархун - арабська назва естрагону. Естрагон - відмінне додавання до свіжого зеленого або овочевого салату й до соте з овочів.
Естрагон надає цікавий смак знаменитому італійському соусу песто: спробуйте зробити соус песто, використавши естрагон замість базиліка, або взявши обидві трави 50 на 50.
БЕАРНСЬКИЙ СОУС ІЗ ЕСТРАГОНОМ
Для 2 людей: 1 ст. ложка білого оцту, 1 цибулина шалот (можна замінити 1/3 червоної цибулини), дрібно нарізана, невеликий пучок естрагону (половину листів відокремте від гілочок і збережіть), 1 ст. ложка води, 2 жовтка від яєць середнього розміру, 2 ст. ложки розм’якшеного вершкового масла, сіль і свіжо мелений чорний перець - за смаком.
Помістіть цибулю, оцет, воду й естрагон (крім відкладених листів) у невелику каструльку й нагрійте. Коли суміш закипить, зменшить вогонь. Помішуйте, щоб усі компоненти були рівномірно покриті рідиною. Варіть беарнський соус на маленькому вогні, поки кількість рідини не зменшиться на половину (близько 3 хвилин). Акуратно перелийте рідину, що залишилася, в піалу, в якій будете готувати беарнський соус, решту викиньте.
До рідини додайте яєчні жовтки й збивайте віночком (або міні-блендером на маленькій швидкості) до легкого пишного стану. Потроху введіть масло й продовжуйте збивати беарнський соус із естрагоном до повного змішування компонентів. Після цього відразу припиніть збивати.
До беарнського соусу додайте сіль і перець за смаком, а також дрібно-дрібно нарізані листики естрагону, що залишилися. Змішайте. Подавайте беарнський соус до стейка (як роблять у Франції) або до риби чи курки. Можна використовувати беарнський соус у бутербродах і сандвічах замість масла. Це дуже смачно!
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2335 |
|
© Газета Домовик 2012-2023