Вирощування огірків у теплиці й відкритому ґрунті. Посадка, догляд, підгодівля
Огірок на 95% складається з води й містить цукри, а також корисні вітаміни й мікроелементи. Майже дистильована вода, що втримується в огірку, добре виводить токсини й благотворно впливає на наш організм. Огірковий сік - один із кращих натуральних засобів догляду за шкірою. Як успішно вирощувати хрусткі огірочки на садовій ділянці?
Огірок належить до сімейства гарбузових, а його батьківщиною традиційно прийнято вважати теплу Індію, хоча з давніх часів огірки росли й в Африці, і в Греції, і на великій території Римської Імперії.
Огірок - тепло- і вологолюбна культура. Сорти огірків можна умовно розділити на три групи: тепличні - з довгими гладкими плодами довжиною до 30 і більш см; грядкові - для відкритого ґрунту із плодами розміром 10-15 см і корнішоні - розміри плодів не перевищують 10 см. Крім того, огірки з білими тонкими шипами-волосками - салатного призначення, а із чорними шипами - засолювальні.
ПОСАДКА ОГІРКІВ
Огірки вирощують розсадним і безрозсадним методом. Посів насіння огірка на розсаду роблять приблизно за місяць до висадження на ділянку. Насіння огірка попередньо слід замочити й проростити - це прискорить появу сходів. Безпосередньо у відкритий ґрунт розсаду огірків висаджують, коли ґрунт досить прогріється. При безрозсадному методі набрякле або проросле насіння огірка висівають у ґрунт, температура якого у верхньому шарі не нижче 13-15°С, інакше насіння просто розкладаються. Глибина закладення насіння огірка - близько 2 см, щільність - 5-7 рослин на квадратний метр. Саджати огірки краще по декілька різних сортів поруч, це поліпшує опилюванність рослин і сприяє більш високим урожаям.
Ґрунт для огірків повинен бути в міру пухким, таким, що добре втримує вологу й дуже родючим. Оскільки коренева система огірка невелика, то дуже зручно вирощувати огірки, вносячи органіку локально - у посадкові ями або траншеї. Викопують лунку або траншею на глибину близько 40 см, укладають шар органіки, перемішують із ґрунтом, зверху засипають уже чистим ґрунтом, у який висаджують огірки. Розкладаючись, органіка виділяє багато тепла, що прискорює зростання і розвиток рослин, а надалі служить відмінною підгодівлею практично на весь сезон.
Місце для вирощування огірків повинно добре освітлюватися сонцем (припустима півтінь) і бути захищеним від вітру.
Оптимальна температура для нормального розвитку огірків (як і інших гарбузових культур) коливається в межах 23-30 градусів. Температура повітря нижче 15 градусів приводить до пригнічення й зупинці росту рослин на будь-якій стадії розвитку. Заморозок для огірків згубний, перепади температури гальмують ріст. Тому часто огірки вирощують під плівковими вкриттями, хоча б у першу половину літа.
Догляд за огірками включає пасинкування або прищипування, прополку, поливи, підгодівлі й підв’язки на шпалери.
ПАСИНКУВАННЯ АБО ПРИЩІПУВАННЯ ОГІРКІВ
Усі пасинки (зав’язі й навіть бічні пагони), що ростуть із перших 3-х або 4-х листів молодої рослини огірка, слід вилучити. Це допоможе розвитку здорової й міцної кореневої системи огірка.
При вирощуванні сортових огірків (особливо, пізньостиглих) потрібна прищіпка головного стебла після 7-го аркуша. Справа в тому, що стародавні сорти виробляють тільки чоловічі квітки на головному стеблі й прищіпка стимулює розвиток бічних стебел з жіночими квітками.
Старі гібридні огірки звичайно добре гілкуються й без прищіпки верхівки стебла. Верхівку основного стебла таких огірків можна прищипнути тільки у випадку, якщо з якихось причин (занадто свіжі насіння, погані погодні умови й т.п.) самостійне розгалуження затримується, а на основному стеблі з’являються тільки чоловічі квітки. Деякі фахівці рекомендують також прищіпку всіх бічних відгалужень старих гібридів огірка після другої зав’язі, однак інші настійно не рекомендують це робити. Очевидно, кожному садівникові слід орієнтувати по ситуації.
Сучасні гібриди огірка вже утворюють тільки жіночі квітки на головному стеблі, а бічних пагонів не утворюють взагалі. Прищіпка стебла у таких огірків, звичайно, не потрібна, вони на ньому активно плодоносять.
Обрізку здебільшого потребують огірки, що вирощують в теплиці, адже швидкість їх росту й розмір рослин набагато більше тих, що вирощуються у відкритому ґрунті.
ПОЛИВИ Й ПІДГОДІВЛІ ОГІРКА
Вологість повітря й поливи особливо важливі для огірків під час активного росту (червень) і утворення плодів (липень, серпень). Навіть короткочасне пересихання ґрунту під час плодоутворення приводить до появи гіркоти в огірках, яку потім ніякими поливами не усунути. Поливати огірки необхідно теплою водою (холодна вода приводить до виникнення сірої гнилі).
Для збереження вологості ґрунту посадки огірків мульчують органічними матеріалами (можна навіть використовувати скошену траву з газону). Мульча охороняє ґрунт від швидкого висихання й пригнічує ріст бур’янів, а значить поливати огірки можна буде рідше, а рихлити й полоти грядку не доведеться.
Коренева система огірків потребує повітря. Часті поливи ущільнюють незамульчований ґрунт, а розпушування ушкоджує ніжне коріння. Щоб забезпечити доступ повітря, за допомогою садових вил у землі роблять проколи на глибину 10-15 см.
При підгодівлі огірків, щоб уникнути опіків, поливайте розчином добрива зволожений ґрунт навколо рослин, уникаючи потрапляння на листя. При холодній похмурій погоді ріст огірків уповільнюється й коріння огірків не можуть активно засвоювати живильні речовини. Тому не слід удобрювати огірки в таких умовах.
Регулярний, частий збір урожаю огірків сприяє більш рясному плодоутворенню, сповільнюючи старіння рослини й збільшуючи врожайність.
МОЖЛИВІ ПРОБЛЕМИ
При вирощуванні огірків у відкритому ґрунті під час затяжних дощів виникає небезпека швидкого поширення сірої гнилі в загущених батогах рослин. Гарні результати дає підв’язування огірків на шпалери.
Іноді у висадженої розсади огірків утворюються тільки чоловічі квітки. Для стимулювання утвору квіток із зав’язями слід припинити полив огірків на кілька днів, даючи ґрунту підсохнути.
Пожовтіння й опадання зав’язей огірків свідчить про перезволоження ґрунту або дефіцит живильних речовин, який може відбуватися при загущеній посадці. У такій ситуації необхідно дати ґрунту просохнути й після цього підгодувати огірки розчином мінеральних добрив або золи.
Слід обережно ставитися до підгодівель огірків органічними речовинами: рідкі розчини органіки можуть містити в собі збудників фузаріозу, а розчини на основі настою бур’янів можуть нести віруси різних захворювань.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2610 |
|
© Газета Домовик 2012-2023