Як боротися із совкою

12 квітня 2019

"Торік восени совка пошкодила коренеплоди моркви й буряка, чого раніше ніколи не було. Город на зиму переорали. Які профілактичні заходи провести навесні на тій ділянці, де росли морква й буряк, щоб совка не ушкодила врожай овочів і цього року? Які овочі посадити на тій площі?" З повагою, Житковська.

Ще нікому не вдалося виростити врожай без боротьби за нього, і шкідники – одна із причин цьому. Одним з найвідоміших «пожирателів» овочів є совка. Це звичайна гусениця, від якої позбутися дуже непросто.

Раціон цього паразита широкий і різноманітний. Вона любить баклажани, кукурудзу, перці й квасолю, її можна знайти на цибулі, капусті, моркві й картоплі, але з особливою насолодою совка допадається на соковиті помідори, а вони сильніше за інші культури страждають від її любові.

Починати боротьбу зі шкідником необхідно негайно, відразу після його виявлення. Щоб зрозуміти, як боротися із совкою, для початку треба познайомитися з нею ближче, щоб з’ясувати звички й слабкі місця комахи.

ХТО ТАКА СОВКА

Совка буває:

- Озима

- Капустяна

- Городня

- Бавовняна

- Соснова

Озима совка трудиться в полях і харчується злаковими, капустяна - віддає перевагу городині і бобам, городня совка орудує в ґрунтах закритого типу, а от бавовняна віддає перевагу відкритому ґрунту.

Личинки цього паразита зимують у ґрунті у вигляді лялечок, а на початку літа виводяться метеликами, які практично відразу ж, через 2-3 дня, починають інтенсивно відкладати яйця на зелень. Із кладок і з’являються гусениці вже на третій день, але ці строки коливаються залежно від температури.

Після народження совка розвивається протягом двох, іноді трьох, тижнів і в цей період пожирає все, що попадається на її шляху. При цьому ушкоджуються листи й стебла рослин, плоди томатів, - гусениці поглинають соковиту м’якоть із великим апетитом. Ушкоджений совкою плід загниває й більш не підходить для вживання в їжу.

Одне покоління цього шкідника відразу ж переміняється іншим протягом усього літа й початку осіни. Із цієї причини боротьба із совкою завжди значно утруднена, але можлива.

РОСЛИНИ ПРОТИ ГУСЕНИЦЬ

Удень совка ховається в ґрунті, а її активність припадає на нічний час, почасти тому, що вона, по суті, є нічним метеликом. Личинок совка відкладає дуже багато, ростуть і розмножуються вони з неймовірною швидкістю, саме тому боротися з ними досить непросто. Їжу собі ці паразити добувають уночі, тому вдень їх зовсім не видно. Але на ранок завжди помітна втрата від армії шкідника на грядках.

Якщо ви уважно оглянете свої грядки, то виявите яйця цих комах. У цьому випадку необхідно відразу ж обробити рослини такими хімічними засобами, як «Ариво», «Борей», «Циткор», «Протеус», «Іскра», «Деціс» і інші. У магазині, де продають засоби по захисту рослин від шкідників, завжди підкажуть, який препарат ефективніше, і чи не з’явилися новинки. Кращі результати дають обробки у вечірній час, коли гусениці харчуються рослинами.

Після обприскування рослин одним із цих засобів потрібно виждати тиждень і повторити обробку. 

При великій кількості гусениць можна застосовувати отруєні принади: здрібнені бур’яни (лободу, осот), змочені розчином інсектициду («Альтекс», «Енжио»), які слід розкласти невеликими купками уздовж гряд.

Обробка рослин хімією - це, звичайно, надзвичайні заходи, але, коли ми боремося з паразитами такого «рівня», хімікати в городі - необхідність. Без них не впоратися з ворогами рослин і не врятувати врожай.

Для профілактики від совки, крім радикальних заходів, існують ще й способи захисту від неї за допомогою створення несприятливих умов. Висапуйте бур’яни, щоб метеликам нікуди було відкладати яйця. Цим самим ви також позбавите гусениць частини їх раціону. Трава повинна бути скошена.

З осені потрібно видаляти всю траву, ретельно перекопуючи ґрунт, тим самим ви зменшите кількість лялечок совки, які зимують у землі. До речі, перекопування є ще й ефективним способом боротьби з личинками хруща .

Навесні перекопуючи ґрунт перед посадкою, вибирайте личинок, які зимували в ній.

НАРОДНІ ЗАСОБИ

Серед народних засобів по боротьбі із совкою існують три способи для відлякування метелика:

- відвар полиню;

- настій лопуха;

- настій трав.

У першому випадку потрібно прокип’ятити 1 кг зелені полиню в 3 л води протягом 15 хвилин. Проводити позакореневу обробку рослин остиглим розчином двічі із проміжком в 6-7 днів.

Лопух же доведеться настоювати три дні. Для цього заливаємо пів відра лопуха доверху водою.

Третій спосіб припускає наявність таких трав, як ромашка, дурман, деревій і молочай. Добре зарекомендував себе настій з картопляного бадилля.

У настої рекомендується додавати господарське мило для кращого закріплення суміші на листі.

Спробуйте використовувати кукурудзяне борошно. Воно діє на травну систему комах. Гусениці з бажанням з’їдять її й загинуть. Посипте борошном у місцях, де ви помітили гусениць. Тільки не перестарайтеся, інакше ви можете привернути інших шкідників.

Залучайте тварин, які харчуються гусеницями. Гусеницями харчуються багато тварин: жаби, кроти, їжаки.

Розвісьте в саду годівниці для птахів, щоб залучити і їх. Совками харчуються блакитні сойки, дрозди, жайворонки, кропив’яники й горобці.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4804 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс