Хвороба чорна ніжка у розсади
Хвороба чорна ніжка вражає розсаду капусти й деяких інших хрестоцвітих овочевих культур. Виникає раптово й швидко поширюється по всім без винятку рослинам. Це пов’язано з етіологією захворювання. Збудник - грибок. Боротьба із чорною ніжкою у розсади повинна здійснюватися вчасно. А як це зробити - ви дізнаєтеся із цієї статті.
Це грибкове захворювання, яке вражає багато овочевих культур на стадії паростків з насіння, або вирощуваних через розсаду, особливо в парниках і теплицях. Викликається декількома видами грибків, які є типовими ґрунтовими організмами. Вони живуть у ґрунті, розповсюджуючись від рослини до рослини на рівні корінців, обумовлюючи виникнення нових вогнищ хвороби. Збудники хвороби зберігаються в ґрунті на рослинних залишках і на насінні.
Найбільший збиток хвороба чорна ніжка наносить овочевим культурам, вражаючи розсаду білокачанної і кольорової капусти, кольрабі, редису, брукви й інших представників сімейства капустяні. Хвороба проявляється дуже рано окремими вогнищами. Стебло ураженої рослини біля кореневої шийки тоншає й темніє, утворюючи характерну перетяжку.
ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ
Якщо з’явилося захворювання чорна ніжка, то заходи боротьби слід уживати негайно, тому що надалі відбувається загнивання кореневої шийки. Листи жовтіють і звиваються. Хворі рослини пригноблені, легко висмикуються із ґрунту. Хвороба приводить до масової загибелі рослин. Розвитку чорної ніжки сприяють надлишкове зволоження ґрунту, низька температура й погана освітленість, загущений посів і густа посадка, відсутність достатньої вентиляції й запізнювання з пікіровкою розсади. Захворювання сильніше всього розвивається на кислому ґрунті. Для попередження ураження розсади капустяних рослин чорною ніжкою необхідний правильний догляд за нею.
ЛІКУВАННЯ Й БОРОТЬБА ІЗ ЧОРНОЮ НІЖКОЮ
Боротьба із чорною ніжкою починається задовго до посіву насіння. Обробка землі виключить необхідність у такому заході, як лікування чорної ніжки. При пікіровці й після неї необхідно уникати зайво густої посадки, підвищеної температури й вологості повітря при вирощуванні розсади в спорудженнях захищеного ґрунту або в домашніх умовах. Для профілактики захворювання перед посівом насіння і перед пікіровкою сходів слід внести в ґрунт колоїдну сірку (у розрахунках 5 г/м2) і марганцівку (5 г на 10 л). Обов’язковими прийомами є систематичне провітрювання парників, теплиць і плівкових укриттів, розпушування ґрунту. Для підсушування ґрунту й для посилення утворення додаткового коріння роблять підсипання сухого піску до рослин шаром до 2 см. З появою хворих рослин їх видаляють разом із ґрунтом і захватом здорових рослин навколо вогнища, а місце вилучення обробляють марганцівкою (1,5 г на 10 л).
Перед висадженням у відкритий ґрунт проводять ретельне вибракування розсади, видаляючи всі хворі рослини. Замічене, що розсаду в торфоперегнійних горщиках чорна ніжка майже ніколи не вражає.
Тому рекомендується розсаду овочевих культур вирощувати в торфоперегнійних горщиках, у касетах або в поліетиленових стаканчиках, тому що в них вона майже не уражається.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2772 |
|
© Газета Домовик 2012-2023