А ви знаєте, яка земля на вашій ділянці? Визначаємо склад ґрунту самостійно

4 січня 2019

Проект дизайну власної заміської ділянки повинен починатися з аналізу території. Одним з перших етапів при його проведенні є оцінка ґрунтової родючості й складу ґрунту. Для цього можна звернутися до фахівців, а можна цю оцінку провести й самостійно.

ОЦІНКА ҐРУНТУ

Для початку треба встановити, чи зберігся ґрунтовий покрив взагалі: буває, що після будівництва значна частина площі земельного наділу зайнята глиною з котловану, будівельним сміттям, купами піску й застиглого бетону. Це слід взяти на замітку, щоб потім розрахувати реальний обсяг грабарства.

ОЦІНЮЄМО ДЕРЕВНУ РОСЛИННІСТЬ

Наступний етап – постаратися оцінити ґрунтову родючість ділянки. Навіть якщо ви зовсім не розбираєтеся в ґрунтах, велику допомогу може надати характер навколишньої рослинності. Придивіться до дерев на ділянці або в прилеглому лісі: сосна звичайно віддає перевагу легким ґрунтам, піщаним або супіщані; ялина поселяється на більш важких, суглинних і глинистих ґрунтах; вільха й верба поширені звичайно поблизу рік і струмків, часто – на перезволожених ґрунтах із близькими ґрунтовими водами; липа, клен і дуб як досить вимогливі породи добре ростуть на багатих, досить зволожених ґрунтах.

ПРО ЩО РОЗПОВІСТЬ ТРАВ’ЯНИСТИЙ ПОКРИВ?

Багато чого може сказати про ґрунт і склад трав’янистої рослинності. Відомо, що на кислому субстраті частіше звичайного зустрічаються жовтець, щавель малий, хвощ, кислиця й подорожник.

Показниками слабо кислої і нейтральної реакції ґрунту служать пирій і багато лугових злаків, в’юнок, мати-й-мачуха, копитень і гравілат.

На багаті ґрунти з високим вмістом азоту та гумусу вказують кропива, снить, медунка, розрив-трава й маренка.

Індикаторами заболоченого ґрунту можуть слугувати сфагнові мохи, осоки, ситник, рогоз, часто іменований у народі очеретом, й калюжниця, що цвіте навесні жовтими квітками.

ВИЗНАЧАЄМО МЕХАНІЧНИЙ СКЛАД

Найважливішим показником ґрунту поряд з кислотністю, вмістом азоту й інших елементів живлення є її механічний склад, що відображає вміст у ґрунті часток різних фракцій: піску, глини й мулу.

Багато садівників знають, що механічний склад можна орієнтовно визначити, скачавши тонку ковбаску зі зволоженого ґрунту. Якщо вона, не тріскаючись, звивається в колечко, то ґрунт глинистий, якщо сильно розтріскується – середній суглинок, якщо не звивається в кільце – супіски, а якщо ґрунт розсипається, навіть не встигнувши скататися в ковбаску, то це найлегший, піщаний ґрунт.

Від того, який по механічному складу виявиться ґрунт, часто залежить дуже багато чого: дренування ділянки, рівень ґрунтових вод і наявність верховодки, запас у ґрунті живильних елементів і її родючість, обсяг завезеного рослинного ґрунту й складність меліоративних робіт, перелік рослин, які вдасться виростити на ділянці, і багато чого іншого.

Це дійсно важливо, тому для одержання інформації з особливостей ґрунтового покриву на ділянці доцільно віддати зразки ґрунту на аналіз в агрохімічну лабораторію й одержати грамотну консультацію.

ВИМІРЮЄМО РІВЕНЬ ҐРУНТОВИХ ВОД

Необхідність планування дренажних робіт на ділянці оцінюється за рівнем стояння ґрунтових вод. Для його наближеної оцінки в ґрунті викопують яму глибиною близько 1 м. Якщо в літній посушливий період у цій ямі, хоча б і на дні, застоюється вода, дренаж доведеться проводити, інакше багато садових радостей (наприклад, плодовий сад) стануть недоступними.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2817 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс