Обв’язка дерев на зиму: вибираємо матеріал

23 листопада 2018

Як захистити молоді дерева від морозу, вітру, а також ушкоджень кори зайцями й мишами? Найпростіший варіант — обмотати стовбури підходящим матеріалом на висоту 1-1,5 метра від землі.

ПІДХОДЯЩІ УТЕПЛЮВАЧІ ДЛЯ ШТАМБА

- Щільна тканина або мішковина.

- Спанбонд.

- Будівельний матеріал («огорожею» з дощок, шиферу).

ОБВ’ЯЗКА ДЕРЕВ ПО СТАРИНЦІ

У літературі по старинці в якості утеплювача називають ялинове гілля, стебла очерету, малини, соняшника, полиню, руберойд. Але у кожного цього матеріалу, якщо розібратися, можна знайти істотні недоліки.

За гіллям, як правило, потрібно їхати в ліс, рубати його й везти на ділянку — виходить дуже трудомісткий процес.

Практично те ж саме можна сказати й про очерет, який росте у водойм.

Надземна частина морозостійких яблунь, яким більше 5-7 років, без додаткового вкриття може витримувати мороз до -35 градусів.

Сухі стебла малини дістати легше, але цього матеріалу для обв’язки потрібно досить багато (далеко не на кожній ділянці росте стільки малини). Крім того, пагони можуть бути джерелом різних грибкових інфекцій, а головне — у них часто ховаються личинки й лялечки малинної стеблової галиці. Тому стебла, що відплодоносили, радять все-таки знищувати — вирізати й спалювати. Та й працювати з ними неприємно — колються.

Знайти необхідну кількість стебел соняшника для обв’язки також дуже важко.

Стебла полиню — цілком доступний для дачників матеріал. Але з ним можна легко занести на ділянку й насіння. Потім позбутися цього бур’яну буде не так просто.

Що стосується руберойду (а також плівки), то підіпріла під ним у період відлиги кора дерев може викликати різні грибкові хвороби.

ОБВ’ЯЗКА ДЕРЕВ: ДЕШЕВО Й ЕФЕКТИВНО

Як не дивно, найкращий захисний матеріал, до того ж дешевий і доступний, — це старі газети. Вони добре відбивають небезпечні сонячні промені й рятують кору стовбурів від непотрібного перегріву наприкінці зими. Кора під цим матеріалом не зопріває й не покривається кригою, тому що папір як швидко намокає від дощу або снігу, що тане, так само швидко й висихає. Досить добре захищає він й від вітрів, що висушують. Кладуть папір в 3-4 шару, тобто кілька газетних аркушів накладають один на інший або складають великий газетний аркуш два рази уздовж, перетворивши його в паперовий «бинт». Коли при обгортанні закінчується один шар, його нарощують іншим (можна накладати зверху, але краще — заправляючи одну газету в іншу).

Під такою обв’язкою зберігається більш рівний температурний режим — у результаті вночі під газетами тепліше на кілька градусів, а вдень вони охороняють від небажаного нагрівання стовбура сонцем. Папір захищає кору й від зайців, мишей, кіз. Тваринам, звичайно, нічого не варто прогризти таке тонке й м’яке покриття, щоб добратися до смачної кори. Однак вони просто не здогадуються зробити це, адже сама газета несмачна, та й пахне неапетитно.

У садівників може виникнути побоювання: а не чи зірве тонкий газетний папір вітер? Багаторічний досвід показує: зиму газета тримається відмінно, а більше й не потрібно. Зафіксувати папір на стовбурі можна однобічним скотчем. Навесні його злегка надрізують — і вся обв’язка падає. Залишається тільки її зібрати й спалити.

Замість газет можна використовувати стрічки лутрасила й спанбонда, але їх застосування обійдеться значно дорожче. А оскільки газети захищають стовбури не гірше нетканих матеріалів, то навіщо зайві витрати?

З ПІДГОРТАННЯМ НЕ ПОСПІШАЄТЕ

Підгортання штамбів на висоту 30-40 см — ще один спосіб захисту стовбурів від морозів і гризунів. Правда, потрібно пам’ятати: якщо виконати цю роботу занадто рано восени, а навесні пізно разгорнути землю, дерево може загинути від випрівання. І такі випадки нерідкі. Підгортання доречне в тих регіонах, де взимку мало снігу. І робити це потрібно після стійких холодів, коли на землі з’явиться тверда скоринка.

ПОРАДА: Додатково для відлякування зайців на нижні гілки дерев приблизно на висоті 1-1,5 м від землі на мотузках розвісьте в різних місцях на ділянці 2-3 чорних трикутника з руберойду або будь-якого іншого підходящого для цього матеріалу. Такі темні ворухливі на вітрі предмети далеко видні на фоні білого снігу й лякають вуханів.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2578 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс